šef sabora u strasbourgu

Jandroković: Samo dijalogom možemo izbjeći podjele koje su dovele do populizma

24.10.2019 u 18:40

Bionic
Reading

Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković sudjeluje na Europskoj konferenciji predsjednika parlamenata Vijeća Europe, priopćili su iz Ureda predsjednika Sabora

U svojem obraćanju prvog dana, na temu Naš zajednički europski dom: sljedećih 70 godina, predsjednik Hrvatskoga sabora Jandroković podsjetio je na razloge osnivanja Vijeća Europe, okosnicu suradnje u okviru ove organizacije te glavna postignuća tijekom 70 godina njezina postojanja.

Naglasio je da je poštovanje temeljnih ljudskih prava ono što povezuje države članice i njihovu suradnju, a kao glavno postignuće istaknuo je jedinstveni sustav Europske konvencije o ljudskim pravima i svi s njim povezani instrumenti koji u središte stavljaju zaštitu ljudskog dostojanstva. Podsjetio je na ulogu Vijeća Europe u Hrvatskoj, a posebno na njegovu ulogu u svjetlu priprema za članstvo u Europskoj uniji.

Govorio je i o današnjoj ulozi Vijeća Europe u globalnom svijetu s brojnim izazovima koji imaju izravne posljedice na daljnju zajedničku izgradnju europskog projekta. Istaknuo je da se na te izazove može odgovoriti jedino zajednički pri čemu obrana zajedničkih vrijednosti i načela mora biti u središtu djelovanja. Naglasio je da tu leži glavna odgovornost država članica. Istaknuo je odlučnost Hrvatske u promicanju temeljnih europskih načela i vrijednosti za koje su hrvatski građani platili veliku cijenu braneći ih.

Predsjednik Sabora Jandroković drži da se uz kontinuirani i konstruktivan dijalog, međusobno razumijevanje i zajedničko djelovanje mogu izbjeći podjele i očuvati jedinstvo. A upravo su te podjele dovele do pojave sve većeg populizma, kritika svega onoga što se pažljivo gradilo u posljednjih 70 godina te do nepovjerenja građana u sposobnost europskih institucija. Zaključno, predsjednik Jandroković istaknuo je da bi države članice trebale pronaći snagu i odgovornost, osmisliti prave politike i trajna rješenja koje mogu podržati njihovi građani.

Jandroković se obratio i na temu Provedba UN-ove Agende 2030 i ciljevi održivog razvoja. Podsjetio je da je provedba održivog koncepta ključna za postizanje ravnoteže između gospodarskih, socijalnih i okolišnih potreba današnjeg globaliziranog društva, suočenog s brojnim izazovima, na koje ni jedna država ne može sama odgovoriti.

Hrvatska želi preuzeti svoj dio odgovornosti te se zalaže za poštovanje dostojanstva svakog pojedinca. Od ključnih dokumenata za djelovanje u osnaživanju koncepta održivog razvoja, podsjetio je da je Hrvatski sabor već 1992., samo 5 mjeseci nakon što je Hrvatska postala međunarodno priznata zemlja, usvojio Deklaraciju o zaštiti okoliša Hrvatske. Danas je na snazi Strategija održivog razvoja iz 2009. godine, a trenutačno je u izradi novi dokument  - Nacionalna razvojna strategija Republike Hrvatske do 2030. Ova strategija objedinit će prioritete i pridonijeti održivom razvoju i demografskoj obnovi Hrvatske u sljedećem desetljeću. Također je istaknuo je da su tijekom izrade Strategije organizirane brojne komunikacijske aktivnosti, a postupak je bio veoma uključiv jer je obuhvatio različite skupine dionika – od javnog sektora, zastupnika, civilnog društva, akademske zajednice i privatnog sektora do djece i mladih. 

Predsjednik Sabora upoznao je kolege s prvim Dobrovoljnim nacionalnim pregledom o provedbi Agende koji je Hrvatska predstavila u srpnju ove godine. U tom kontekstu naglasio je da prema Indeksu ciljeva održivog razvoja Hrvatska zauzima 22. mjesto od 162 zemlje, što nam daje dobre šanse da postanemo jedan od lidera u prijelazu prema održivosti.

Zaključno je naglasio da će Hrvatska tijekom predsjedanja Europskom unijom nastaviti raditi na promicanju Agende 2030 u Europskoj uniji, Ujedinjenim narodima, Vijeću Europe i drugim multilateralnim forumima.

Europska konferencija predsjednika parlamenata Vijeća Europe održava se od 1975. godine, svake dvije godine, a okuplja predsjednike parlamenata 47 država članica Vijeća Europe, parlamenata sa statusom promatrača ili partnera i međunarodnih parlamentarnih skupština. Pridruženi su i parlamenti zemalja srednje Azije i Magreba.

Glavne teme ovogodišnje konferencije su: Naš zajednički europski dom: sljedećih 70 godina; Provedba UN-ove Agende 2030 i ciljevi održivog razvoja te Žene u politici i javnom diskursu.