NASA-ina astronautkinja Nichole Ayers, koja se trenutačno nalazi na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS), svjedočila je jednom od najspektakularnijih i najrjeđih prirodnih fenomena – takozvanom "crvenom duhu"
Zahvaljujući brzoj reakciji, Ayers je uspjela zabilježiti impresivan prizor visoko iznad grmljavinske oluje, a fotografiju je objavila na društvenoj mreži X, oduševivši zaljubljenike u svemir.
Fotografija prikazuje blistavi, jarko crveni obrnuti korijen ili izboj, koji se proteže visoko iznad oblaka. Snimka je nastala iznad područja između Meksika i južnog dijela Sjedinjenih Američkih Država, a riječ je o pojavi poznatoj kao "crveni duh" ili službeno – tranzijentni luminozni događaj (TLE, engl. Transient Luminous Event), piše Zimo.
Što su zapravo crveni duhovi?
Crveni duhovi su iznimno rijetka električna pražnjenja koja se javljaju u višim slojevima atmosfere, obično na visini od oko 80 kilometara, kao reakcija na intenzivne električne aktivnosti u grmljavinskim olujama ispod. Najčešće traju svega nekoliko milisekundi i teško ih je uočiti sa Zemlje – upravo zato su fotografije iz svemira toliko dragocjene za znanstvenike.
Ovakve pojave prvi put su dokumentirane 1989. godine, no njihova priroda još uvijek nije u potpunosti razjašnjena. Znanstvenici ih opisuju kao crveno perje, vitice ili vodoskoke koji na trenutak bljesnu iznad oluje. Od 2022. NASA aktivno prikuplja snimke i podatke o TLE-ovima kako bi bolje razumjela njihov nastanak i povezanost s ekstremnim vremenskim uvjetima na Zemlji.
Osim što pomažu u razumijevanju atmosferskih procesa na našem planetu, TLE-ovi imaju i šire značenje za istraživanje Sunčevog sustava. Slični fenomeni uočeni su i na Jupiteru, gdje znanstvenici promatraju bljeskove u gornjim slojevima atmosfere. Poznavanje TLE-ova na Zemlji tako može pomoći i u dešifriranju atmosferskih pojava na drugim planetima, što dodatno pojačava važnost istraživanja ovih rijetkih "svjetlosnih duhova".