Ukrajinska ratna mornarica dobila je ovih dana značajne donacije za svoje pomorske snage iz Estonije i Finske. Estonci su Ukrajincima donirali patrolne čamce iz klase Navy 18 WP dok su Finci poslali svoje desantne čamce klase Uisko. Donosimo više o tim borbenim čamcima stacioniranima na jugu Ukrajine
Ukrajinska ratna mornarica objavila je ovih dana snimku novih patrolnih čamaca koje je Kijev nekoliko tjedana ranije dobio od Estonije. Riječ je o brodovima koji su u estonskim snagama nosili nazive R01 Roland i R02 Risto, a nakon doniranja dobili su imena Irpin i Reni, koja označavaju Estoniji geografski najbliži i najudaljeniji ukrajinski grad.
Transfer Irpina i Renija dio je međunarodne vojne pomoći za jačanje patrolnih snaga ukrajinske mornarice u patroliranju i osiguravanju zaštite civilnih brodova u Crnom moru. Oba plovila, procijenjena na oko četiri milijuna eura, pripadaju klasi borbenih čamaca namijenjenih prvenstveno za patroliranje i izviđanje, a donirani su Ukrajini u koordinaciji s Danskom, premda još uvijek nije poznat doprinos Kopenhagena u tome.
Tijekom troipolgodišnje službe u estonskim snagama oba patrolna broda pružala su zaštitu ratnim brodovima NATO-a i partnerskih zemalja koji su posjećivali Estoniju, ali i za patroliranje vodama estonskog ekskluzivnog gospodarskog pojasa (EEZ), kao i za brzo reagiranje na potencijalne upade na morsku granicu. Slične patrolne čamce nedavno je naručila i Kraljevska omanska policija te ih planira koristiti za osiguranje luka.
Estonski donatori ističu da brodovi imaju mali gaz i dobre manevarske sposobnosti. Kompaktne dimenzije plovila također su bile prednost za rad u relativno malim estonskim lukama, a vjeruje se da će Irpin i Reni zbog gaza od 1,6 metra moći djelovati i u rijekama crnomorskog sliva.
Sveprisutne oružne stanice
Brodovi klase Navy 18 WP, koje je proizveo estonski Baltic Workboats AS, dužine su 18 metara, a trupovi su im izrađeni od aluminija. Pokreću ih po dva dizelska motora Volvo Penta D13-1000 s dva propelera fiksnog koraka te im omogućuju najveću brzinu od 33 čvora, odnosno 61 kilometar na sat. Brzina krstarenja iznosi 25 čvorova, odnosno 46 kilometara na sat, dok im je operativni domet 230 nautičkih milja ili 480 kilometara.
Naoružanje brodova iz klase Navy 18 WP nije pretjerano raskošno i čine ga strojnica kalibra 12,7 milimetara smještena na pramcu te dva nosača za malokalibarske topove na krmi. Međutim strojnica je ugrađena u žirostabiliziranu oružnu stanicu s daljinskim upravljanjem, a koja se kontrolira iz kabine. Riječ je o sustavu Sea deFNder koji proizvodi poznati belgijski proizvođač oružja FN Herstal.
Oružna stanica ima dnevnu i noćnu kameru, laserski daljinomjer i mogućnost automatskog praćenja ciljeva, a može integrirati sve FN Herstalove strojnice do kalibra .50, uključujući jedinstvenu M3R s velikom brzinom paljbe od 1100 metaka u minuti. Prema navodima proizvođača, oružna stanica je idealna za široki raspon misija, od borbe protiv terorizma do presretanja pomorskog prometa i nadzora teritorijalnih voda.
Gotovo istovremeno Ukrajinci su iz Finske primili nepreciziran broj desantnih čamaca klase Uisko pristiglih preko Rumunjske. Klasa Uisko, također poznata kao Marine Alutech Watercat M11, prethodnik je plovila klase Jurmo, a riječ je o prvom finskom borbenom plovilu na hidromlazni pogon.
Mali gaz za plitku obalu
Finci ističu da klasa Uisko, što je lokalni naziv za vikinške ratne brodove drakare, ima izvrsnu upravljivost i mali gaz pogodan za plitke vode. Može se koristiti za amfibijski napad i transport mornaričkog pješaštva. Brodovi ove klase dužine su 10,5 metara i imaju istisninu od 10 tona. Pokreću ih dizelski motori od 660 konjskih snaga u kombinaciji s vodenim mlazom, a koji osiguravaju maksimalnu brzinu od 35 čvorova, odnosno 65 kilometara na sat.
Klasa Uisko naoružana je strojnicom tipa NSV kalibra 12,7 milimetara te bacačem granata kalibra 40 milimetara. Trup je pak zaštićen podstavom od kevlara.
Valja reći da bi Ukrajina uskoro trebala dobiti od Nizozemske 14 čamaca na napuhavanje s krutim trupom, pet riječnih patrolnih čamaca i tri borbena čamca CB90, koje proizvodi švedsko brodogradilište Dockstavarvet. Radi se o brodovima koji mogu ubrzati do 40 čvorova ili 74 kilometara na sat, a naoružani su s tri Browningove strojnice M2HB, bacačem granata Mk 19, potom četiri pomorske mine ili šest dubinskih bombi te Saabovom oružnom stanicom.