Nakon što je izabran za poglavara Katoličke crkve, papa Lav XIV. sad se mora suočiti s nizom složenih problema u Crkvi. Novi papa izabran je u vremenu dubokih podjela u svijetu i unutar same Crkve, globalnih sukoba i klimatske krize, a već u prvim danima pontifikata vjerojatno će morati pokazati jasan smjer i diplomatski angažman te najaviti odlučne reforme
Jedan od najvažnijih zadataka novog Pape bit će obnova jedinstva unutar Katoličke crkve. Nakon pontifikata Benedikta XVI., kojeg se smatralo tradicionalistom, i Franje, čiji je pristup bio znatno progresivniji, sve su glasnija nagađanja o mogućem raskolu. Prevost je općenito percipiran kao umjereni glas, no ostaje pitanje hoće li uspjeti pomiriti sukobljene struje unutar Crkve ili će se vezati uz jednu, riskirajući dodatnu polarizaciju, piše The Guardian.
Pitanje jedinstva posebno je osjetljivo u SAD-u, gdje je papa Franjo izazivao snažne reakcije – od podrške među liberalnijim vjernicima do otvorene kritike konzervativnih biskupa, od kojih su neki bili bliski Donaldu Trumpu. Upravo bi posjet SAD-u mogao biti jedan od prvih vanjskopolitičkih poteza novog Pape.
Diplomatska uloga Crkve
Uloga Svetog Oca na međunarodnoj sceni ostaje ključna. Papa Lav XIV. suočava se s brojnim ratovima – od Ukrajine i Bliskog istoka do Sudana – kao i pitanjima poput migracija, klimatske krize, vjerskih sloboda i ljudskih prava. Voditeljica organizacije CAFOD, Christine Allen, podsjetila je kako je papa 'jedan od rijetkih ljudi na svijetu koji može nadilaziti političke podjele i koristiti svoj moralni autoritet kako bi ujedinio svijet'.
S obzirom na povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću, Papa će se morati kretati pažljivo – njegov prethodnik nije štedio kritike na račun Trumpove politike prema migrantima i marginaliziranim skupinama.
Seksualna zlostavljanja unutar Crkve
Pontifikat pape Franje bio je obilježen sporim reakcijama na krizu seksualnog zlostavljanja, no to pitanje nije nestalo. Novi papa bit će pod velikim povećalom javnosti kada je riječ o zaštiti djece i ranjivih skupina, kao i osiguravanju implementacije procedura koje bi spriječile nove zločine – osobito u dijelovima svijeta gdje su strukture instiucionalne zaštite još uvijek slabe.
Uloga žena u Crkvi
Lav XIV. morat će odlučiti i o budućem smjeru upravljanja Crkvom, uključujući pitanja uključenosti laika i žena. Papa Franjo je imenovao žene na ključne pozicije u Vatikanu, ali mnogi smatraju da promjene nisu bile dovoljno brze.
S. Nathalie Becquart, koja je četiri godine bila zamjenica tajnika Sinode biskupa, izjavila je za BBC da 'više nema povratka' i da je sljedeći korak uključivanje žena na svim razinama crkvene hijerarhije.
Financijska nestransparentnost Vatikana
Vatikan se i dalje bori s financijskom netransparentnošću i velikim deficitima. Proračun je 2022. završio s minusom od 94 milijuna dolara, a mirovinski fond bilježio je manjak od preko 700 milijuna. Novi papa nasljeđuje i financijske skandale, uključujući slučaj kardinala Becciua, koji je povučen iz konklave zbog presude za financijske malverzacije, što pokazuje koliko je ova tema još uvijek osjetljiva.
Seksualnost i Crkva
Papa Franjo pomaknuo je granice prihvaćanja LGBTQ+ osoba unutar Crkve, iako nije mijenjao njezino službeno učenje. Lav XIV. morat će odlučiti hoće li nastaviti tim putem, s mogućim dodatnim izazovima i reakcijama iz tradicionalnijih krugova.
Još jedno otvoreno pitanje ostaje celibat. Iako je papa Franjo u slučaju Amazone izbjegao odluku o ređenju oženjenih muškaraca, manjak svećenika u nekim dijelovima svijeta mogao bi novog Papu natjerati na konkretniji potez.