IZBORI U ALBANIJI

'Albanski Tuđman' protiv Milanovićeva jataka: U žestoki rat se upleo i čovjek koji je podigao Trumpa iz pepela

09.05.2025 u 22:51

Bionic
Reading

Vođa socijaldemokrata Edi Rama već je 12 godina albanski premijer, a do pozicije omiljenog zapadnog igrača u toj kandidatkinji za EU dogurao je pobjedom na trima uzastopnim izborima, uz pomoć živahne galerije savjetnika, od Tonyja Blaira do Zorana Milanovića. Ipak, ovo bi se moglo promijeniti već u nedjelju, jer i desnica ima konja za utrku, i to kakvog. 80-godišnji političar s devet života, Sali Beriša, koristi usluge Chrisa LaCivite, spin doktora odgovornog za politički preporod Donalda Trumpa

Uz LaCivitinu pomoć Sali Beriša se nada revitalizaciji političke karijere nakon što se već godinama suočava s optužbama za korupciju. Beriša se u Albaniji smatra svojevrsnim ocem nacije, nalik Franji Tuđmanu u Hrvatskoj, zbog sudjelovanja u smjeni komunističkog režima, nakon koje je postao prvi demokratski izabrani predsjednik u državi.

Ipak, 2021. ga je administracija bivšeg američkog predsjednika Joea Bidena proglasila personom non grata, zabranila mu putovanje u SAD, a na kraju ga je i vlast Edija Rame strpala u kućni pritvor temeljem optužbi o korupciji. Lako za ovo posljednje - činjenica da ga je SAD praktički stjerao u kut u zemlji čiji je većinski narod potpuno zaluđen SAD-om praktički je politička smrtna presuda, piše Una Hajdari za Politico.

Istraživanja - doduše nepouzdana - blagu prednost na nedjeljnim izborima daju socijalistima Edija Rame, koji bi trebao osvojiti 48 posto glasova, dok se demokrati kreću oko 40 postotnih bodova. Rejting demokrata, slučajno ili namjerno, skočio je nakon što se u igru uključio Chris LaCivita, za kojeg glasnogovornik demokrata kaže kako dijeli sličan profil s Trumpom.

'Obojica su progonjeni od strane establišmenta - domaćih i međunarodnih - koji su bili meta pravosudnih sustava njihovih zemalja i prikazani kao opasni autsajderi koje treba eliminirati iz politike pod svaku cijenu', kaže Alfred Lela, glasnogovornik Demokratske stranke Albanije.

Optužbe za korupciju, prosvjedi, paljenje guma i lutki...

Bidenova administracija tvrdila je da je Berisha bio umiješan u 'pronevjeru javnih sredstava i miješanje u javne procese... za vlastitu korist i bogaćenje svojih političkih saveznika i članova obitelji na štetu povjerenja albanske javnosti u vladine institucije i javne dužnosnike'. Lela uzvraća da Blinken nikad nije dao niti jedan dokaz za ove tvrdnje, iako su ga to tražili sam Berisha, ali i nekolicina američkih kongresnika iz redova republikanaca.

'Trumpov savjetnik LaCivita rekao je kako ga je to dodatno nadahnulo da se pridruži teškoj borbi stranke koja se pokušava obnoviti nakon što je gurnuta na rub političkog uništenja', kaže Lela.

Slušajući Trumpova savjetnika, Beriša je organizirao niz prosvjeda. Demonstranti su palili gume ispred gradske vijećnice Tirane, iznosili stolce iz parlamenta te palili njih, ali i lutke čelnika vladajuće stranke. Sam Beriša, zatvoren u svom stanu u središtu Tirane, obraćao se okupljenima kroz prozor, redovito se pojavljujući sve dok nije pušten iz kućnog pritvora u studenom 2024.

Ramino euroudvorništvo: Od tenisica do gozbi za EU dužnosnike

S druge strane, Edi Rama se godinama neumjereno, često i pretjerano, trudio svidjeti zapadnim vođama, od pojavljivanja na sastancima u Bruxellesu u trenirci i tenisicama, do tretiranja mrzovoljnih eurokrata kao kraljeva na blještavim konferencijama organiziranim u Tirani.

Neke od tih savjeta dali su mu vodeći spin doktor britanskih laburista Alastair Campbell, kao i njegov prvi pokusni kunić Tony Blair. U svom kratkotrajnom izletu u političko savjetovanje pomogao mu je i sadašnji hrvatski predsjednik Zoran Milanović.

Ne zna se čije usluge sad koristi Rama, no tko god ga savjetuje, također ga gura bliže Trumpu. U intervjuu u travnju, Rama je rekao Bloombergu da smatra Trumpa 'dobrim za sve', navodeći da je 'Bog spasio Trumpa' nakon pokušaja atentata u srpnju 2024. tijekom američke kampanje 'ne samo da bi Ameriku ponovno učinio velikom, već i da bi Europu probudio i sabrao se'.

Rama je također predao jedan od najunosnijih razvojnih projekata u modernoj povijesti zemlje Trumpovom zetu, Jaredu Kushneru. Riječ je o najmu otoka Sazan - napuštene bivše vojno-obavještajne baze uz južnu obalu Albanije - i to na čak 99 godina, uz što je Kushner u miraz dobio i zemljište na delti rijeke Vjosa, gdje će raditi dva ogromna resorta.

Potraga za trećim putem

Napete političke svađe između Berišinih demokrata i Raminih socijalista ometaju ambicije Albanije za pridruživanje EU, što je ipak i dalje najvažnije pitanje za birače. Za razliku od većine svojih balkanskih susjeda, Albanija se suočava s malo ili nimalo regionalnog ili međunarodnog protivljenja ulasku u EU - i uglavnom je djelovala kao stabilizirajući faktor u regiji.

'Svađe Beriše i Rame koče zemlju u napredovanju na putu integracije u EU. Potreban nam je novi val vođa i stranaka te prekid glasanja za vođu stranke naspram glasanja za političke platforme i politike', ocijenila je Valbona Zeneli, suradnica Atlantskog vijeća, koja smatra da se to neće puno promijeniti ni nakon izbora.