'Lov na vještice'

Trump brazilskim vlastima: Pustite Bolsonara na miru, nije kriv ni za što

07.07.2025 u 20:46

Bionic
Reading

Američki predsjednik Donald Trump pozvao je u ponedjeljak brazilske vlasti da "puste na miru" Jaira Bolsonara, osuđujući sudski postupak kao "lov na vještice" protiv bivšeg brazilskog predsjednika kojemu se sudi za navodni pokušaj državnog udara

"Nije kriv ni za što osim što se bori za NAROD", rekao je Trump na platformi Truth Social.

Brazilski tužitelji optužuju Bolsonara da je "vođa kriminalne organizacije" koja je kovala zavjeru kako bi ga zadržala na vlasti bez obzira na ishod predsjedničkih izbora u listopadu 2022., na kojima je na kraju pobijedio aktualni ljevičarski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva.

Bivšem vođi krajnje desnice prijeti do 40 godina zatvora ako ga osudi Vrhovni sud.

"Ovo nije ništa do li napad na političkog protivnika, a govorim to iz iskustva", objavio je Trump.

"Vrlo ću pažljivo pratiti lov na vještice protiv Jaira Bolsonara, njegove obitelji i tisuća njegovih pristaša. Jedino suđenje koje bi se trebalo održati je suđenje pred brazilskim biračima", dodao je američki predsjednik.

Bolsonaro ima zabranu kandidiranja do 2030. zbog neutemeljenih tvrdnji protiv elektroničkog sustava glasanja u Brazilu, ali se i dalje nada da će poništiti tu osudu kako bi se mogao kandidirati za predsjednika sljedeće godine.

Brazilski predsjednik Lula u ponedjeljak je osudio svako "miješanje" u unutarnja pitanja zemlje, nakon što je njegov američki kolega Trump podržao Bolsonara.

"Mi smo suverena zemlja. Ne prihvaćamo miješanje ili tutorstva ni od koga“, rekao je Luiz Inacio Lula da Silva u kratkom priopćenju.