biografija

Tko je bio Željko Šemper: Gorljivi borac za umirovljenike i u Saboru, a bez ovoga nije mogao

06.05.2025 u 13:48

Bionic
Reading

Analitičar mirovinskog sustava Željko Šemper poginuo je u prometnoj nesreći. Iako je u posljednje vrijeme često upozoravao na nepravde u mirovinskom sustavu, njegov politički i društveni angažman doveo je do značajnih poboljšanja. Ukratko se prisjećamo njegovih najvažnijih postignuća

U prometnoj nesreći, koja se u utorak oko 10.20 dogodila u Koprivnici, poginuo je stručnjak za mirovinski sustav Željko Šemper (81), koji je proteklih godina javnosti bio poznat kao aktivni zagovornik jačanja prava umirovljenika.

Šemper je rođen 17. siječnja 1944. u Hlebinama pored Koprivnice. Nakon što je diplomirao u prvoj generaciji Više ekonomske škole u Koprivnici, 35 godina proveo je kao računovođa u Podravci.

Politički se aktivirao 2002. godine kao član Hrvatske stranke umirovljenika (HSU), s kojom je ušao u Hrvatski sabor kao zastupnik od 2011. do 2015. godine. Prije toga bio je i član Upravnog vijeća Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO).

Poboljšanje umirovljeničkih prava

Cijelo vrijeme zalagao se za poboljšanje umirovljeničkih prava brojnim zakonskim izmjenama. Tako je izborio obeštećenje 'starih' umirovljenika te uvođenje dodatka od četiri do 27 posto, kao kompenzacije za razliku u mirovinama nakon prelaska na novi sustav izračuna. Sad je to sastavni dio mirovine.

Izborio je i ukidanje takozvanih saborskih mirovina te ovrhe na cijeli iznos mirovine, izmjenu formule usklađivanja s 50:50 na 70:30, uvođenje umirovljenja za dugogodišnjeg osiguranika (dob od 60 godina i 41 godina staža bez penalizacije, op.a.), uvođenje bonusa od 0,15 za svaki mjesec staža nakon 60. godine života te uvođenje statističkog razdvajanja povlaštenih mirovina na zarađeni i ostvareni dio.

Osim toga, ukinuta je penalizacija za prijevremenu mirovinu zbog stečaja poslodavca, uvedeno je prijelazno razdoblje za umirovljenje žena s povećanjem za tri mjeseca svake godine, koje je na snazi i danas, ali ne i povećanje dobne granice za umirovljenje muškaraca na 67 godina, čemu se i Šemper gorljivo protivio.

Matematičko otkrivanje problema

I nakon odlaska iz Sabora, Šemper se nastavio baviti umirovljeničkim pitanjima. S obzirom na svoje profesionalno usmjerenje, često se bavio statistikama i na matematički način otkrivao na koje su načine umirovljenici zakinuti zbog zakonskih propisa ili metoda izračuna mirovina.

Tako je redovito izračunavao koliko će iznositi stopa usklađivanja mirovina i te podatke prezentirao u javnost i prije službene odluke HZMO-a. Zbog usklađivanja je nedavno podnio tužbu Ustavnom sudu, tvrdeći da se umirovljenicima tijekom izračuna oduzme tri milijuna eura godišnje, a kritizirao je i vlasti zbog 'miješanja krušaka i jabuka', odnosno redovitih i braniteljskih mirovina, da bi se udio mirovina u prosječnoj plaći prikazao većim.

Često je bio kritičan prema zakonskim promjenama i raznim mirovinskim 'reformama'. Nedavno je uvođenje trajnog dodatka na mirovinu nazvao 'poniženjem' te se zapitao što je s ukidanjem poreza na dohodak za umirovljenike. Kritičan je bio i prema predloženom modelu penalizacije, kojim bi ona bila ukinuta tek nakon navršene 70. godine.

Aktivan do posljednjeg dana

Šemper je ostao aktivan sve do posljednjeg dana. Iako je napustio HSU u ožujku prošle godine, podnijevši ostavku na sve izvršne dužnosti, nezadovoljan postupcima novog vodstva stranke, ostao je u koprivničkom Gradskom vijeću kao nezavisni zastupnik.

Slobodno vrijeme provodio je s obitelji, a nije izostajao ni s druženja sadašnjih i bivših zaposlenika Podravke. Održavao je voćnjak, a često ga se moglo vidjeti kako vozi bicikl ulicama Koprivnice. Tako je, na kraju, i skončao svoj život koji je podredio tome da drugima bude bolje.