Možete koristiti nekoliko taktika kako biste dešifrirali slušate li glas umjetne inteligencije ili živo ljudsko biće
Postaje sve teže razlikovati je li nešto na što smo naišli na webu djelo umjetne inteligencije ili ljudi. Kao i za video, to vrijedi i za zvučne zapise.
Želite li moći napraviti tu razliku, evo na što trebate obratiti pozornost.
Nema prirodnih stanki
Ako nema pauze tamo gdje bi prirodno trebala biti, to bi mogao biti znak kako je video ili zvučni zapis generiran umjetnom inteligencijom. Noviji i skuplji modeli obično nemaju ovaj problem, ali ranije verzije i jeftiniji modeli nisu na istoj razini.
Na primjer, ne možete čuti nikakve prirodne pauze u podcastima generiranim umjetnom inteligencijom. Iako oba glasa definitivno zvuče ljudski, uključujući elemente poput disanja, nijedna osoba ne staje kada to ima smisla.
Naravno, to može biti i posljedica loše montaže. Ali u mnogim slučajevima to je rezultat ranijih verzija softvera umjetne inteligencije.
Slučajni problemi u glasu
Iako je stvaranje zvuka umjetnom inteligencijom značajno napredovalo, onda i dalje nije savršena. Zbog toga često možete uočiti probleme i pogreške ako dovoljno pažljivo slušate.
To može, primjerice, biti pogrešno naglašavanje, izgovor, intonacija i tome slično. I takvi će propusti češće biti prisutni kod starijih modela umjetne inteligencije.
Nedosljednost pri ubrzanoj reprodukciji
Pokušavate li utvrditi je li zvuk koji slušate generiran putem umjetne inteligencije, postavljanje sadržaja na brzinu od 1,25x ili veću može prilično jasno pokazati kako ne slušate pravi ljudski glas.
Na većim brzinama zvuk generiran umjetnom inteligencijom često zvuči prilično robotski. Slično tome, možete primijetiti nedosljednosti u zvukovima kada slušate glazbu generiranu umjetnom inteligencijom.
Iako možete stvoriti glas umjetne inteligencije koji zvuči kao vi, on i dalje neće biti na istoj razini kao da ste sami govorili.
Nema disanja
Ne čujete disanje u podcastu ili videu? Ljudi moraju disati dok govore, a to je moguće čuti. Također, malo je vjerojatno kako će umjetna inteligencija generirati uzdahe, disanje kroz nos zbog prehlade i tome slično.
Glas je previše emotivan
Glasovi umjetne inteligencije nisu nužno dobri u prikazivanju cijelog raspona ljudskih emocija. Često su previše emotivni ili izražavaju emocije u krivim trenucima.
Oslonite se na intuiciju
Intuicija je bila i ostala jedan od ključnih alata za opstanak naše vrste. Stoga ju nemojte zanemariti kad ste u dvojbi je li neki audio zapis generiran umjetnom inteligencijom ili nije.
Ako nešto zvuči umjetno, prilično su dobri izgledi kako doista i jest, piše Make Use Of.