UNATOČ KRITIKAMA IZ HDZ-A

Pusić dvogodišnjem članstvu u EU dala 'peticu'

30.06.2015 u 20:47

Bionic
Reading

Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić, za 'RTL Danas' kazala je da Hrvatska jako dobro iskorištava fondove Europske unije. Također je komentirala situaciju u Europskoj uniji te poručila da je Unija spremna na izlazak Grčke iz eurozone

Dvogodišnje članstvo u Europskoj uniji prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić, u razgovoru za RTL, ocijenila je peticom.

'Ako bih mogla ocijeniti većom ocjenom, ocijenila bih većom. Pomislite kako bismo se danas osjećali da nismo ušli u Uniju. Napravili smo ogroman pomak. Neki ljudi koji nisu znali o kojim poglavljima pregovaramo, danas ne znaju kako smo iskoristili članstvo, fondove, koliko je stanovništva otišlo, citiraju napamet brojeve o kojima nemaju pojma... Hrvatska, osim što je nadoknadila činjenicu da koncem 2011. nisu bili pripremljeni projekti kojima bi mogla iskoristiti pretpristupne fondove, naknadno ih je iskoristila. Izborili smo se da fondove možemo iskorištavati tri godine nakon isteka godine u kojoj se novac određuje za projekte, a ne samo dvije. Hrvatska je jedina nova država članica koja je u prve dvije, praktički u prvoj godini članstva, promijenila politiku prema susjednoj zemlji - Bosni i Hercegovini', kazala je Pusić.

S obzirom na situaciju u Grčkoj, Pusić je komentirala i je li eurozona opcija za Hrvatsku.

'Svaka zemlja, pa tako i Hrvatska, kada je ulazila u Europsku uniju, potpisala je da će raditi na ispunjavanju uvjeta o ulasku u eurozonu. I mi radimo na tome. No grčki primjer pokazuje kako se ne treba gurati dok zemlja nije spremna, a to znači u potpunosti konkurentna što se EU tiče. Nama je u interesu da budemo spremni jer to znači da gospodarstvo dobro funkcionira', rekla je Pusić.

Na opasku da eurozone tada možda neće biti, Pusić je kazala da će je biti, ali da je pitanje hoće li Grčka biti dio eurozone.

'Osim toga, nisu svi svjesni činjenice da je Europska središnja banka od početka godine krenula s politikama koje će dramatično umanjiti stres u ostalim državama članicama, koji bi Grčka izlaskom iz eurozone mogla uzrokovati. Recimo, da je Grčka izlazila ili da joj je prijetio izlazak prije sedam ili osam mjeseci, to bi izazvalo veći šok. Danas je eurozona mnogo spremnija. Izlaskom Grčke sigurno ne bi nestala eurozona. Smatram da bi bila šteta da Grčka ne prihvati neke od relativno razumnih rješenja i da ostane u eurozoni. Ali izlaskom Grčke iz eurozone, ne bi se okončao život Europe', poručila je Pusić dodavši da bi ona glasala za mjere štednje.