velika kupnja državnih obveznica
Europska središnja banka prekršila vlastita pravila kako bi pomogla Italiji

Izvor: EPA / Autor: ARMANDO BABANI
ECB je u ožujku kupio državne obveznice članica eurozone u ukupnoj vrijednosti 33,75 milijardi eura, od čega je 35 posto utrošeno na kupnju dužničkih papira koje je izdala Italija, pokazuju podaci objavljeni u ponedjeljak na bančinim internetskim stranicama.
Paralelno je smanjena kupnja njemačkog državnog duga, primjećuje Reuters.
-
Christine Lagarde
Šefica ECB-a dobila bitku protiv Njemačke i Nizozemske, kreće 'štampanje novca'
-
14
tko želi iskoristiti kolaps?
Italija proširuje ovlasti za zaštitu strateških sektora od neželjenih stranih investitora
-
hitne mjere
Italija izdvaja dodatnih 10 milijardi eura za pomoć pogođenima koronakrizom
Nerazmjerno velikom kupnjom talijanskih obveznica ECB je napravio zaokret za 180 stupnjeva u odnosu na poruku predsjednice Christine Lagarde iz ožujka da nije posao središnje banke pomagati zemljama koje imaju problema na tržištima obveznica.
Lagarde se ispravila nakon što su iz Italije počele pristizati vijesti o strašnim posljedicama pandemije koronavirusa.
Prema programu koji je sam osmislio, ECB kupuje državne obveznice zemalja eurozone razmjerno njihovom udjelu u bančinom temeljnom kapitalu. To znači da kupuje najveće iznose njemačkog državnog duga, potom onog Francuske i Španjolske.
U ožujku ECB je za njemačke obveznice izdvojio samo šest posto ukupnog iznosa. Osim na talijanske, nerazmjerno je potrošio i na kupnju španjolskih i francuskih državnih dužničkih papira.
U sklopu ECB-ovog programa obveznice uglavnom kupuju središnje banke zemalja eurozone koje ih potom knjiže u svojoj bilanci, kao i prateću zaradu odnosno rizik, podsjeća Reuters.
Podaci pokazuju i da je središnja banka eurozone u prvom tjednu aktivacije programa krizne kupnje državnih obveznica za potrebe financiranja borbe protiv pandemije kupila državni dug članica u ukupnoj vrijednosti 30,2 milijarde eura.
Cilj je programa PEPP snižavanje troškova zaduživanja za zemlje eurozone koje čeka borba s recesijom i veća potrošnja radi očuvanja radnih mjesta, tumači Reuters.
Program obuhvaća i Grčku, unatoč niskom kreditnom rejtingu, a ECB nije objavio podatke o visini kupljenog duga po zemljama.