MOGUĆE TJERALICE ZA BRANITELJIMA

Milanović: Ta puška na zidu i opalit će u jednom trenutku

26.09.2013 u 10:46

Bionic
Reading

Hrvatska Vlada danas je u saborsku proceduru uputila izmjene Zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s članicama EU, tzv. 'lex Perković', kojima se od 1. siječnja 2014. omogućuje puna primjena europskog uhidbenog naloga (EUN), odnosno i za kaznena djela počinjena prije 7. kolovoza 2002.

Ako ne glasaš za ustavne promjene, onda si za zastaru

Naveo je kako je dogovorom s EK-om po ovom pitanju napola zadovoljan i da bi volio da je Hrvatska dobila nekoliko mjeseci više. 'Nema ultimatuma, sve smo se dogovorili i ja sam djelomično zadovoljan. Neki su tjerali lisicu, a istjerali su plemenitu životinju – jelena, istaknuo je premijer. Najavio je kako će Vlada Saboru uputiti mišljenje oko izmjene ustavnih promjena, jer Sabor formalno promjene inicira, prema kojima neće biti zastare za teška ubojstva. 'Nema cjenkanja, nema pregovaranja. Tko želi, na stolu je. Time se postiže ukidanje zastare. Ako ne glasaš za, onda si za zastaru', mišljenja je Milanović. Na kraju se zapitao 'je li nam sve ovo trebalo' i odmah ponudio odgovor. 'Život je takav – nepredvidljiv. Naučio sam nešto, a nisam platio ništa.'

Hrvatski sabor je neposredno prije ulaska Hrvatske u Europsku uniju izmjenama 'lex Perković' propisao da će se europski uhidbeni nalog primjenjivati na kaznena djela počinjena nakon 7. kolovoza 2002. Zbog tih je izmjena došlo do sukoba Hrvatske s EK koja je prošli tjedan pokrenula i postupak koji može završiti sankcijama protiv Hrvatske, a današnje izmjene omogućuju prekid tog postupka.

Iz Europske komisije pojašnjeno je da je mogućnost postavljanja vremenskog ograničenja za primjenu EUN-a postojala isključivo prilikom usvajanja pravne stečevine EU, kao i da je vremensko ograničenje Hrvatska mogla tražiti, a nije, tijekom pristupnih pregovora.

‘Mi smo se pozvali da to bude za kaznena djela od 2002., dakle ne prije 2002. i to je, na kraju, rečeno, da nije dopušteno. U redu. Onaj tko je to tako pregovarao u ime Hrvatske neću reći da je učinio grešku ili grubi propust, ali da nije puno razmišljao, odnosno da nije uopće razmišljao, to mogu reći’, ustvrdio je premijer Zoran Milanović na sjednici.

Ocijenio je kako cijeli slučaj pokazuje da je sustav EUN-a, kako je zamišljen, koncipiran kao sustav neravnopravnosti koji starim državama članicama EU, vjerojatno slučajem i omaškom, daje mogućnost ograde, a novim državama članicama tu mogućnost ne daje. 'O lex Perković dosta toga smo naučili. Za tri, šest, devet mjeseci, ponovno ćemo se naći u nekoj sličnoj situaciji, ne po ovom pitanju, ali po nekom drugom da. Riječ je o tranzitornoj bolesti. To je cijena našeg odrastanja. Tražit ćemo u buduće od Europske komisije da se ovakve stvari promijene i sve države izjednače. Države koje su svjesne sebe oko takvih stvari se ne uzbuđuju i imaju po desetak sporova pred Europskim sudom i brane svoje stavove. I u buduće ćemo se ponašati isto', kazao je Milanović.

Naveo je tako primjer Češke koja će, kao i Hrvatska, također primijeniti EUN od 1. siječnja 2014., a koja zbog toga svo ovo vrijeme nije imala nikakve sankcije. ‘EK joj je to tolerirala godinama’, rekao je Milanović.

Zakon smo izmijenili, ali i uočili taj sistemski nedostatak s kojim države imaju problem i ovaj razgovor nije završen, ocijenio je.

Problem će, smatra, vjerojatno završiti tako da će svima biti ukinuto to vremensko ograničenje.

No, upozorava, time ne rješavamo problem da se hrvatskim građanima po principu univerzalne jurisdikcije sudi za kaznena djela iz vremena Domovinskog rata. To je moguće, rekao je Milanović te ponovio svoje riječi da je ‘ta puška na zidu i opalit će u jednom trenutku’.

‘I na to moramo upozoriti jer taj problem nema ni jedna druga država u EU. I to može biti predmet zlouporabe od nedobronamjernih ljudi koji ne žive u Hrvatskoj. To je realno i tog moramo biti svjesni’, upozorio je.

Osvrnuo se i na brojne komentatore i analitičare koji su proteklih dana komentirali prijepor s EK oko 'lex Perković' kazavši kako 99 posto njih nije ni pročitalo zakon već su vikali, galamili i dizali paniku.