PROMO

Dr. Domagoj Perković iz Specijalne bolnice Arithera otkriva: kako brinuti o stopalima i gležnjevima – od bosonog hoda do operacije

18.07.2025 u 16:05

Bionic
Reading

Stopala i gležnjevi temelj su našeg kretanja i izdržljivosti, no često su zanemareni sve dok se ne pojavi bol ili nelagoda. Posebno tijekom ljetnih mjeseci, kada mijenjamo obuću, više se krećemo i boravimo na otvorenom, naša stopala izložena su novim izazovima.

Kako pravilno brinuti o njima, prepoznati prve znakove problema i kada potražiti stručnu pomoć, otkriva nam dr. Domagoj Perković, ortoped iz Specijalne bolnice Arithera. S obzirom na značajan fokus dr. Perkovića na ortopedske operacije stopala i gležnjeva, saznajte kako osigurati da vaši koraci ostanu lagani i bezbolni.

Ljeto i trendovi

Ljeto je vrijeme otvorenih cipela i bosonog hoda. Koje su najčešće pogreške pri odabiru ljetne obuće i kakvu biste obuću preporučili za zdravlje stopala tijekom toplijih mjeseci?

– Najčešća pogreška je svojevrsna 'nerealnost' po pitanju stanja stopala i njihovih sposobnosti. Stopalo je kompleksna struktura koja se adekvatnim treningom može ojačati i prilagoditi većem opterećenju. Dugotrajan hod u čvrstoj obući, bila to zimska cipela ili udobna tenisica, zapravo slabi stopalo kao strukturu. Kada takvo stopalo 'preko noći' uđe u laganu ljetnu cipelu, sandalu ili šlapu, često se javljaju bolovi i poteškoće. Nije tu problem u ljetnoj obući, nego u nedovoljno snažnom stopalu.

Sve je popularniji trend bosonog hoda i nošenja minimalističke (barefoot) obuće. Koje su prednosti i potencijalni rizici bosonog hoda, te kome biste ga preporučili?

– Dizajnirani smo kao vrsta za bosi hod. Priroda nažalost nije predvidjela da ćemo prekriti planetu asfaltom i betonom pa potom zaštititi stopala raznolikom obućom. Skloni smo percipirati svijet i društvo samo kroz onaj moderni, razvijeni i obuveni dio, no i dan danas velik dio populacije hoda bos ili u minimalnoj obući. Bosi hod preporučujem svima. Pristup pojedinom pacijentu je međutim individualan. Aktivan pacijent koji redovito trči i bavi se sportom može brže i lakše provesti dio kretanja u minimalističkoj obući koja je u pravilu izrazito mekana i oponaša bosi hod. Kod neaktivnih pacijenata koji uz to imaju prisutnu bol ili neki problem u stopalu potrebno je prvo kroz fizikalnu terapiju ili operaciju sanirati problem. Tek tada imamo uvjete za postupno pojačano opterećenje stopala. Ključ je u strpljenju.

Najčešće ozljede i bolesti stopala i gležnja

Uganuće gležnja jedna je od najčešćih ozljeda, posebno ljeti. Što je stabilnost gležnja i kada uganuće zahtijeva ozbiljniju pažnju, možda čak i operaciju?

– Stabilnost gležnja je širok pojam i ovisi o više faktora. Nekada je problem u ozljedi ligamenata koji su odgovorni za stabilnost gležnja i takvi pacijenti su obično do dolaska na pregled imali više uganuća ili distorzija. Postoji i druga skupina, obično mlađe pacijentice sa prirodno 'labavim' zglobovima, kod kojih je prisutna samo slabost i nedovoljna čvrstoća tetiva i ligamenata. Većina nestabilnosti gležnja uspješno se liječi ciljanom fizikalnom terapijom. Pod CILJANOM mislim na kontrolirano opterećenje gležnja i trening pod nadzorom fizioterapeuta koji nije baš lagan ni ugodan. Raznorazne metode smanjenja upale prilikom kojih se vode mudri razgovori i piju kave dokazano nisu od prevelike koristi.

Mnogi se susreću s bolovima u peti, osobito ujutro. Što je plantarna fascija i kako se pristupa liječenju ovog stanja, posebno kada ono nije operacijsko?

Plantarna fascija je vezivna traka na tabanu; proteže se od petne kosti do prstiju i važna je struktura u funkciji stopala kao amortizera tijela. Zbog velikih opterećenja i relativno slabe prokrvljenosti često dolazi do upale ove strukture koja je u narodu poznata kao 'petni trn'. Ovo je vrlo čest problem, uz čukljeve vjerojatno najčešći s kojim se susrećem u svojim ambulantama. Bol nastaje zbog poremećene biomehanike i krutosti određenih struktura, samim time i liječenje se sastoji od ciljane fizikalne terapije. Pacijenti dobiju detaljne upute o samoj terapiji i načinu istezanja i kroz dva do tri mjeseca većina se potpuno riješi bolova. Samo mali dio pacijenata nakon toga postaje kandidat za operacijsko liječenje koje je u osnovi jednostavno i ne zahtijeva predugu rehabilitaciju.

