Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je u petak da Europska unija radi na velikom paketu novih sankcija protiv Kremlja jer, po svemu sudeći, razgovori između Rusije i Ukrajine vjerojatno neće donijeti napredak
'Želimo mir i moramo izvršiti pritisak', rekla je Ursula von der Leyen novinarima po dolasku na summit Europske političke zajednice u Tirani, glavnom gradu Albanije.
Von der Leyen je rekla da EU razmatra sankcije koje su ambicioznije od novog kruga mjera usvojenih u srijedu. Predložila je da se mjere usmjere na plinovode Sjeverni tok koji povezuju Rusiju s Europom, ruski bankarski sektor i takozvanu 'flotu u sjeni', odnosno flotu plovila s nejasnim vlasništvom koje Moskva koristi kako bi zaobišla naftne sankcije.
Također je rekla da će Komisija nastojati sniziti gornju granicu cijene nafte, ograničenje prodajne cijene ruske sirove nafte koje se odlučuje na razini G7.
Ciljanje ruskog energetskog i bankarskog sektora imalo bi 'stvarni utjecaj' na Kremlj, ali teško da će doći do toga zbog protivljenja Mađarske, rekao je ranije ovog tjedna za Politico diplomat EU-a.
Kaznene carine od 500 posto
Na pitanje Politica jesu li SAD za novi niz sankcija, von der Leyen je rekla da je 'u bliskom kontaktu sa senatorom Lindseyjem Grahamom', američkim republikanskim senatorom koji je glasni kritičar ruskog predsjednika Vladimira Putina. Graham je predložio paket kaznenih carina od 500 posto za Rusiju.
'Vrlo smo usklađeni oko područja gdje sankcije moraju biti uvedene', rekla je von der Leyen.
Iako je Graham saveznik Donalda Trumpa, američki predsjednik nije javno dao do znanja da je spreman uvesti tako oštre sankcije Rusiji. Trump je u četvrtak novinarima rekao da neće biti napretka prema miru u Ukrajini dok se ne sastane s Putinom, budući da su se toliko hvaljeni razgovori Moskve i Kijeva u Turskoj pretvorili u veliki fijasko.
Fijasko na pregovorima
Delegacije dviju zemalja sastale su se u petak u Istanbulu na prvim izravnim razgovorima nedugo nakon početka ruske invazije 2022. godine, ali Putinova odluka da preskoči razgovore i pošalje delegacije niže razine protumačena je kao nespremnost za sudjelovanje u mirovnim pregovorima.
'Ako se ispostavi da je ruska delegacija samo samo predstava... svijet mora reagirati', rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski tijekom svog obraćanja u Tirani, prije završetka razgovora u Turskoj. 'Potrebna je snažna reakcija, uključujući sankcije protiv ruskog energetskog sektora i banaka', dodao je.
Britanski premijer Keir Starmer i francuski predsjednik Emmanuel Macron rekli su da su u petak razgovarali s Trumpom i da sada, Starmerovim riječima, 'usko usklađuju i koordiniraju svoje odgovore'. I Macron i Starmer nazvali su ruski stav 'neprihvatljivim'.
Po dolasku u Tiranu, glavni tajnik NATO-a Mark Rutte osudio je Putinovu odluku o odbijanju razgovora kao 'pogrešku', dok je šefica diplomacije EU-a Kaja Kallas rekla da ruski čelnik 'igra igrice'.