LAŽNE TVRDNJE

Trump opet priča o izbornoj prijevari. Hoće li pokušati poništiti glasovanje?

01.11.2024 u 14:42

Bionic
Reading

Lažne tvrdnje o izbornoj prijevari u Pennsylvaniji, prilikom ranog glasovanja, izazvale su zabrinutost da bi republikanski predsjednički kandidat Donald Trump mogao ponovno pokušati poništiti glasovanje u saveznim državama koje će vjerojatno odrediti pobjednika sljedećeg utorka

Ankete, kako na nacionalnoj razini, tako i u sedam država u kojima je neizvjestan izborni ishod, pokazuju da je Trump u tijesnoj utrci s demokratskom potpredsjednicom Kamalom Harris četiri dana do dana američkih predsjedničkih izbora.

Trump nastavlja lažno tvrditi da je njegov poraz 2020. od demokratskog predsjednika Joea Bidena bio rezultat raširene prijevare u više država koje je Trump izgubio, a sada on i njegovi pristaše šire takve neutemeljene tvrdnje o ovim izborima u Pennsylvaniji.

Slična retorika o izbornoj prijevari nakon predsjedničkih izbora 2020. dovela je do upada Trumpovih pristaša 6. siječnja 2021. u američki Kongres u nastojanju da zaustave ili utječu na prebrojavanje elektorskih glasova koji su odredili tko će postati predsjednik.

'Ovo je sijanje sjemena poništavanja izbornog rezultata koji ne odgovara Donaldu Trumpu', rekao je Kyle Miller, politički strateg iz Pennsylvanije. 'Vidjeli smo to 2020. i mislim da su Trump i njegovi saveznici od tada naučili lekciju da te ideje moraju širiti ranije.'

Trump je u četvrtak pojačao neutemeljenu retoriku da su istrage po njemu navodno sumnjivih obrazaca za registraciju birača dokaz prijevare glasača. Neki od njegovih pristaša tvrdili su da su glasačima u Pennsylvaniji uskraćena prava kada su se ovog tjedna stvorili dugi redovi za primanje glasačkih listića poštom.

Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
    +5
Donald Trump Izvor: Profimedia / Autor: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Državni dužnosnici i zagovornici demokracije rekli su da ti slučajevi pokazuju da sustav radi onako kako je zamišljeno. Sudac je produžio rok za glasanje poštom za tri dana u okrugu Bucks, sjeverno od Philadelphije, nakon što je kampanja bivšeg predsjednika ustvrdila da su neki birači odbijeni prije isteka roka u utorak.

Izborni službenici otkrili su potencijalno lažne registracije birača u Lancasteru i susjednim okruzima York, što je potaknulo istrage lokalnih policijskih snaga. Nema dokaza da su aplikacije dovele ili će dovesti do nezakonitih glasovanja. 'Ovo je znak da ugrađene mjere zaštite u našem procesu registracije birača rade', rekao je ovaj tjedan novinarima Al Schmidt, najviši dužnosnik za izbore u Pennsylvaniji.

Trump na svojim skupovima poručuje da očekuje veliku pobjedu u utorak i da može zamisliti poraz samo 'ako su izbori korumpirani'. U nastupu u Arizoni Trump je ustvrdio da vodi u svakoj od sedam država koje bi mogle presuditi izbore. 'Vodim u svakoj pojedinoj presudnoj državi', tvrdio je. U razgovoru s desničarskim voditeljem Tuckerom Carlsonom, Trump je ustvrdio da su razni pokušaji prijevare već razotkriveni, no za takve tvrdnje nema nikakvih dokaza.

Trumpove tvrdnje izazvale su zabrinutost da se ponovno sprema krivnju za potencijalni gubitak u Pennsylvaniji, najvećoj od sedam država koje će vjerojatno odlučiti o rezultatu izbora, svaliti na navodnu izbornu prijevaru.

Izvor: tportal.hr / Autor: Neven Bučević

U objavi na društvenim mrežama u četvrtak, rekao je: 'Uhvatili smo ih kako VARAJU NA VELIKO u Pennsylvaniji' i zatražio kazneni progon. Visoki dužnosnik kampanje Kamale Harris u četvrtak je rekao da su Trumpove tvrdnje primjer bivšeg predsjednika koji pokušava 'posijati sumnju u naše izbore i institucije, kad se boji da ne može pobijediti'.

Ako Trump pošteno pobijedi na izborima, sve priče o prijevari mogle bi brzo nestati. Ali jedinstvena metoda izbora predsjednika Sjedinjenih Država, koja je ukorijenjena u Ustavu iz 1789., otvara mogućnosti Trumpu i njegovim pristašama da pokušaju potkopati ili odgoditi izborne rezultate na lokalnoj, državnoj i nacionalnoj razini.

U 2020. Trumpov tim pokušao je pokrenuti 60 sudskih postupaka u kojima je tvrdio da je počinjena izborna prijevara u više država, ali sve bez uspjeha. Ali to je iskustvo pripremilo odvjetnike obiju strana za novi pokušaj, pri čemu je svaka strana izoštrila svoje znanje o izbornom zakonu.

Ako Trumpovi sljedbenici ponište ili odgode bilo kakve nepovoljne državne rezultate dovoljno dugo putem sudova ili zakonodavne opstrukcije, mogli bi spriječiti pošteno izabranu Harris da preuzme dužnost i nagnuti rezultate izbora prema Trumpu.

Neke američke savezne države upozoravaju okružne i lokalne službenike da ne interveniraju nezakonito ili da ne odbijaju potvrditi rezultate. Konačni arbitar u takvom slučaju bio bi deveteročlani američki Vrhovni sud.