Preklopni smartfoni svake godine postaju sve bolji i bolji, no neki njihovi nedostaci dovoljni su da razuvjere i najtvrdokornije ljubitelje novih tehnologija
Kupnja prvog preklopnog uređaja često je velik korak. Možda ste uzbuđeni zbog mogućnosti isprobavanja potpuno novog formata nakon godina korištenja klasičnih 'ravnih' pametnih telefona, možda ste sretni zato što kupujete premijski model koji nije kao svi ostali... No, prije nego što stisnete gumb 'kupi', nije loše razmisliti o nekoliko važnih stvari kako biste točno znali u što ulazite.
Praktično ili prestižno?
Prva stvar koju se trebate zapitati je – kupujete li preklopni telefon zbog praktičnosti ili prestiža? Suvremeni preklopni uređaji, posebno oni s formatom 'bilježnice', nude veću radnu površinu i ona omogućuje ozbiljniji multitasking. Zaslon se može koristiti za rad u podijeljenom prikazu uz plutajuće prozore i gledanje sadržaja s dodatnim funkcijama. Primjerice, Samsungov TaskBar čini telefone Fold sličnijima prijenosnom računalu, a OnePlus nudi intuitivnu funkciju Open Canvas s brzim prebacivanjem između aplikacija.
Ako ste poslovni korisnik, znate da Microsoftove aplikacije Office daleko bolje funkcioniraju na većim zaslonima, pa Excel, Word ili PowerPoint napokon postaju upotrebljivi u pokretu. Tako je za one koji se bave analizom burze veći zaslon idealan za čitanje grafova. No, čak i ako vam cilj nije produktivnost, već želite udobno uroniti u gejming, gledanje videa ili čitanje stripova – to je također sasvim opravdan razlog.
Međutim cijena takvog uređaja često zna spustiti na zemlju - radi se o ciframa koje idu blizu 2000 eura - pa to potakne kupce da dobro razmisle je li im zaista potreban kao alat ili ih jednostavno privlači kao luksuzan tehnološki dodatak. Flip modeli su pristupačniji, ali nude manje funkcionalnosti i više služe kao stilski dodatak, osim ako niste kreator sadržaja koji će iskoristiti prednosti njihove kamere i to što ih možete postaviti.
Cijena popravka
Drugi važan faktor su troškovi popravka. Bez obzira na to što proizvođači tvrde, preklopni telefoni nisu izdržljivi kao klasični modeli. Unutarnji zaslon s vremenom pokazuje znakove korištenja, a popravci su složeni i skupi. Zamjena samo unutarnjeg zaslona može koštati i do polovice originalne cijene uređaja. Budući da su dijelovi nestandardizirani, popravak obično zahtijeva njegovo slanje proizvođaču i višednevno čekanje, a za klasične telefone često je dovoljan odlazak u lokalni servis.
Jesu li aplikacije spremne za novi format?
Zatim provjerite jesu li vaše omiljene aplikacije optimizirane za ovaj tip uređaja. Većina aplikacija i videosadržaja prilagođena je klasičnim ekranima s pravokutnim omjerima. Unutarnji zasloni preklopnih telefona češće imaju format koji je puno 'kockastiji', što rezultira crnim crtama oko videa i slabijim korisničkim iskustvom. Iako se situacija popravlja, i dalje vrijedi prethodno provjeriti podršku za aplikacije koje najčešće koristite.
Fizička praktičnost
Još jedan aspekt je fizička praktičnost. Modeli formata bilježnice znatno su teži i deblji od standardnih telefona, što može postati naporno za svakodnevnu upotrebu, pogotovo ako imate manje ruke. Iako se težina i dimenzije smanjuju svakom novom generacijom, čak i modeli poput Galaxy Folda 6 znatno su teži od običnih flagshipa.
Treba razmotriti i korisnost vanjskog (cover) zaslona. Kod većih telefona on najčešće služi kao klasični ekran, a kod flip modela njegova svrha može biti nejasna. S jedne strane, manji zaslon može pomoći u smanjenju vremena provedenog na telefonu jer vas 'odvraća' od nepotrebnog skrolanja. Opet, današnji flip modeli omogućuju pokretanje gotovo svih aplikacija na tom malom ekranu, čime se poništava izvorna ideja.
Za kraj - baterija
Imajte također na umu to da preklopni telefoni često imaju slabije trajanje baterije od očekivanog. Unatoč većim dimenzijama, značajan dio unutrašnjeg prostora zauzima mehanizam preklapanja, što ograničava veličinu baterije. Zaslon koji troši više energije pogoršava situaciju, pa se korisnici često nalaze u dilemi - koristiti veći ekran i trošiti više baterije ili ostati na manjem vanjskom zaslonu. Iako se očekuju poboljšanja zbog novih tehnologija baterija, poput silikonsko-karbonskih ćelija, one još uvijek nisu široko dostupne, zaključuje Makeuseof.