Najnoviji nasljednik kultnog preklopnog mobilnog telefona dolazi s nečim što je ovih dana prilično rijetko - smislenim asortimanom dobrodošlih nadogradnji
Kad govorimo o telefonima ovih dana, priča se obično svodi na ono što je donijela prošla generacija, a što donosi nova. Premda se ni ova recenzija neće previše udaljiti od te premise, drago mi je vidjeti preklopni telefon koji je fokusirao poboljšanja na doslovno sve stvari koje direktno utječu na svakodnevno korisničko iskustvo.
Razr 60 Ultra slijedi otprilike istu formulu, uz ugodno iznenađenje vezano uz stavke same nadogradnje. Naime, premda je riječ o sličnom uređaju kao prošle godine, sve nadogradnje imaju smisla te - što je najbitnije - izravno doprinose svakodnevnom korištenju.
Što je novo, a što staro?
Manji vanjski zaslon pokriva gornji stražnji panel kamerama, a zaštićen je Gorilla Glass Ceramicom, dok je cijeli telefon okružen aluminijskim okvirom u tonu donjeg kućišta, izrađenog od eko kože. Sve zaokružuje fleksibilna šarka koja preklapa unutarnji ekran zaštićen plastikom. Neminovni pregib na sredini ekrana je, tim rečeno, i dalje vidljiv, ali je dovoljno neupadljiv da ne smeta pri korištenju.
Telefon ima dva LTPO AMOLED ekrana - vanjski od 4 inča i savitljivi unutarnji od 7 inča. Oba imaju modularnu radnu frekvenciju od 1 do 165 Hz, podršku za HDR10+ i maksimalnu svjetlinu od 3000 nita. 165 Hz, naglašavam, nije operativna frekvencija cijelog sustava, već se aktivira ako to zatraži određena aplikacija. Ovaj je način rada najviše namijenjen gejmerima, no na sreću svih onih koji žele uštediti na bateriji, brzina osvježenja automatski se može sniziti do 1 Hz.
Svakodnevno korištenje
Telefon u preklopljenom načinu rada omogućava rad sa svime od ugrađene umjetne inteligencije do raznih aplikacija koje, od slučaja do slučaja, rade kao i na velikom ekranu ili poprime format widgeta. Uz sve rečeno, oba ekrana funkcioniraju jako dobro. Dovoljno su svijetli da omogućuju gledanje pri jakom vanjskom svjetlu, a dijagonala vanjskog dovoljno je velika da ga iz noviteta pretvori u vrlo koristan alat za selfije i grupne fotografije. Pozicioniranje kamera na vanjski ekran također pomaže pri snimanju idealnih selfija zato što, umjesto unutarnje kamere, za sve koristi dva glavna objektiva (širokokutni i ultraširokokutni) od 50 MP.
Fotografije, tim rečeno, izgledaju vrlo dobro - dijelom zato što pametnim dizajnom većinu vremena eskivirate korištenje unutarnje kamere, dijelom zato što post processing obavlja trenutno najžešći Snapdragon 8 Elite. Iako bih volio da ultraširokokutna kamera u selfi modu ima zum te da noćne fotografije snimljene njome imaju istu razinu detalja kao one snimane širokokutnom, načelno ne mogu previše toga prigovoriti. Selfiji izgledaju jako dobro, snimke ljudi su lijepe te se boje daju podesiti na 'realistične' i 'zasićene po receptu Motorole'.
Tu je i makro mod, a on pri optimalnom svjetlu daje solidne rezultate.
Softver i hardver
Kao i kod svih novijih Androida, pogotovo onih koji tjeraju Android 15 OS, umjetna inteligencija je nezaobilazan pojam. Premda Razr 60 Ultra dolazi sa svim zviždaljkama i zvoncima koje nudi Google, Motorola je dodala i svoj AI koji sumira sve što vas danas čeka, organizira bilješke i, naravno, čačka po fotografijama brišući nepoželjne artefakte, prašinu i članove šire obitelji. Telefon, kao što to ide u zadnje vrijeme, također podržava cycle to search, što znači da pritiskom na kružić pri dnu ekrana možete zaokružiti bilo što na zaslonu i to automatski guglati.
Sve ovo zaokruženo je internim kapacitetom od 256 ili 512 GB RAM-a te upogonjeno brzo punjivom baterijom od 4700 mAh. U praksi to, zahvaljujući dosta osjetnom throttlingu procesora (namjernom 'sigurnosnom' usporavanju uzrokovanog povišenim temperaturama), uz umjerene telefonske navike, rezultira s oko 24 sata bez punjenja. Ovo ni na koji način ne utječe na performanse u videoigrama ili zahtjevnim aplikacijama, barem prema onome što sam imao prilike vidjeti. Sve radi jako brzo, jako je elegantno te izgleda kontrastno i dobro.
Solidna zaštita i par malih prigovora
Ostale karakteristike telefona uključuju pojačanu zaštitu od vode, a ona ove godine raste na IP48, stereo zvučnike prodornog i jasnog basa te biometriju, rezerviranu za senzor smješten na desnom dijelu uređaja. Razr 60 Ultra lijevo od ekrana također ima posvećenu tipku za AI, koju se, zbog meni apsolutno nejasnog razloga, ne može programirati - doslovno ima dvije opcije: AI ili ništa.
Što se nekog dodatnog luksuza tiče, Razr 60 Ultra dolazi s maskicom u boji uređaja, a ona plastikom i PBT materijalom ne narušava previše formu te dodaje funkcionalnost u obliku ručkice na šarci, kojom možete držati telefon malo sigurnije ili, kad je preklopljen, nositi ga kao najdisfunkcionalniju torbicu na svijetu. Svu ironiju na stranu, radi se o jako dobrom dodatku koji ne izgleda kao da je dodan samo da bi se moglo reći da u kutiji dobivate više od žice i smartfona.
Ako tražite preklopni telefon, ovo je dosta dobar izbor
Jedini pravi prigovor koji imam je cijena po kojoj se ovaj telefon prodaje. Za 1299 eura može se kupiti punokrvni flagship smartfon u razini Galaxy Ultre ili iPhonea Pro Max. Jedini pravi argument koji bi, pored očitih nadogradnji, opravdao ovakvu cifru činjenica je da se radi o preklopnom uređaju. Ako, tim rečeno, spadate među fanove sklopivih ekrana i tražili ste jedan od najboljih smartfona te vrste, Razr 60 Ultra je vrijedan vaše pažnje.
- Ime: Motorola Razr 60 Ultra
- Platforma: Android 15
- Materijali: Gorilla Glass Ceramic, aluminij, plastika i eko koža
- Unutarnji ekran: LTPO AMOLED 7 inča, 1224 piksela puta 2912 piksela (~464 ppi), Dolby Vision, 165Hz, HDR10+, 3000 nita
- Vanjski ekran: 4 inča LTPO AMOLED, Dolby Vision, 165Hz, HDR10+, 3000 nita, 1272 piksela puta 1080 piksela, 417 ppi, Gorilla Glass Ceramic
- Memorija: 256 GB 12 GB RAM, 512 GB 12 GB RAM
- Procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Elite
- Stražnje kamere: 50 MP, f/1.8, 24mm (širokokutna), 50 MP, f/2.0, 12mm, 122˚ (ultraširokokutna)
- Prednja kamera: 50 MP, f/2.0 (širokokutna)
- Baterija: 4700 mAh, punjenje 68W žica, 30W bežično, 5W reverzibilno
- Preporučena cijena: 1299 eura
- Ustupio: Motorola