Friedrich Merz, šef CDU-a, iz drugog je pokušaja dobio potrebnu većinu i postao njemački kancelar. Ipak, povijesni neuspjeh u prvom krugu glasanja pratit će ga ostatak kancelarskog mandata. Novinarka Der Spiegela Maria Fiedler izdvojila je šest zaključaka povijesnog dana u Bundestagu
Merz ranjen ulazi u kancelarski mandat
Friedrich Merz je trebao uvesti promjenu politike i vratiti zemlju na pravi put. Planira u srijedu letjeti u Pariz i Varšavu kako bi poslao signal europskog jedinstva. Ali nakon poraza u prvom krugu glasovanja, duboko je ranjen i ponižen prije nego što je njegov mandat uopće stvarno počeo.
Socijaldemokrati kipte od frustracije
U ponedjeljak je vođa SPD-a Lars Klingbeil djelovao potpuno opušteno: mislio je da će Merz sigurno biti izabran u prvom krugu glasovanja. Sada je i on prevaren. Očito je njegova rigorozna politika moći izazvala nezadovoljstvo u SPD-u tijekom formiranja vlade. U stranci smatraju barem mogućim da su disidenti održali lekciju vođi SPD-a.
Postoji nedostatak povjerenja u Merza
Drugo objašnjenje za katastrofu je sljedeće: pojedini članovi CDU/CSU ili SPD-a htjeli su usporiti Merza. Možda su to bili socijaldemokrati koji još uvijek zamjeraju čelniku CDU-a što je prije dva mjeseca izveo parlamentarni manevar zajedno s AfD-om. Tu su i frustrirani zastupnici CDU-a koji su otišli praznih ruku kada je formiran kabinet, a i zastupnici koji negoduju zbog Merzovog ukidanja ograničenja zaduživanja. Nikad nećemo sigurno znati što je posrijedi, ali jedno je jasno: vođi CDU-a nedostaje bezuvjetna podrška u crno-crvenoj koaliciji.
Sve ovo koristi AfD-u
CDU/CSU i SPD željeli su pobijediti AfD dobrim upravljanjem, eliminiranjem svađalačke atmosfere iz semafor koalicije. No, Merzov neuspjeh u prvom krugu glasovanja išao je na ruku desničarskim ekstremistima. Uživali su u kaosu i tvrdili da su i sami spremni preuzeti odgovornost za vlast. Iako je Merz sada izabran i demokratski procesi funkcioniraju, za AfD se ovaj dan isplatio.
Odluka CDU-a o nekompatibilnosti s Ljevicom (Die Linke) više ne vrijedi
Da bi u utorak mogao održati još jedan krug glasanja, Merzu je bio potreban skraćeni rok i dvotrećinska većina u Bundestagu. CDU/CSU i SPD razgovarali su sa Zelenima, ali i s Ljevicom. Pokazali su da su spremni. Neće biti ni prvi ni zadnji put da će se crno-crvena koalicija morati osloniti na odobravanje krajnje lijeve stranke Heidi Reichinnek. Merz sada ima razloga ozbiljno razmotriti ukidanje zabrane suradnje s Ljevicom.
Politička stabilnost Savezne Republike je upitna
Prošlo je točno šest mjeseci otkako je ugašena semafor-koalicija. 6. studenog raspala se koalicija između SPD-a, Zelenih i FDP-a. Danas, 6. svibnja, opet vlada kaos. Njemačka se zapravo smatra utočištem političke stabilnosti. Čini se da je tome sada kraj. I ovdje je sve teže formirati stabilnu političku većinu. Katastrofa u Bundestagu pokazuje koliko je krhka Merzova crno-crvena većina, zaključuje Maria Fiedler za Der Spiegel.