'PUNIM GASOM, DO KRAJA'

Josipović u Houstonu lobira za ulaganja u naftu i plin

15.05.2014 u 08:30

Bionic
Reading

Američki potpredsjednik Joe Biden na sastanku s hrvatskim predsjednikom Ivom Josipovićem pohvalio je Hrvatsku zbog reformi koje je poduzela u proteklih 10 godina, koje su joj omogućile da 2013. postane članicom EU, objavljeno je u priopćenju Bijele kuće nakon sastanka. Hrvatski predsjednik Ivo Josipović zauzet će se u četvrtak u Houstonu za američka ulaganja u moguća nalazišta nafte i plina u Jadranskom moru za koja je rekao da bi mogla 'dramatično' pomoći izlasku Hrvatske iz dugogodišnje gospodarske krize

Šef hrvatske države sudjelovat će u najvećem gradu savezne države Teksas na energetskom forumu i vodećim američkim i svjetskim naftnim tvrtkama predstaviti projekte istraživanja energenata u Jadranu.

'Za krizu iz koje Hrvatska teško izlazi planovi o energetskom čvorištu koji jamče energetsku neovisnost srednjoj i istočnoj Europi mogu dramatično promijeniti budućnost nabolje', istaknuo je Josipović. 'Na svima je da do kraja, punim gasom, učinimo da taj projekt uspije', rekao je.

Nakon provedenih seizmičkih istraživanja, hrvatska vlada je ranije ove godine otvorila natječaj za istraživanje nalazišta nafte i plina u Jadranskom moru.

Zagreb očekuje da će privući 2,5 milijarde američkih dolara investicija u razdoblju od pet godina, smanjiti ovisnost zemlje o uvozu nafte i plina, podići tromo gospodarstvo i pomoći u strateškom pozicioniranju Hrvatske kao regionalnog energetskog središta.

Josipović, koji boravi u višednevnom posjetu SAD-u, predstavio je te projekte u Kongresu i utjecajnim poslovnim krugovima. 'Ti natječaji traju dulje vrijeme i ako ne napravite potrebne pripreme, uzalud vam je za par godina razmišljati što ste propustili u lobiranju prije pet godina', rekao je hrvatski predsjednik.

On će se u Houstonu sastati i s Rickom Perryem, guvernerom naftom bogatog Teksasa u kojem je sjedište nekoliko velikih američkih energetskih tvrtki poput Exxon-Mobila, Halliburtona i Conoco-Phillipsa.

Josipović je u utorak u Washingtonu razgovarao s američkim potpredsjednikom Joeom Bidenom i nakon sastanka izjavio da bi Hrvati za godinu dana mogli u Sjedinjene Države putovati bez viza.

Po njegovim riječima, Biden ga je uvjerio da Hrvatska uglavnom ispunjava sve uvjete, ali je to pitanje povezano s ukupnom američkom imigracijskom politikom o kojoj trenutačno raspravlja Kongres.

Dvojica dužnosnika razgovarala su i o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja koje je važno za motiviranje ulagača, osobito u energetici. 'To je pitanje pred američkim poreznim tijelima koja procjenjuju koliko je to korisno za američku stranu s obzirom na međusobnu trgovinsku razmjenu. Ako dođe do energetskih projekata i ako oni budu vjerojatni, zasigurno ćemo i tu postići dogovor s američkom stranom', naglasio je Josipović.

Vojna suradnja Hrvatske i SAD-a u NATO-u te nastavak modernizacije Hrvatske vojske također su bili teme sastanka, na kojemu je bio i hrvatski ministar obrane Ante Kotromanović.

Bijela kuća o sastanku Josipović-Biden

U priopćenju se navodi da je Biden istaknuo doprinos Hrvatske kao važne zemlje saveznice u NATO-u i odao počast žrtvama koje podnose Hrvati dok zajedno s Amerikancima služe u misijama pod NATO-ovim vodstvom u Afganistanu i na Kosovu.

Potpredsjednik Biden, po priopćenju, zahvalio je Josipoviću na njegovoj snažnoj potpori europskim naporima za postizanjem veće energetske sigurnosti i diversifikacije.

Dvojica su sugovornika, nastavlja se u priopćenju, razgovarala o razvoju situacije u Ukrajini i nužnosti uvođenja dodatnih sankcija Rusiji ako ta zemlja ugrozi održavanje ukrajinskih predsjedničkih izbora 25. svibnja te se suglasila o potrebi daljnjeg pružanja potpore ukrajinskoj vladi u naporima koje poduzima u pripremama za izbore, provedbi ustavnih reformi i postizanju nacionalnog jedinstva.

Na kraju priopćenja kaže se da je Biden uputio pohvale Hrvatskoj kao zemlji koja svojim balkanskim susjedima može biti primjer uspješne integracije u europske i transatlantske strukture te da je ponovio snažnu potporu koju SAD pružaju euro-atlantskim i europskim težnjama zemalja regije.