SPORAN PRESUDA

Udruga Franak oštro optužila suce Vrhovnog suda: 'Pod utjecajem su Vlade, koja štiti bankarski sektor'

22.12.2022 u 13:11

Bionic
Reading

Udruga Franak predstavila je svoja aktualna saznanja i očekivanja povodom nedonesenog pravnog shvaćanja Vrhovnog suda o konverzijama te su optužili suce Vrhovnog suda da djeluju prema svojim interesima i da su pod utjecajem Vlade RH.

Udruga Franak kritizirala je posljednju odluku Vrhovnog suda u slučaju Franak, koju je sud donio u utorak 20. prosinca.

Čelnici udruge javnosti i zainteresiranim stranama predstavili su svoja aktualna saznanja i očekivanja povodom nedonesenog pravnog shvaćanja Vrhovnog suda o konverzijama.

"Vrhovni sud i dalje nije u stanju donijeti odluku imaju li potrošači pravo na obeštećenje ili nemaju", kazao je predsjednik udruge Goran Aleksić i dodao da je takvo stanje neodrživo, prenosi Dnevnik.hr.

"Brojni su nam članovi iznijeli sumnje da određeni suci imaju svoje partikularne interese. Pitamo se je li to moguće? Da postoje suci koji prihvaćaju diskriminaciju dijela građana. Kako je moguće da dio sudaca ne poštuje pravo Hrvatske i Europske Unije", rekao je Aleksić i dodao kako se ne može "oteti dojmu da su ovi suci pod utjecajem Vlade RH koja štiti bankarski sektor".

Kazao je i kako je moguće da se dogodi i to da se donese odluka da su svi CHF ugovori ništetni. 

"Nakon ovakve odluke potrošači i dalje ostaju u svojim sudskim postupcima, ništa se nije promijenilo, a oni koji nisu neka još malo pričekaju", rekao je Aleksić i naglasio da se radi o privatnim tužbama. 

Iz Udruge su najavili da će se boriti i dalje i na sudu u Strasbourgu. Prozvali su suce za skrivanje iza svojih presuda.

"Nadam se da promatranje presude neće potrajati mjesecima i očekujem da bi sudska evidencija to mogla riješiti u roku od dva tjedna te da će se temelju te odluke suci moći donositi riješenja", rekao je Aleksić i naglasio: 

"Svi korisnici koji su napravili konverziju i već su tužili, ne bi trebali odustajati od svojih sudskih postupaka jer će u tom slučaju izgubiti sva svoja prava. Svih ostalih 35 tisuća korisnika koji su napravili konverziju, a nisu tužili, imaju kao krajnji rok 14. lipnja 2023. godine za podizanje tužbe, a svi oni koji nisu napravili konveziju i koji su otplatili svoje kredite, tužite banke, imate pravo na povrat novca", rekao je predsjednik Udruge Franak koji je naglasio da takvih korisnika, koji već sada imaju pravio, je preko 50 tisuća.

Aleksić je ponovio koliko su banke građanima dužne: "Potrošaćima s konvertiranim kreditima banke su dužne milijardu i pol do dvije milijarde eura".

"Ostali potrošaći, koji nisu konvertirali kredite, njima su banke dužne oko milijardu do milijardu i pol eura", ponovnio je. 

Odluka suda, koja je u utorak donesena, samo je dijelom u korist 55.000 građana koji su zamijenili kredite iz švicarskog franka u euro i tražili pravo na obeštećenje, te je za Udrugu Franak neprihvatljiva, a čelnik udruge Goran Aleksić rekao je kako je to rješenje neodrživo.