IZBJEGLIČKA KRIZA

Slovenija angažira umirovljene policajce; Oporba pita Cerara gdje je žica

21.10.2015 u 19:08

Bionic
Reading

Kako bi bolje upravljala migrantskom krizom Slovenija će angažirati i veći broj umirovljenih policajaca, a s Austrijom pregovara o otvaranju još jedne izlazne točke za migrante, jer je sadašnji prihvatni centar u Šentilju preopterećen. U međuvremenu, više zastupnika najveće oporbene stranke u slovenskom parlamentu u srijedu je u Brežicama, Rigoncima i Šentilju razgledalo prilike u vezi s dolaskom i odlaskom migranata iz tamošnjih tranzitnih centara te kritiziralo vladu premijera Mire Cerara rekavši da reagira prekasno na migrantski val na koji se morala ranije pripremiti

Ministarstvo unutarnjih poslova potvrdilo je u srijedu da će vladi predložiti povećanje broja tzv. "pomoćnih policajaca", tj već umirovljenih policijskih djelatnika, a bit će uglavnom angažirani na održavanju reda u prihvatnim centrima.

Sada je na održavanju reda u migrantskoj krizi angažirano desetak tisuća redovnih i specijalnih policajaca, te 250 pomoćnih, uz sudjelovanje samo manjeg dijela vojske s obzirom da sinoć prihvaćeni zakon o većim ovlastima vojsci u kontroli granice i izbjeglica još nije na snazi.

'Pomoćni policajci imaju znanje i iskustvo, a dobiju jednake ovlasti kao i redovna policija', kazao je popodne na brifingu za novinare Boštjan Šefic, državni tajnik u ministarstvu unutarnjih poslova, rekavši da je policija višednevnim radom na kontroliranju priljeva izbjeglica vrlo iscrpljena i da su potrebne svježe snage.

Na novinarsko pitanje o pomoći koju je za Sloveniju u Bruxellesu jučer tražio predsjednik države Borut Pahor, Šefic je kazao da će ministarstvo obavijestiti Europsku komisiju o sredstvima i opremi koja bi bila potrebna slovenskoj policiji, a nam pitanje o eventualnom angažiranju stranih policajaca nije odgovorio izravno, uz opasku da bi u tom slučaju najprije bilo potrebno definirati koje bi ovlasti te osobe dobile u Sloveniji.

Po njegovim je riječima najviše teškoća danas bilo s migrantima oko Brežica, kamo ih u blizinu granice dovodi Hrvatska u nedogovorenim brojevima.

Potvrdio je da se razmišlja o gradnji još jednog prihvatnog centra na južnoj granici te da se s Austrijom pregovara o otvaranju još jedne izlazne točke za migrante, uz one u Šentilju i Gornjoj Radgoni.

Također se razmišlja o mogućnosti da se za rad s izbjeglicama angažiraju i nezaposleni, jer je broj aktivista, policije i humanitarnih djelatnika premalen.

'U Sloveniju svakodnevno ulazi velik broj migranata, zbog čega se vode razgovori o iznajmljivanju novih autobusa za njihovo prebacivanje u tranzitne centre', dodao je Šefic koji u slovenskoj vladi koordinira migrantsku problematiku.

Slovenska oporba smatra da je Cerar već morao poslati poruku da će postaviti žicu na granicu

Više zastupnika najveće oporbene stranke u slovenskom parlamentu u srijedu je u Brežicama, Rigoncima i Šentilju razgledalo prilike u vezi s dolaskom i odlaskom migranata iz tamošnjih tranzitnih centara, te kritiziralo vladu premijera Mire Cerara rekavši da reagira prekasno na migrantski val na koji se morala ranije pripremiti.

'Do ovoga ne bi došlo da se vlada ravnala po uzoru na Mađarsku koja je postavila žicu na dijelove granice izložene izbjeglicama i migrantima', kazao je nakon susreta s brežičkim gradonačelnikom Ivanom Molanom bivši ministar unutarnjih poslova Vinko Gorenak

On se na toj dužnosti nalazio u vrijeme ranije vlade Janeza Janše i parlamentarni je zastupnik Janšine Slovenske demokratske stranke.

'Da smo postupali kao Mađarska, svijetu i državama iz kojih izbjeglice dolaze na vrijeme bi poslali poruku da su naše granice za njih zatvorene', kazao je Gorenak, dodavši da bi se to sigurno i dogodilo da je na vlasti još uvijek Janšina vlada.

Zbog velikog broja migranata koji su prošlli kroz Dobovu i Brežice, a osobito paljenja šatora u Brežicama koje su navodno izazvali migranti jer su bili nezadovoljni sporom registracijom i upućivanjem na austrijsku granicu, u tim je sredinama prisutno veliko nezadovoljstvo, a gradonačelnik Molan kazao je da ne žele prihvatiti nove migrantske centre i da je postupak u migracijskoj krizi nehuman i prema slovenskim policajcima i prema migrantima koji nakon prelaska granice moraju po uputstvima policije pješačiti kilometima da bi stigli do prihvatnog centra i bili popisani. On predlaže da se slovenska policija o postupcima i dinamici prihvata bolje dogovara s Hrvatskom i Austrijom.

Janšina stranka u utorak je kritizirala Cerarovu vladu zbog kasnog donošenja izmjena zakona o obrani po kojima bi vojska u sučeljavanju s migrantima preuzela neke ovlasti policije, ali koji još nije operativan, a Gorenak je rekao da se ionako radi o predstavi jer je vojsku za policijske zadaće ionako moguće angažirati i po odredbama starog zakona o obrani.