MALO BI, MALO NE BI

Tko vuče konce u OpenAI-ju? Nakon odustajanja od restrukturiranja, ostaju mnoga neodgovorena pitanja

08.05.2025 u 08:56

Bionic
Reading

OpenAI je odustao od svog plana restrukturiranja. U dramatičnom zaokretu, tvrtka je u ponedjeljak izjavila da više neće pokušavati odvojiti kontrolu nad svojom profitnom podružnicom od neprofitnog odbora koji trenutačno nadzire poslovanje. 'Donijeli smo odluku da neprofitna organizacija zadrži kontrolu nad OpenAI-jem nakon što smo čuli mišljenja predstavnika civilnog društva i vodili konstruktivne dijaloge s uredima glavnih državnih odvjetnika Delawarea i Kalifornije', rekao je Bret Taylor, predsjednik odbora OpenAI-ja

'Odluku da neprofitna organizacija zadrži kontrolu donijeli smo nakon razgovora s predstavnicima civilnog društva te konstruktivnih dijaloga s uredima glavnih državnih odvjetnika Kalifornije i Delawarea', rekao je Taylor.

OpenAI je prethodno tvrdio da postojeća struktura tvrtke ograničava sposobnost neprofitne organizacije da aktivno upravlja komercijalnim ogrankom. Tvrtka je u prosincu priznala kako joj, unatoč tadašnjoj investiciji od 6,6 milijardi dolara, treba dodatni kapital. 'Ponovno trebamo više kapitala nego što smo zamišljali', napisali su tada, istaknuvši da ulagači na toj razini očekuju klasične 'dioničke modele' i manje kompleksne strukture.

Prema ranijem planu, neprofitna zaklada trebala je prepustiti potpunu kontrolu nad profitnom podružnicom za određeni udio u vlasništvu – no ta bi kontrola bila uvjetovana količinom dionica dodijeljenih reorganizacijom, piše Engadget.

Taj prijedlog izazvao je niz kritika – bivši zaposlenici, sindikati, organizacije civilnog društva, pa i Elon Musk, izrazili su zabrinutost zbog slabljenja nadzorne uloge neprofitne komponente. No sada OpenAI tvrdi da će upravo ta neprofitna zaklada postati 'veliki dioničar' novoosnovane profitne podružnice (PBC – Public Benefit Corporation).

Otvorena pitanja: tko zapravo ima kontrolu?

'Na koji način će neprofitna organizacija zadržati kontrolu? Kako će se osigurati da svrha organizacije ostane u fokusu?' pita se Jill Horwitz, profesorica prava na Sveučilištu Northwestern. 'Znamo iz medija da OpenAI planira da neprofitna zaklada imenuje sve članove upravnog odbora. Hoće li to vrijediti zauvijek? Hoće li ulagači imati pravo glasa u izboru odbora?'

Ni sama kompanija zasad nije precizirala novu strukturu upravljanja. Prema mišljenju profesora Michaela Dorffa s Pravnog fakulteta UCLA-e, OpenAI bi mogao izabrati više opcija. Jedna je da neprofitna organizacija dobije većinski paket običnih dionica te time bira većinu u upravnom odboru.

Alternativno, mogla bi se uspostaviti stabilnija struktura putem dionica s dvostrukom klasom – gdje bi posebna klasa, rezervirana isključivo za neprofitnu organizaciju, imala pravo birati većinu članova odbora. Takav model često se koristi kako bi se dugoročno zaštitila kontrola i misija u tvrtkama koje posluju s društvenim ciljevima.

Međutim, čak i ako neprofitna zaklada dobije značajan početni udio, taj se vlasnički udio može razvodniti – kroz izdavanje novih dionica, podjelu dionica (stock split) ili moguće IPO. Ako posebne dionice ne postoje, neprofitna komponenta mogla bi vrlo lako izgubiti kontrolni položaj.

Microsoft i dalje promatra sa strane

Dodatnu složenost unosi činjenica da se Microsoft – koji je do sada uložio gotovo 14 milijardi dolara u OpenAI – još nije službeno izjasnio o novoj strukturi. U okviru posljednje investicijske runde iz listopada, OpenAI je imao rok od dvije godine za transformaciju u komercijalno poduzeće. U protivnom, investicija od 6,6 milijardi dolara pretvorila bi se u dug.

Pitanje tko donosi ključne odluke vjerojatno je središnja točka aktualnih pregovora između Microsofta i OpenAI-a. Uz to, svaki novi model upravljanja mora potvrditi i odvjetništva američkih saveznih država Kalifornije i Delawarea, što dodatno komplicira situaciju.

'Veselimo se nastavku razgovora s državnim odvjetnicima, Microsoftom i novoimenovanim povjerenicima naše neprofitne organizacije', napisao je Sam Altman, izvršni direktor OpenAI-a, u pismu zaposlenicima.

Neke stvari ipak ostaju iste

Dio ranije najavljenih planova ostaje na snazi. OpenAI će i dalje reorganizirati svoju profitnu podružnicu u oblik javne koristi (PBC), a najavljeno je i napuštanje postojećeg modela ograničenog profita, koji je investitorima omogućavao povrat do 100 puta uloženo, a sve iznad toga išlo je u fond neprofitne organizacije.

'Ovo nije prodaja, već pojednostavljenje strukture', poručio je Altman zaposlenicima. 'Umjesto dosadašnjeg složenog modela s ograničenim profitom – koji je imao smisla kad se činilo da će postojati samo jedan dominantan AGI (opća umjetna inteligencija) sustav – prelazimo na standardnu vlasničku strukturu u kojoj svi imaju dionice.'

Unatoč dosad neostvarenoj dobiti i prijavljenim gubicima od oko pet milijardi dolara prošle godine, OpenAI očito računa na novu, jednostavniju organizaciju kao ključ za budući rast – i još veću podršku ulagača.