BIZARNA SITUACIJA

Haag želi pustiti Šešelja, on postavlja uvjete

20.06.2014 u 21:54

Bionic
Reading

U petak je istekao rok u kojem su se strane u haškom postupku protiv vođe srpskih radikala Vojislava Šešelja trebale izjasniti o namjeri sudaca da ga puste iz pritvora u kojem boravi više od 11 godina

Šešelj se, u svom odgovoru, toj namjeri nije usprotivio, no također je naglasio da će se u slučaju puštanja na privremenu slobodu do izricanja haške presude – jedino pridržavati pravila da ne napušta teritorij Republike Srbije. S druge strane, haško tužiteljstvo je u petak zatražilo od sudaca upravo pridržavanje svih pravila o privremenom puštanju, ako do toga dođe.

Do sada nezapamćen slučaj na Haškom sudu (ICTY) razvija se u dosad nezabilježenom smjeru. Sami haški suci izrazili su namjeru da puste optuženog iz pritvora, što su do sada haški optuženici tražili osobno, piše portal Radija Slobodna Europa

Predsjedavajući sudac Jean Claude Antonetti više puta je tijekom suđenja naglašavao optuženom Šešelju da je on sam dužan ishoditi prijevremeno puštanje na slobodu, a prethodno i garancije države u koju želi biti pušten.

Šešelj je zatražio puštanje samo jednom, još 2004. godine, no bezuspješno, budući da nije ispunio uvijete, odnosno nije dostavio garancije Srbije.

'Onaj koji traži privremeno puštanje na slobodu, mora taj zahtjev potkrijepiti garancijom neke države. Bez toga ne može biti nikakvog privremenog puštanja na slobodu. I to je suština stvari ovdje', istaknuo je sudac Antonetti prilikom jednog od susreta u sudnici sa Šešeljem, koji se brani sam.

Suci će sami morati tražiti garancije od Beograda?

No prošlogodišnje odgađanje izricanja presude, nakon diskvalifikacije jednog od sudaca na zahtjev Šešelja – očito je promijenilo mišljenje predsjedavajućeg suca Antonettija, budući da je samo Raspravno vijeće na kraju izrazilo namjeru za puštanjem optuženog na privremenu slobodu.

Ako ga odluče pustiti, vjerojatno će suci sami morati zatražiti garancije od države Srbije da će se optuženi pridržavati pravila o privremenom puštanju, budući da je Šešelj jasno naglasio – da on to ne želi.

'Da vas molim da me pustite? Da tražim garancije od izdajničkog, prozapadnog režima u Beogradu? Ne pada mi na pamet', izjavio je u sudnici više puta Šešelj, a to je i napisao u odgovoru na namjeru sudaca da ga puste iz pritvora.

U svom očitovanju ovog tjedna - o namjeri sudaca da ga puste na slobodu do izricanja prvostupanjske presude, Šešelj je istaknuo da se ne namjerava držati pravila u vezi toga. Odnosno, izjavio je da se ne želi periodično javljati policiji ni nositi ogrlice, narukvice ili nanogvice koje vrijeđaju ljudsko dostojanstvo.

Također je naveo da, suprotno eventualnoj zabrani, namjerava sudjelovati u političkom životu Srbije te javno kritizirati Haški sud kao nelegalan.

U svom očitovanju u vezi namjere da puste privremeno Šešelja, haško tužiteljstvo je pak zatražilo od sudaca da u tom slučaju stave na snagu uvjete koji uvijek idu uz takve odluke.

Također, u svom odgovoru je tužiteljstvo naglasilo potrebu da se osiguraju mjere da optuženi ne ugrožava žrtve i svjedoke tijekom boravka u Srbiji, kao i da se vrati u Den Haag kad to bude naloženo.

Budući da je optuženi naglasio da ne želi poštivati određena pravila prilikom puštanja na slobodu, još ostaje upitno hoće li ga suci pustiti. Rasplet situacije, odnosno sudska odluka o tome, može se očekivati od idućeg tjedna.