klubovima 70 milijuna eura

Ova odluka neće se dopasti klubovima poput Reala, Borussije, Leipziga, Lazija; Uefa pomaknula Euro nogometašica na 2022. godinu

23.04.2020 u 16:02

Bionic
Reading

Krovna europska nogometna organizacija, Uefa, ovog je četvrtka na videokonferenciji raspravljala o završnici europskih natjecanja, a zaključeno je da će se plasman u euro-kupove, ako se sezona ne okonča, odlučivati po ostvarenim rezultatima ove sezone. To bi itekako razočaralo momčadi koje su u prilici u završnici sezone prestići konkurente, pa možda i uzeti naslove prvaka. Također, Uefa je pomaknula Euro nogometašica s 2021. godine na 2022. godinu

Izvršni odbor Europske nogometne federacije (UEFA) u četvrtak je održao video konferenciju na kojoj je kao član IO-a sudjelovao i predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Davor Šuker.

UEFA je nakon sjednice izdala preporuke nacionalnim savezima za završetak domaćih natjecanja, zatim je objavila kako će EURO 2020. zadržati ime, dok će se završna odluka o Europskom U-21 prvenstvu 2021. godine biti poznata 27. svibnja.

Ako idealni scenarij, u kojem se liga uspješno završi u predviđenom formatu, nije moguć zbog pandemije i kalendara, preporuka je Uefe da se prekinuta natjecanja nastave i okončaju u nekom drugačijem formatu, koji bi i dalje omogućio klubovima da se kvalificiraju za Uefina natjecanja po sportskom kriteriju.

Izvršni odbor Uefe primio je na znanje novosti iz dviju radnih skupina koje su osnovane u suradnji s Europskim udruženjem klubova (ECA), Europskim ligama i organizacijom FIFPro Europe. Radna skupina zadužena za kalendar natjecanja pripremila je dva scenarija.

U oba scenarija, domaći klupski nogomet počinje prije Uefinih klupskih natjecanja, pri čemu se u prvom scenariju natjecanja odvijaju paralelno, dok se u drugom prvo završavaju domaća natjecanja, a potom se u kolovozu nastavljaju Uefina natjecanja.

IO je također, saslušao prezentaciju nove Zdravstvene skupine, koju vodi profesor Tim Meyer, a koja ima za zadaću sagledati sve zdravstvene aspekte povratka nogometu.

Skupina radi zajedno s ECA-om i Europskim ligama kako bi povezala sve što su lige i klubovi već učinili te kako bi izdala upute s najboljim mogućim zdravstvenim protokolima. IO je istaknuo važnost jedinstva koje pokazuje europski nogomet te je ponovno stavljen naglasak da je zdravlje prioritet kada se govori o povratku nogometu.

Imajući u vidu odluke nogometnih saveza u Belgiji i Škotskoj, IO je prepoznao problematiku te je odobrio Upute o principima pristupanja Uefinim klupskim natjecanjima u natjecateljskoj godini 2020./21. Upute slijede princip kako je pristup Uefinim natjecanjima uvijek baziran na sportskim kriterijima.

Stoga, UEFA traži od nacionalnih saveza i liga da istraže sve opcije kako bi svoja domaća natjecanja doveli do prirodnog završetka. Međutim, UEFA naglašava da zdravlje igrača, gledatelja i svih uključenih u nogomet, kao i cjelokupne javnosti, mora ostati prioritet u ovom trenutku.

Ako idealni scenarij, u kojem se liga uspješno završi u predviđenom formatu, nije moguć zbog pandemije i kalendara, preporuka je Uefe da se prekinuta natjecanja nastave i okončaju u nekom drugačijem formatu, koji bi i dalje omogućio klubovima da se kvalificiraju za Uefina natjecanja po sportskom kriteriju.

Uz najbolju volju, moguće je da nacionalni savezi ili lige imaju legitimne razloge zbog kojih moraju prekinuti svoja natjecanja prije kraja, posebno iz sljedeća dva razloga: Odluka nadležnih tijela da su sportski događaji zabranjeni do datuma kada ne bi bilo moguće završiti aktualnu natjecateljsku godinu prije početka sljedeće, te nepremostivi ekonomski problemi zbog kojih je nemoguće okončati sezonu jer bi dovela u rizik dugoročnu stabilnost natjecanja i/ili klubova.

