Merz je na kraju osvojio dovoljno glasova da postane kancelar u drugom krugu izbora, ali 'politička šteta je učinjena'
Novi njemački kancelar Friedrich Merz danas putuje u Francusku i Poljsku kako bi obnovio odnose s najvećim saveznicama i pokazao da se Njemačka vraća na međunarodnu scenu. Ranije planiran put odvija se dan nakon što je u Bundestagu izabran za kancelara tek iz drugog pokušaja. Neuspjeh u prvom krugu pokazao je nejedinstvo koalicije njegovih konzervativaca sa socijaldemokratima.
Merz preuzima Njemačku u vrijeme u kojem se Europa pokušava usuglasiti o sigurnosnim jamstvima za Ukrajinu, koja bi bila dio bilo kakvog potencijalnog dogovora s Rusijom, te pregovora o trgovinskom sporazumu sa SAD-om nakon što je predsjednik Donald Trump najavio carine gotovo cijelom svijetu.
Zelenski: Iskreno se nadamo da će Njemačka postati još jača
Kao europski ratni vođa na prvoj crti bojišnice, Volodimir Zelenski govorio je u ime milijuna Europljana kada je čestitao Merzu na preuzimanju dužnosti. 'Iskreno se nadamo da će Njemačka postati još jača i da ćemo vidjeti više njemačkog vodstva u europskim i transatlantskim poslovima', rekao je ukrajinski predsjednik. Njegova poruka bila je diplomatska, ali je sadržavala nepogrešivu kritiku zjapeće rupe u srcu europske politike: slabog njemačkog vodstva i odugovlačenja u suočenju s agresijom Rusije te izdajom Sjedinjenih Država nakon dolaska Donalda Trumpa na vlast, piše Politico u svojoj analizi.
Utorak 6. svibnja trebao je biti dan koji bi sve to promijenio, dajući Njemačkoj snažnu vladu i vraćajući joj europski šarm. Umjesto toga, zastupnici Bundestaga ponizili su Merza neviđenom uvredom, odbijajući ga potvrditi na dužnost kancelara čak i nakon što je postignut koalicijski sporazum. To je bilo posljednje što je trebalo centristima iz Europske unije.
'Politička šteta je učinjena'
Merz je na kraju osvojio dovoljno glasova da postane kancelar u drugom krugu izbora, ali 'politička šteta je učinjena', rekla je za Politico Katja Hoyer, akademkinja i autorica knjige 'S onu stranu zida'. 'Ovo nije početak samouvjerene, stabilne vlade, već znak koliko su duboke pukotine u njemačkom centru.'
Što pišu njemački mediji?
Najtiražniji njemački list Bild u svojoj tipičnoj maniri piše: 'Izdaja: zastupnici iz redova njegove vlastite koalicije, sastavljene od Unije i SPD-a, puštaju SVOG kancelara da propadne. Friedrich Merz ostaje politički ranjen, a dan izbora kancelara – NAJSVEČANIJI trenutak parlamentarne demokracije – tone u kaos', javlja DW.
'Ono što ostaje: u zastupničkim klupama vladajućih frakcija sjede ljudi na koje se Merz ne može osloniti kad je to zaista važno. Merz je sada kancelar. Ali nepovjerenje koje je danas posijano bit će njegova stalna pratnja u vladanju', piše Bild.
Uglađenijim tonom komentator magazina Der Spiegel iznosi da neuspjeh u prvom pokušaju izglasavanja novog kancelara pokazuje da postoje parlamentarci u obje stranke velike koalicije koji još uvijek nisu shvatili koliko je velik ulog u igri i ponašaju se neodgovorno. 'Merz, koji je već oslabljen zbog brojnih pogrešaka ušao u izbor, mora to uzeti u obzir. Za razliku od mnogih svojih prethodnika, ne može se pouzdati u to da će njegova koalicijska većina čvrsto stajati prilikom važnih pitanja. Uvijek će se iznova morati boriti za to.
Središnji je problem to što Merz mora djelovati u svijetu u kojem stara uvjerenja više ne vrijede. Kraj transatlantskog prijateljstva, prijetnja iz Rusije, klimatske promjene – sve to zahtijeva odlučno djelovanje. A to neće biti lako u koaliciji u kojoj se većina uvijek čini klimavom. Uspon AfD-a pokazuje koliko je stanovništvo nesigurno i koliko čezne za ohrabrenjem. Ali koliko nade može uliti kancelar koji nije u stanju ni vlastiti izbor provesti bez poteškoća?' pita se Der Spiegel.
