pokrenuta inicijativa
Zagrebački SDP-ovci pokrenuli inicijativu: Onima koji žive u kontejnerima otpišite račune za struju

Klub zagrebačkih zastupnika SDP-a održao je konferenciju za medije
Izvor: Pixsell / Autor: Marko Lukunic/PIXSELL
Iz SDP-a tvrde da su Vlada i Grad Zagreb u ovom slučaju "pali na ispitu solidarnosti" i da su građani "prepušteni sami sebi".
Inicijativom koja će se naći na dnevnom redu Gradske skupštine 2. veljače, se zadužuje zagrebački gradonačelnik Milan Bandić da u roku od 30 dana od dana donošenja, pokrene inicijativu prema Vladi da se Zagrepčanima čiji su objekti pretrpjeli štete i za koje je osiguran privremeni zamjenski smještaj u stambenim kontejnerima, otpišu potraživanja nastala priključenjem zamjenskog objekta na elektroenergetsku mrežu.
-
rok od 30 dana
Stojak: Tražim da Fond za obnovu podnese izvješće, a ne da služi političkoj promociji potencijalnog kandidata za gradonačelnika Zagreba
-
statički elaborat
Maras: Tražimo da se i Zagrepčanima stradalim u potresu plati struja
-
složena procedura
Bandić nudi pomoć Zagrepčanima kod ispunjavanja obrazaca za obnovu; evo gdje sve možete po stručnu pomoć
Zagrebački SDP pozdravio je na konferenciji za novinare Vladin zaključak kojim je zatražila od Hrvatske elektroprivrede (HEP) otpis računa za struju za Sisačko-moslavačku, Karlovačku i Zagrebačku županiju nakon potresa u prosincu.
No, upitali su iz SDP-a, što je sa Zagrepčanima koji već deset mjeseci od potresa žive u kontejnerima jer su im domovi uništeni u potresu u ožujku. Većina ih, naglašavaju, plaća račune od nekoliko tisuća kuna.
"Zašto su građani od strane Vlade i Grada diskriminirani? Je li im lakše živjeti u kontejnerima nego stanovnicima Sisačko-moslavačke županije?, upitao je SDP-ov Matej Mišić.
Naveo je primjer tročlane obitelji koju je ta stranka posjetila, a koja je dobila u prosincu račun za struju u iznosu od 4000 kuna - 2150 kuna šestomjesečne razlike za korištenje električne energije te račun za prosinac oko 1800 kuna.
"Vlada i Grad Zagreb su u ovom slučaju pali na ispitu solidarnosti, građani su prepušteni sami sebi, a glavni čovjek za obnovu Damir Vanđelić daje izjave u medijima da razmišlja o kandidaturi za gradonačelnika", ustvrdio je Mišić.
Prema njegovu mišljenju "očito je da obnove neće biti još nekoliko mjeseci" te smatra kako je prvi nužni korak koji je sada potrebno napraviti - minimalno olakšati ljudima situaciju i životne uvjete..
"Jedan od prvih koraka je otpis računa po istom principu kao što je to napravljeno za Sisačko-moslavačku, Karlovačku i Zagrebačku županiju", poručio je.
SDP-ov zastupnik Darko Liović izrazio je zadovoljstvo što je gradonačelnik Milan Bandić odlučio posegnuti za proračunskom zalihom i dodijeliti 3,3 milijuna kuna Sisačko-moslavačkoj županiji, što je zagrebačka oporba tražila.
"Valjda je procijenio da je politički oportuno to napraviti da se ne blamira na Skupštini i da ga ne prozivamo. Važno je da je Zagreb iskazao solidarnost na ovaj ili onaj način i nakon 27 dana odlučio usmjeriti pomoć", rekao je.
Osvrnuo se na točku koja će se naći na sjednici Skupštine, Bandićev prijedlog o gradnji 30 zgrada u Klari, gdje bi se smjestili oni koji čekaju obnovu domova, što ih je, kaže, zaprepastilo.
U SDP-u to smatraju bacanjem proračunskih novaca, a ujedno se, kaže Liović, šalje poruka da niti sam gradonačelnik ne vjeruje da će kuće i domovi biti obnovljeni na vrijeme.
"To nije način kako pomoći ljudima. Što će biti s tim zgradama nakon što završi obnova? Koji je motiv odluke - pomoć ili angažiranje građevinske operative po nepoznatim kriterijima?", upitao je Liović.
- sdp
- Milan Bandić
- grad zagreb
- potres
- zagrebačka gradska skupština
- zagrebački sdp
- zagrepčani
- Matej Mišić
- računi za struju