Čukljevi su čest estetski i funkcionalni problem. Što uzrokuje Hallux valgus i koje su opcije liječenja, s naglaskom na operaciju?

– Jedini dokazani uzrok hallux valgusa je genetska predispozicija za deformitet. Pogađa u pravilu žene i gotovo uvijek majka, baka ili sestra također imaju deformitet. Vječno pitanje visokih peta također je jasno objašnjeno: dugotrajno nošenje peta, dakle preko 40 sati tjedno, kod pacijentica koje već imaju genetsku sklonost može ubrzati razvoj deformiteta. Nemojmo zaboraviti da milioni žena koje redovito nose pete nemaju velgus, kao i da bosonoga društva koja nikad nisu koristila obuću imaju u manjem postotku ovaj deformitet.

U početnoj fazi i kod mlađih pacijentica važno je redovito jačanje i provođenje vježbi za stopalo kako bi se usporio razvoj deformiteta i ublažili bolovi. Kod uznapredovalih stupnjeva deformiteta koje u pravilu vidim u svojoj ambulanti jedino rješenje je operacija. Oko ovih operacija vladaju brojna kriva mišljenja i uvjerenja koje nastojim objasniti na svom Instagram profilu kao i društvenim mrežama Specijalne bolnice Arithera. Velik dio problema je krivo i zastarjelo izvođenje zahvata koji ne daju adekvatne rezultate i ne rješavaju problem. Kada se operacija napravi adekvatno, vraća se mehanika prednjeg dijela stopala i bolovi nestaju.

Problemi s Ahilovom tetivom, poput insercijske tendinopatije, mogu biti izuzetno bolni. Kako prepoznati insercijsku tendinopatiju Ahilove tetive i kada je operacija nužno rješenje?

– Još jedna česta dijagnoza koja se dijagnosticira relativno jednostavno, a ni samo liječenje nije previše komplicirano. Za razliku od pacijentica s valgus deformitetom, ovdje su češće pogođeni aktivni, snažni muškarci kod kojih dolazi do kronične upale i zadebljanja kosti na hvatištu ahilove tetive. Ukoliko ciljane vježbe i istezanje ne dovedu do rezultata, što je nažalost često, pristupa se operacijskom zahvatu kod kojeg se odstrani višak koštane mase i ponovno fiksira tetiva za kost. Nažalost, ni ove operacije se kod nas ne izvode dovoljno često i pacijenti mjesecima, ponekad i godinama, trpe bolove i imaju poteškoće s nošenjem uske ili radne obuće. Stopalo se još uvijek smatra dijelom tijela koji se 'ne operira' i zbog te zastarjele predrasude brojni pacijenti nepotrebno trpe bol.

Prevencija i pravovremeno liječenje

Postoji uvriježeno mišljenje da se ortopedske operacije ne bi trebale raditi ljeti. Je li to mit ili postoji realan razlog za odgađanje operacija za jesen?

– S obzirom na uvjete u kojima se operacije danas izvode i rehabilitaciju koja se također odvija u klimatiziranim prostorima, to je mit. Postoje i bitno toplije regije zemaljske kugle od našeg ugodnog dijela Evrope u kojima se redovito i uspješno izvode sve vrste operacija. Ljeti je u ortopedskim bolnicama u kojima radim definitivno manje operacija nego u ostatku godine, ali razlozi nisu medicinski nego praktični; većina pacijenata će operacije koje nisu hitne planirati za 'hladniji' dio godine kako bi ljeto ostalo slobodno.

Kada bi osoba s bolovima ili problemima sa stopalima i gležnjevima trebala obavezno posjetiti ortopeda, a ne pokušavati samoliječenje?

– Kada bolovi počnu svakodnevno utjecati na kvalitetu i količinu kretanja pacijenta. Ukoliko se i nakon perioda mirovanja koje obično pacijenti sami indiciraju bolovi ne smanje ili čak pojačaju, potrebno je obaviti pregled. Nekad je samo adekvatan savjet i ispravan način opterećenja ili terapije dovoljan da se problem riješi. Nažalost, često pacijenti dolaze na pregled kada bolovi ili nestabilnost traju mjesecima. U takvim situacijama liječenje traje duže i nekad nije moguće u potpunosti sanirati bol.

Koje biste preventivne mjere preporučili za dugoročno zdravlje stopala i gležnjeva u svakodnevnom životu?

Stopalo treba percipirati kao kralježnicu ili koljeno. To je važna struktura koji je potrebno istezati, zagrijavati i jačati, dok većina ljudi energiju uloži u izbor tenisice ili cipele i nakon toga zaboravi na njega. Obuća je bitna, ali ni blizu kao snažno i zdravo stopalo. Takvo stopalo se može bez ikakve opasnosti kretati boso, odnosno obuveno u minimalnističku obuću ili visoku petu. Ljetno vrijeme je idealan period kada možete dio kretanja provesti bosi, odnosno odraditi trening stopala. Vježbe se mogu naći na Youtubeu u nekoliko klikova.

Više informacija o liječenju stopala i gležnja te svim ostalim ortopedskim operacijama potražite na http://www.arithera.hr/