panika među čelnicima

Nakon 'izvrsnog' razgovora Trumpa i Putina, Europa se boji najgoreg scenarija

20.05.2025 u 09:57

Bionic
Reading

Jučer navečer američki predsjednik Donald Trump održao je prijateljski razgovor s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, tijekom kojega je dao do znanja da se Sjedinjene Američke Države povlače iz inicijative za pokretanje mirovnih pregovora o Ukrajini — što je izazvalo zabrinutost u europskim prijestolnicama

Dopisnik Financial Timesa također doznaje da Bruxelles želi iskoristiti ovotjedne sastanke skupine G7 kako bi pridobio podršku Washingtona za pooštrenje režima sankcija Rusiji.

Već mjesecima europski čelnici izražavaju zabrinutost da bi američki predsjednik Donald Trump mogao prepustiti Ukrajinu mirovnom sporazumu pod ruskim uvjetima, a koji bi diktirao Vladimir Putin. Ti su se strahovi sinoć počeli ostvarivati. Trump je jasno dao do znanja da odustaje od pokušaja posredovanja u dogovoru i prestaje vršiti pritisak na Moskvu.

Iako je Trump izabran i uz obećanje da će brzo okončati taj sukob, mjeseci shuttle diplomacije pod vodstvom SAD-a nisu rezultirali napretkom. Trump i Putin jučer su razgovarali puna dva sata, što je njihov treći javno potvrđeni razgovor otkako je američki predsjednik preuzeo dužnost u siječnju.

Pritom valja istaknuti da je američka podrška Ukrajini ključna zbog njezine vojne i financijske snage te naprednih obavještajnih sposobnosti.

'Izvrstan duh razgovora'

'Rusija i Ukrajina odmah će započeti pregovore o prekidu vatre', najavio je Trump nakon poziva. 'Ton i duh razgovora bili su izvrsni.' Međutim dodao je da se SAD više neće ponašati kao posrednik: 'Uvjeti će se dogovarati između dviju strana, kako i jedino može biti, jer one poznaju detalje koje nitko drugi ne zna.'

Potvrđeno je to u kasnijem razgovoru koji je Trump održao s čelnicima Ukrajine, Finske, Francuske, Njemačke, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva i Europske komisije, rekli su upućeni izvori. Američki predsjednik jasno je dao do znanja da SAD ostavlja pregovore zaraćenim stranama i da više ne može jamčiti da će nastaviti pritiskati Moskvu.

Drastičan zaokret

Oštro se to razlikuje od prošlotjedne izjave europskih lidera, a oni su tvrdili da SAD stoji uz njih u ultimatumima upućenima Putinu — prema kojima će Rusija biti pogođena novim, ozbiljnim sankcijama ne pristane li odmah na prekid vatre.

Europski dužnosnici sinoć su ocijenili da održan telefonski razgovor predstavlja veliku pobjedu za ruskog predsjednika jer je tjednima odbijao sudjelovati u mirovnim naporima, a istovremeno je odašiljao signale da je voljan nastaviti razgovore s Trumpom.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski poručio je u mirnom, ali odlučnom tonu: 'Za sve nas je ključno da se Sjedinjene Države ne distanciraju od pregovora i težnje za mirom jer jedini koji od toga ima koristi jest Putin.'

'Trump se povlači', izjavio je visoki europski diplomat upoznat s razgovorom. 'Podrška i financiranje Ukrajine, pritisak na Rusiju - to sada ostaje na nama.'

Nakon poziva Putin je izjavio tek da je 'spreman surađivati s ukrajinskom stranom na memorandumu o mogućem budućem mirovnom sporazumu'. Njegov savjetnik za vanjsku politiku Jurij Ušakov bio je znatno entuzijastičniji. Razgovor je, kako je rekao, bio 'iskren i prijateljski', a predsjednici su se oslovljavali imenima. Dodao je i da nijedan od njih nije želio prvi prekinuti vezu.

Europa planira 18. paket sankcija

Europska komisija želi dodatno sniziti gornju granicu cijene ruske sirove nafte, ali za takav potez mora osigurati podršku Sjedinjenih Država, izjavio je Paola Tamma, visoki europski dužnosnik za gospodarstvo.

Konkretno, EU priprema 18. paket sankcija protiv Rusije, a on uključuje smanjenje gornje granice izvozne cijene ruske nafte, trenutačno postavljene na 60 dolara po barelu (što je dogovoreno 2022.), kao i dodatna financijska ograničenja.

Europska izvršna vlast planira iznijeti ovu inicijativu tijekom sastanka ministara financija skupine G7 i guvernera središnjih banaka, a on se održava ovoga tjedna u Banffu, u kanadskoj Alberti. Očekuje se i prisutnost američkog ministra financija Scotta Bessenta.

'Komisija je istaknula taj prijedlog u sklopu priprema za 18. paket sankcija, stoga očekujem da će izazvati zanimanje i među ostalim članicama G7', izjavio je povjerenik Europske komisije Valdis Dombrovskis novinarima na skupu u Kanadi.

Za provedbu ideje potrebna je jednoglasna potpora svih 27 članica Europske unije, kao i zemalja članica G7. Prema izvorima, europske članice G7 - Francuska, Njemačka i Italija - načelno su već izrazile potporu.

No nakon jučerašnjeg Trumpova razgovora s Putinom, američka podrška daljnjim sankcijama protiv Rusije ostaje upitna.