Bivši američki predsjednik Joe Biden u prvom intervjuu od odlaska iz Bijele kuće upozorava na prijetnju američko-europskim odnosima i optužuje Trumpovu administraciju za popuštanje Rusiji
Bivši predsjednik SAD-a Joe Biden u ekskluzivnom razgovoru za BBC izjavio je da je pritisak administracije Donalda Trumpa na Ukrajinu da ustupi dio svog teritorija Rusiji kao dio mirovnog sporazuma - 'moderna verzija politike popuštanja'. Time je povukao paralelu s britanskim premijerom Nevilleom Chamberlainom, čija je politika ustupaka nacističkoj Njemačkoj uoči Drugog svjetskog rata postala simbol katastrofalne naivnosti.
Govoreći u Delawareu u ponedjeljak, u tjednu kada saveznici obilježavaju 80. obljetnicu Dana pobjede u Europi (VE Day), Biden je ustvrdio da ruski predsjednik Vladimir Putin smatra da Ukrajina pripada Rusiji te upozorio da bilo kakvo teritorijalno povlačenje Kijeva neće zaustaviti Kremlj. 'Tko god misli da će se Putin zaustaviti ako mu se prepusti dio teritorija, jednostavno ne razumije s kim imamo posla', rekao je Biden.
U intervjuu za Today na BBC Radio 4, koji je obuhvatio niz osjetljivih tema - od njegovog povlačenja iz predsjedničke utrke 2024. godine, preko odnosa sa saveznicima, do situacije u Ukrajini - Biden je govorio bez zadrške. Na pitanje je li trebao ranije odustati od kandidature, s obzirom na loš nastup u debatama koji je potaknuo sumnje u njegovu sposobnost, rekao je: 'Ne mislim da bi to napravilo razliku. Odluku smo donijeli kada smo imali dobrog kandidata. Sve se odvijalo vrlo brzo, bilo je teško povući se. Bila je to teška, ali ispravna odluka.'
Biden se posebno osvrnuo na smjer u kojem Trump vodi vanjsku politiku SAD-a, nazvavši ga opasnim i iracionalnim. Kritizirao je Trumpove prijedloge o vraćanju Panamskog kanala, kupnji Grenlanda i uključivanju Kanade kao 51. američke savezne države. 'Što se, dovraga, događa? Koji predsjednik tako govori? To nije Amerika. Amerika je za slobodu, demokraciju i prilike - ne za prisvajanje teritorija', izjavio je.
Sudbina Ukrajine
Biden je odbacio optužbe da njegova administracija nije učinila dovoljno za ukrajinsku pobjedu, istaknuvši da je SAD osigurao sve što je bilo potrebno za očuvanje ukrajinske neovisnosti. 'Bili smo spremni odgovoriti i agresivnije, ako bi Putin ponovno eskalirao', dodao je.
No, Trump i njegovi suradnici sve otvorenije sugeriraju da bi mirovni dogovor s Rusijom trebao uključivati i teritorijalne ustupke s ukrajinske strane. Potpredsjednik SAD-a JD Vance nedavno je izjavio kako bi sporazum trebao 'zamrznuti linije fronte otprilike na sadašnjim položajima', dok je ministar obrane Pete Hegseth poručio kako je povratak na ukrajinske granice iz 2014. 'nerealističan'.
Biden je takve stavove nazvao 'modernim popuštanjem' te naglasio da se ne može vjerovati diktatoru koji prisvaja teritorije silom. 'Ne razumijem kako netko misli da će se nasilnik zaustaviti ako mu damo ono što želi', rekao je.
Dodatnu zabrinutost izaziva činjenica da se i unutar Europe, pa i same Ukrajine, pojavljuju glasovi koji govore o potrebi za kompromisom. Gradonačelnik Kijeva, Vitalij Kličko, nedavno je za BBC izjavio da bi Ukrajina možda morala privremeno predati dio teritorija kako bi postigla mir.
Biden upozorava da bi takav rasplet mogao potaknuti neke članice NATO-a koje graniče s Rusijom da same razmotre popuštanje Moskvi. 'Ako dopustimo jednom diktatoru da uzima ono što nije njegovo, gdje ćemo se zaustaviti?' zapitao se.
Povjerenje Europe i američko vodstvo
U intervjuu je izrazio i zabrinutost zbog mogućeg raspada transatlantskih odnosa. Biden smatra da Trumpov pristup potkopava povjerenje Europe u američko vodstvo: 'Europski čelnici se pitaju – možemo li se više osloniti na SAD? Hoće li biti uz nas kad bude najpotrebnije?'
Trump je ranije ove godine izjavio da očekuje da Rusija zadrži Krim, koji je Moskva anektirala 2014. godine, a optužio je predsjednika Volodimira Zelenskog da je 'uništio' šanse za mir jer je odbio te prijedloge. Neki izvori tvrde da novi američki prijedlog uključuje čak i formalno priznanje ruske kontrole nad dijelovima ukrajinskog teritorija - no Bijela kuća to javno nije potvrdila.
Napetosti su eksplodirale u veljači kada su Trump i Vance tijekom televizijskog susreta u Ovalnom uredu otvoreno kritizirali Zelenskog zbog nedostatka zahvalnosti za američku pomoć. Biden je taj prizor opisao kao 'ponižavajući trenutak za Ameriku'.
Razlike u pristupu Europi i Ukrajini
Iako su SAD pojedinačno najveći donator Ukrajini, europske zemlje zajedno su financijski nadmašile američke isporuke, pokazuju podaci Instituta Kiel iz Njemačke. Trump i njegovi saveznici često optužuju europske zemlje da ne ulažu dovoljno u vlastitu obranu i da se previše oslanjaju na SAD.
Biden je odbacio takav stav: 'Ne razumijem kako ne vide da u savezništvu leži snaga. Savezništva nam dugoročno štede novac i jačaju naš globalni utjecaj.'
Osvrćući se na prvih 100 dana Trumpova povratka u Bijelu kuću, obilježenih brojnim izvršnim uredbama i radikalnim smanjenjem veličine savezne vlade, Biden je povukao jasnu crtu između svoje politike i onoga što sada vidi: 'Kada sam napustio ured, gospodarstvo je raslo, burza je bila visoko, jačali smo međunarodnu trgovinu i naš globalni utjecaj. Danas? Ne vidim ništa trijumfalno. Neka povijest sudi.'