posao od 237,5 mil. eura

Poznato je tko će graditi Nacionalnu dječju bolnicu: Prihvaćena je skuplja ponuda

30.04.2025 u 15:23

Bionic
Reading

Konzorcij domaćih tvrtki Kamgrad, ING-GRAD, Radnik i ZDL Arhitekti dobio je posao projektiranja i izgradnje prve faze Nacionalne dječje bolnice (NDB) u zagrebačkom Blatu unatoč tome što je njihova ponuda bila za 26,66 milijuna eura viša od ponude konzorcija turskih tvrtki CCN Altyapı Yatırımları ve İnşaat Anonim Şirketi, CCN Yatırım Holding Anonim Şirketi i CCN International

Procijenjena nabavna vrijednost bila je 190 milijuna eura bez PDV-a. Hrvatski konzorcij ponudio je 189,99 milijuna eura bez PDV-a, odnosno 237,5 milijuna eura s PDV-om, a turski 168,70 milijuna eura bez PDV-a, odnosno 210,88 milijuna eura s PDV-om.

Turci nisu dostavili dokumentaciju

Osim visine ponude, bodove je nosilo još nekoliko kriterija: glavni projektant za zgrade javne namjene, glavni projektant za zgrade zdravstvenih ustanova, glavni inženjeri gradilišta zgrada javne namjene, glavni inženjer gradilišta zdravstvenih ustanova, stručnjak za medicinsko-tehničku opremu te voditelj radova elektrotehničke i strojarske struke. Za ponuđenu cijenu hrvatski konzorcij dobio je 53,27 bodova, a turski 60.

Dodatnih 40 bodova dobili su na račun referenci stručnjaka, odnosno sveukupno 93,27. Turci na račun referenci nisu dobili ni boda jer ih nisu dostavili uz ponude koje su otvorene još krajem veljače, već su to napravili tek 10. travnja, pa nisu ni uzete u razmatranje.

Na ovu odluku Turci imaju mogućnost žalbe Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave.

Ne bude li žalbi, nakon što se odabrani konzorcij uvede u posao imat će za izradu glavnog projekta, ishođenje dopune i izmjene građevinske dozvole te izvedbenog projekta 12 mjeseci, a rok za dovršetak radova je 38 mjeseci.

Kako je prije godinu dana rečeno na predstavljanju projekta u Ministarstvu zdravstva, očekuje se da bi radovi trebali početi 2026. godine, a izgradnja prve faze trebala bi završiti 2029. te se iste godine u travnju očekuje otvaranje bolnice.

Betonski kostur Sveučilišne bolnice ostaje

NDB se u dvije faze planira graditi jugoistočno pored nikad završene Sveučilišne bolnice. Od tog nezavršenog projekta iskoristit će se tek manji dio, odnosno objekt koji se vodi kao EO1, a tlocrtnih je dimenzija 65x87 metara. Veliki dio i nakon izgradnje prve faze bit će samo betonski kostur.

Spomenuti će se objekt tunelom od 188 metara povezati s bolnicom i bit će njezin logistički odjel. U njegovu podrumu planirane su punionice za automatizirana vozila, kojima će se prebacivati roba, a u prizemlju su ucrtane glavna kuhinja, ljekarna, praonica te administrativni dio zgrade logistike. Ukupan GBP objekta E01 iznosi 7252 kvadratna metra, a prve faze NDB-a 44.788 kvadratnih metara. Zgrada će se sastojati od podruma, prizemlja te tri kata maksimalne tlocrtne površine 111x112 metara.

Prema idejnom projektu faze 1, koji je izradila tvrtka UPI2M, bolnica je tipološki vertikalno podijeljena na dva dijela. U prizemlju i na prvom katu predviđeni su hitni prijem, ambulante, dijagnostika, endoskopija, operacijski blok te stanica intenzivne medicine.

Na drugom i trećem katu nalaze se odjeli - opća pedijatarska i kirurška skrb te specijalna skrb, npr. onkološki i odjel za infektivne bolesti, odnosno dnevne bolnice. Ukupno će imati 481 bolničku postelju, kao i 300 postelja u dnevnoj bolnici.

U novu bolnicu u prvoj fazi bit će prebačena kompletna Dječja bolnica u Klaićevoj i pedijatrija iz KBC-a Sestre milosrdnice dok je u drugoj fazi planirano prebacivanje kompletnog opsega Kukuljevićeve, Goljaka i odjela ginekologije iz KB-a Merkur.

Cjelokupna energija, točnije do 84 posto, dolazit će iz obnovljivih izvora, dijelom iz solarnih izvora, ali i velikim dijelom iz geotermalnih izvora, kojima obiluje lokacija na kojoj će se graditi bolnica, a za koje koncesiju ima privatna tvrtka.