Ako je domaće natjecanje okončano prije vremena zbog gore navedenih razloga, UEFA će tražiti od nacionalnih saveza da odabere klubove za europska natjecanja na temelju sportskih kriterija. Pritom se naglašava važnost da procedura za odabir klubova bude utemeljena na objektivnim, transparentnim i nediskriminirajućim osnovama.

Ukoliko se prvenstva neće igrati, a plasman se odredi prema trenutnom poretku, to bi sigurno razočaralo klubove poput Reala, Lazija, RB Leipziga, Borussije... Jer oni su u prilici dostići vodeće momčadi u svojim ligama, odnosno Barcelonu, Juventus, Bayern.

UEFA će pritom zadržati pravo da odbije ili sama procijeni pravo na pristup Uefinim natjecanjima bilo kojem klubu koje predloži nacionalni savez u kojem je prije vremena okončano domaće natjecanje.

Nakon odgode UEFA Eura 2020 na ljeto 2021. godine, UEFA je provela internu analizu te je razgovarala s brojnim partnerima na temu imena turnira. U konačnici, Izvršni odbor odlučio je kako će se natjecanje i dalje zvati EURO 2020.

Tom odlukom UEFA ostaje vjerna originalnoj viziji turnira kojim se slavi 60 godina od prvog Europskog prvenstva, a jedan od faktora u odluci je bila i zaštita okoliša. Naime, već je proizvedeno puno materijala s oznakom EURO 2020 te bi promjena imena turnira značila uništavanje te ponovnu proizvodnju tih materijala.

Izvršni odbor saslušao je opcije za promjenu formata ili odgodu U-21 Europskog prvenstva. Opcije će analizirati Komisija za reprezentativni nogomet 11. svibnja, a završnu odluku donijet će Izvršni odbor Uefe na sljedećoj sjednici koja će biti održana 27. svibnja.

Uefa je u također i donijela odluku o odgodi EP za nogometašice za godinu dana, pa će se umjesto 2021., održati od 6. do 31. srpnja 2022. godine. Domaćin ostaje isti, a to je Engleska.

Iz Uefe su poručili da je EP za nogometašice odgođeno kako se ne bi poklapalo sa drugim velikim događajima u 2021., odnosno sa Eurom nogometaša koje je zbog pandemije koronavirusa pomaknuto na sljedeću godinu, kao i sa odgođenim OI u Tokiju, gdje će ženski nogometni turnir biti jedan od najgledanijih ekipnih sportova.

Europski nogometni savez (UEFA) oslobodio je prije predviđenog roka gotovo 70 milijuna eura namijenjenih klubovima kao kompenzaciju za sudjelovanje njihovih igrača u reprezentativnim kvalifikacijama za Europsko prvenstvo.

Uefa se na taj čin odlučila kako bi pomogla klubovima da se lakše nose s financijskom krizom koju je uzrokovala pandemija bolesti COVID-19.

Isplata ovih sredstava trebala je biti po završetku dodatnih kvalifikacija, koje su trebale biti odigrane u ožujku, ali su odgođene zbog širenja koronavirusa. Prema novom planu dodatne kvalifikacije bi trebale biti dovršene u listopadu, ali je UEFA već sada odlučila proslijediti novac na račune klubova.

Pedeset milijuna eura će dobiti klubovi čiji su igrači bili u sastavu 39 reprezentacija koje ne sudjeluju u dodatnim kvalifikacijama, dodatnih 17,7 milijuna eura će biti raspodijeljeno na klubove čiji su igrači u sastavima 16 reprezentacija koje sudjeluju u dodatnim kvalifikacijama, a još 2,7 milijuna će biti raspodijeljeno po završetku kvalifikacijskog procesa.

'U ovim teškim vremenima mnogi su klubovi suočeni s financijskim poteškoćama, pogotovo s likvidnošću. Naša je dužnost bila osigurati da tim klubovima novac bude što prije isplaćen', izjavio je predsjednik UEFA-e Aleksander Čeferin.

Predsjednik Udruge europskih klubova (ECA) Andrea Agnelli pohvalio je reakciju krovne organizacije europskog nogometa.

'Ovo predstavlja prijeko potrebnu injekciju likvidnosti za klupske financije i rezultat je zajedničkog rada ECA-e i UEFA-e kako bi se klubovi zaštitili od egzistencijalne prijetnje.'