Prema najnovijem biltenu agencije Opereta nekretnine, u prvih šest mjeseci 2025. u Hrvatskoj je zabilježeno 15 posto manje kupoprodaja u odnosu na isto razdoblje prošle godine. To u prijevodu znači 10.320 transakcija manje. Najveći pad pogodio je tržište kuća – čak 26 posto manje prodanih objekata – dok su stanovi i apartmani bilježili pad od 15 posto
Situaciju dodatno otežavaju i nove regulatorne mjere. Hrvatska narodna banka je 1. srpnja uvela strože kriterije za zaduživanje: maksimalni omjer duga i dohotka sada iznosi 45 posto, a iznos kredita ne smije premašiti 90 posto vrijednosti nekretnine.
Iako je to usporilo dinamiku tržišta, Opereta ističe da je najava mjera kratkoročno potaknula kupce na brzu kupnju – posebice u Zagrebu, gdje je čak 56 posto kupnji financirano kreditima, što je značajan zaokret u odnosu na prošlu godinu, kad su dominirale kupnje vlastitim sredstvima.
Mladi u akciji, država pomogla
Unatoč usporavanju, interes građana – osobito mlađih – za kupnju nekretnina nije nestao. Vlada je mjerama poput povrata poreza i PDV-a za mlađe od 45 godina značajno potaknula ovu dobnu skupinu. Najveći rast aktivnosti zabilježen je kod osoba između 30 i 40 godina.
Kupnje u investicijske svrhe i dalje imaju važnu ulogu: 22 posto transakcija odnosi se na ulaganja, a 19 posto kupaca tražilo je svoju prvu nekretninu. Inflacija i nepouzdani oblici štednje čine nekretnine poželjnim oblikom zaštite imovine.
‘Tržište se nije urušilo, već sazrijeva – kupci su sve promišljeniji i manje impulsivni. Kvadrat više nije samo brojka, već kombinacija sigurnosti, kvalitete i buduće vrijednosti’, stoji u Operetinoj analizi.
Zagreb: više cijene, brža prodaja
Glavni grad ostaje epicentar tržišnih kretanja. Prosječna cijena kvadrata stana u Zagrebu porasla je za 16 posto i sada iznosi 3.166 eura. No, unatoč višim cijenama, stanovi se prodaju brže – prosječno za 3,7 mjeseci.
Najtraženiji kvartovi su Trešnjevka sjever, Trešnjevka jug, Novi Zagreb – istok, Centar i Trnje. Jasno je da građani i dalje preferiraju kvartove s dobrom infrastrukturom, prometnom povezanošću i urbanim sadržajima.
Regije u kontrastu: gdje cijene rastu, pada prodaja
Iako su sve oči često uprte u Zagreb i obalu, situacija na terenu varira. U čak 16 hrvatskih županija zabilježen je pad broja transakcija. Primjerice, Šibensko-kninska županija bilježi pad zbog nedostatka kvalitetne ponude, dok Splitsko-dalmatinska i Istarska "pate" zbog previsokih cijena koje domaći kupci sve teže prate.
S druge strane, iznimka je Varaždinska županija, koja bilježi rast broja kupoprodaja od 28 posto. Razlog? Pristupačnije cijene, mirnije životno okruženje i sve bolja povezanost s ostatkom zemlje.