DONACIJA FRANCUSKOJ

Slavna pariška katedrala dobiva digitalnog blizanca

24.07.2025 u 12:03

Bionic
Reading

Cilj je trajno sačuvati u digitalnom obliku svaki detalj Notre Dame, kako bi njezina struktura, priča i simbolika bili zaštićeni i dostupni generacijama koje dolaze

Obnova katedrale Notre-Dame nakon razornog požara trajala je pet godina, ali digitalna kopija bila bi puno lakša, primijetio je prošlog studenog predsjednik Microsofta Brad Smith.

Sad je najavio kako će slavna katedrala, izgrađena 1345. godine, dobiti digitalnog blizanca.

Digitalna replika Notre-Dame nastaje u suradnji s institutom za baštinu francuskog ministarstva kulture i startupom Iconem. Kombinira napredno snimanje s umjetnom inteligencijom. Cilj je trajno sačuvati u digitalnom obliku svaki detalj Notre Dame, kako bi njezina struktura, priča i simbolika bili zaštićeni i dostupni generacijama koje dolaze.

Digitalni blizanac bit će doniran francuskoj državi. Bit će izložen u budućem muzeju Notre Dame de Paris i moći će ga koristiti konzervatori. Projekt će također digitalizirati povijesne operne setove i milijune artefakata, poput 15 tisuća setova s predstava u Opéra National de Paris između 1800. i 1914. godine.

Cilj Microsofta je učiniti zbirke dostupnima što većem broju ljudi putem interaktivnih iskustava na njihovoj platformi.

Širenje u Strasbourgu

Točan proračun i datum završetka projekta još nisu poznati, ali Smith je francuskim medijima rekao kako će operacija trajati najmanje godinu dana i vjerojatno će koštati nekoliko milijuna američkih dolara. Slično je partnerstvo dogovoreno s Vatikanom za digitalizaciju Bazilike svetog Petra.

Microsoft je također najavio proširenje svojih inovacijskih centara u Strasbourgu kako bi potaknuo razvoj europskih jezika u modelima umjetne inteligencije, posebno nedovoljno zastupljenih europskih jezika, kako bi tehnologija bila uključivija.

Microsoftov Windows trenutno nudi podršku za 90 jezika, uključujući 24 službena europska jezika, kao i baskijski, katalonski, galicijski i luksemburški. Američka tvrtka ima za cilj razviti svoje jezike i obogatiti svoju zalihu višejezičnih podataka prikupljanjem podataka sa zvučnih snimaka na platformi GitHub.

Najavili su kako će osigurati hosting za te podatke i učini ih 'široko dostupnima' na platformi Hugging Face. Europa također pokušava promovirati vlastitu suverenu infrastrukturu računalstva u oblaku. Zalaže se za vlastite modele velikih jezika umjetne inteligencije kako bi postala manje ovisna o velikim tehnološkim tvrtkama. To uključuje, na primjer, višejezične tekstualne podatke s GitHuba i skupove glasovnih podataka, piše Euro News.