List Frankfurter Allgemeine Zeitung svoj je osvrt naslovio 'Ovaj će udarac Merza još dugo boljeti'. Autor smatra da je propuštena prilika pokazala da nastupa novo vrijeme: 'Rutiniran izbor kancelara trebao je svima pokazati da se u Njemačkoj, nakon kratkog međurazdoblja, na uređen i predvidiv način formira nova stabilna vlada.'
Posljednje tri godine Njemačka je nerado obavljala svoju tradicionalnu ulogu europskog čelnika, a možda ju je i potpuno izbjegavala. Merzov prethodnik Olaf Scholz govorio je o velikoj obrani, ali je odugovlačio s opskrbom Kijeva oružjem poput tenkova i raketa dugog dometa, za koje je Zelenski rekao da su mu potrebne za odbijanje napada Vladimira Putina. Predvodeći razjedinjenu trostranačku koaliciju, Scholz je imao malo prostora za veće poteze i na kraju nije uspio spriječiti raspad svoje vlade.
'Njemačka politika duboko podijeljena'
Zelenski je istaknuo da će snažno vodstvo Merza biti 'posebno važno s obzirom na to da je budućnost Europe u pitanju - i da će ovisiti o našem jedinstvu'. Ipak, njemačka politika duboko je podijeljena. Bez jedinstva kod kuće, Merz će se teško snaći u provođenju promjena koje trebaju Europi - od naglog povećanja obrambenih troškova do politika koje mogu izolirati njemačku proizvodnju od Trumpovih carina i izazova koje predstavlja Kina.
Na izborima, održanima u veljači, krajnje desna Alternativa za Njemačku (AfD) osvojila je snažno drugo mjesto s 21 posto glasova, iza Merzovih kršćanskih demokrata i socijaldemokrata. Ostat će tako prijetnja novoj vladi jer migracije i dalje dominiraju političkom debatom. Njemačko gospodarstvo također je na samrti, a tradicionalna industrija je u padu.
Ovi strukturni izazovi s kojima se suočava Merzova koalicija karakteriziraju politički centar koji gubi utjecaj diljem Europe. Isto bi se moglo reći za Veliku Britaniju, naprimjer. Ili, što je još kritičnije za EU, za Francusku. Njemačko vodstvo ključno je za Uniju jer drugo najveće gospodarstvo bloka ne može izbjeći vlastite političke zaplete, analizira Politico.
'Cijela Europa danas je gledala u Berlin u nadi da će se Njemačka ponovno nametnuti kao sidro stabilnosti i proeuropska sila. Ta je nada uništena - s posljedicama koje daleko prelaze naše granice', rekla je Jana Puglierin, voditeljica berlinskog ureda Europskog vijeća za vanjske odnose.
Tko je pogriješio?
Postavlja se pitanje: kako je Merz na kraju napravio takav nered od onoga što je trebala biti parlamentarna formalnost? Je li to bila pogreška jednog ili dva zastupnika koji su mislili da će se izvući s prosvjedom? Ili je to bio dublji znak nepopularnog vođe sklonog pogrešnim političkim procjenama?
Tijekom svog kratkog boravka u međunarodnoj javnosti, Merz se pokazao impulzivnim i pogrešivim. Riskirao je oslanjajući se na glasove AfD-a da bi usvojio mjere o migracijama u Bundestagu prije izbora, vjerujući da će to ojačati glasove njegove stranke CDU. Umjesto toga, kršćanski demokrati su pali, a AfD je nastavio svoj pohod. U zapanjujuće otvorenim izjavama nakon zatvaranja birališta u izbornoj noći, Merz je kritizirao Trumpa i doveo u pitanje održivost NATO-a. Merzovi kritičari ističu i odluku bivše čelnice CDU-a Angele Merkel da mu zabrani obnašanje visokih pozicija kao dokaz da je znala da nije dovoljno dobar za to.
Njemački saveznici ipak se nadaju da će Merz vratiti status Berlina kao predvodnika Europe jer je prošla vlada socijaldemokratskog kancelara Olafa Scholza bila obilježena unutarnjim sporovima te su oni rezultirali raspadom koalicije u studenom prošle godine.