Stranke slovenske vladajuće koalicije Sloboda premijera Roberta Goloba i Ljevica predstavili su u utorak nacrt Zakona o ograničenoj osobnoj upotrebi kanabisa koji će vladajuća koalicija predati u javno savjetovanje. Treća stranka vladajuće koalicije Socijaldemokrati zasad neće podržati zakon, pa je neizvjesno i njegovo izglasavanje
Zakonom je predviđeno da će punoljetni stanovnici Slovenija moći uzgojiti četiri biljke kanabisa po čovjeku, odnosno šest biljaka po kućanstvu. Upravo broj biljaka je, rekla je Sara Žibrat iz stranke Sloboda, kamen spoticanja zbog kojeg će zakon trebati dodatno usuglašavati s koalicijskim partnerima. Socijaldemokrati su, naime, navodno htjeli da on bude još veći, javlja RTVSlo.
Prema prijedlogu zakona, pojasnila je Žibrat, pojedinac će moći posjedovati do sedam grama sušenih cvjetova kanabisa na javnim mjestima, a kod kuće oko 150 grama, odnosno do 300 grama na pojedinačnoj adresi stalnog ili privremenog boravka.
'Zakon smo pripremili s perspektive zaštite korisnika. Znamo da trenutno postoji problem s testiranjem THC-a prilikom vožnje na cesti, pa uvodimo svojevrsnu ljestvicu tolerancije, sličnu ljestvici za vožnju pod utjecajem alkohola. Ovu granicu tolerancije postavljamo na tri nanograma THC-a po miligramu krvi, slično onome što je poznato u Nizozemskoj i Portugalu. Ako vozač ne pokazuje nikakve psihomotorne poremećaje, naravno da uopće neće biti kažnjen', pojasnila je Žibrat.
Stroge kazne za 'napušene' vozače
Prijedlog zakona predviđa da će vozač koji pokaže blago oštećenje vozačke sposobnosti dobiti kaznu od 300 eura i četiri kaznena boda. Ako mu u krvi bude pronađeno tri do pet nanograma THC-a, za to je predviđena kazna od 600 eura i osam kaznenih bodova. Za sve preko pet, predlažu zadržavanje postojećeg sustava, tj. kaznu od 1200 eura i 18 kaznenih bodova.
'Iz perspektive zaštite korisnika, uvodimo i zabranu poslodavcima da testiraju korisnike na THC kao dio redovitih zdravstvenih pregleda zaposlenika. Posebnu važnost pridajemo i zaštiti maloljetnika, uvodeći preventivne mjere za koje će biti odgovoran Nacionalni zavod za javno zdravstvo, te uvodimo zabranu pristupa maloljetnicima biljkama kanabisa i zabranjujemo pušenje u blizini maloljetnika, posebno u javnim prostorima koji su dio obrazovnih ustanova', dodala je Žibrat.
Nataša Sukič iz Ljevice podsjetila je da je većina građana koji su prošle godine sudjelovali na savjetodavnom referendumu odlučila da u Sloveniji treba dopustiti uzgoj i posjedovanje kanabisa za ograničenu osobnu upotrebu.
'Riječ je o iznimno strogoj regulativi koja određuje koliko grama suhih cvjetova ili koliko mililitara, miligrama smole i drugih ekstrakata pojedinac smije posjedovati kod kuće', objasnila je Sukič, dodajući da će preprodaja i dalje biti strogo sankcionirana. 'Bit će moguće dati kanabis iz svoje zalihe nekome besplatno', dodala je, naglasivši da će pušenje i vaping na javnim mjestima biti ograničeni jednako kao i duhan.
Slovenci su već dvaput pokušali legalizirati kanabis
U Sloveniji je kanabis ilegalan, ali dekriminaliziran za osobnu upotrebu u malim količinama, što znači da posjedovanje ne predstavlja kazneno djelo, već prekršaj koji se kažnjava novčanom kaznom od 36 do 179 eura. Međutim, proizvodnja, prodaja i posjedovanje kanabisa u većim količinama ili s namjerom distribucije ostaju ozbiljna kaznena djela.
Nije dopuštena ni medicinska upotreba kanabisa, ali je dopuštena upotreba određenih kanabinoidnih lijekova. 2012. predložen je zakon za dekriminalizaciju medicinskog kanabisa, no nije dobio potrebnu podršku. Novi prijedlog iz 2013. godine uspio je prikupiti dovoljno potpisa građana, što je rezultiralo preklasifikacijom kanabinoida u II. skupinu ilegalnih droga, dopuštajući medicinsku upotrebu kanabinoidnih lijekova, ali ne i medicinskog kanabisa.
Kao i u Hrvatskoj, dopuštena je upotreba industrijske konoplje za hranu i industrijske svrhe, pod uvjetom da sadržaj THC-a u biljci ne prelazi 0,2%. Za uzgoj je potrebna dozvola Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i prehrane. Međutim, upotreba sastojaka dobivenih iz cvjetova i vrhova kanabis biljaka, kao i smole, zabranjena je.
Lipnja 2024., na dan izbora za Europski parlament, Slovenci su na referendumu glasali o dopuštanju uzgoja i prerade konoplje u medicinske svrhe, te o ograničenoj osobnoj upotrebi. Oba pitanja su dobila potporu većine glasova: za medicinsku uporabu glasovalo je 66,7% birača, dok je za osobnu uporabu glasovalo 51,6%. Ukupna izlaznost bila je 41,4%.