NA TAJNIM LOKACIJAMA

Strateške robne zalihe dovoljne su za 30 dana opskrbe građana

23.10.2020 u 12:58

Bionic
Reading

Pogoršavanjem epidemiološke situacije u raznim zemljama aktualizira se djelomični ili potpuni 'lockdown', a u okviru teme zatvaranja Glas Slavonije piše da je trenutna ukupna vrijednost strateških robnih zaliha u Hrvatskoj oko 537 milijuna kuna i dostatna je za 30 dana racionalne opskrbe stanovništva

Najnoviji je to podatak Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja koje je i u ožujku ove godine, u prvom valu pandemije i 'lockdowna', iznijelo iste podatke, i tada je ukupna vrijednost strateških robnih zaliha u našoj zemlji iznosila oko 537 milijuna kuna i bile su dostatne za mjesec dana što govori o njihovoj stabilnosti, piše Glas Slavonije.

Tajne lokacije

Strateške robne rezerve sastoje se od prehrambenih i neprehrambenih proizvoda. 'Najveću vrijednost od poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u robnim zalihama čine pšenica, juneće i svinjsko meso, kukuruz te mesne i riblje konzerve, a od neprehrambenih proizvoda višenamjenske cisterne, naftni derivati, šatori, pumpe za vodu i mobilne brane za obranu od poplava', ističu u Ministarstvu gospodarstva. Spremišta su im na više lokacija diljem zemlje. Njihove lokacije su tajne.

Rekordna žetva

Pogoršanje epidemiološke situacije Hrvatska dočekuje uz ocjene analitičara poljoprivredne proizvodnje kako je 2020. za proizvodnju hrane dobra godina, za pšenicu i kukuruz čak rekordna. A, upravo su te dvije žitarice među poljoprivredno-prehrambenim proizvodima koje u robnim zalihama čine najveću vrijednost. Žetva pšenice u koronagodini je (gotovo) milijunska, uz prosječan prinos od sedam tona po hektaru. Prema procjenama stručnjaka, u Hrvatskoj će u 2020. biti proizvedeno oko 2,33 milijuna tona kukuruza što je jedan posto više nego lani.

Viškovi stoke

No, koronagodinu prati i problem tržnih viškova kakvi su oni kod tovne junadi na što od prvog vala pandemije upozoravaju u Baby Beefu. I hrvatskoj junetini izvozna zemlja broj jedan je koronom pokošena Italija, veliki gutač hrvatskih viškova pšenice, kukuruza i dr. Libanon su domaći tovljači izgubili i prije eksplozije u bejrutskoj luci, potražnja je pala, kao i cijene. Sektor govedarstva proizvodi godišnje 120.000 komada tovne junadi te prihoduje oko 1,3 milijarde kuna. Samo krajem rujna tovljači su imali višak od 30.000 junadi, uz nastavak rasta viškova. Predsjednik Baby Beefa Darko Celovec upozorio je i tada na prekomjerni uvoz junećeg mesa iz zemalja EU-a koje su subvencionirale svoje proizvođače i tako ugrozile naše tržište. Resorno minisarstvo najavilo je subvencioniranje domaćih tovljača sa 60 milijuna kuna..