Ako išta znamo, onda je to kako zagaditi majčicu Zemlju. I usput otrovati i sebe. Nova priča o samouništenju čeka vas na kraju ovotjednog skenera. Prije toga pročitajte što se događalo kod istočnih nam susjeda, kako se Veliki Lijepi Vođa zakrvio s Muskom i usput nježno zabio nož u leđa Ukrajincima te o velikim planovima Kinezima i njihovog crvenog AI-a
Igra mačke i miša u Srbiji: Jesu li studenti zalutali u nacionalističku zamku?
Silovito se trese društveno i političko tkivo Srbije, ali konkretnih promjena još uvijek nema. Aleksandar Vučić odolijeva cunamiju nezadovoljstva pokrenutog tragičnim urušavanjem nadstrešnice željezničkog kolodvora u Novom Sadu u studenom prošle godine. Višemjesečni studentski prosvjedi nakon laganog zatišja nanovo su eskalirali na Vidovdan, kad se okupilo više od 140 tisuća ljudi u Beogradu. Ono što je šokiralo regiju i njezine medije bili su nacionalistički govori, fokusirani na srpski nacionalni mit, mučeništvo i 'velikosrpske ideje'. Gdje su nestali proeuropski nastrojeni studenti koji su trčali trotjedni ultramaraton od Novog Sada do Bruxellesa? Evo nekih odgovora na to pitanje iz same Srbije.
Kirsten Schönefeld, voditeljica beogradskog ureda Zaklade Friedrich Ebert, smatra da je porast nacionalizma djelomično reakcija na režimsku propagandu koja studente naziva 'izdajnicima i teroristima'. Ipak, upozorava da to ne smije postati dominantan narativ jer bi moglo ugroziti legitimitet pokreta koji se prvenstveno bori za demokraciju i protiv korupcije. Željko Pantelić, srpski analitičar iz Rima, usporedio je prosvjede na Vidovdan s 'lošom imitacijom Miloševićevih događanja naroda'.
Sociolog Zoran Gavrilović upozorava da prosvjednici moraju jasno odrediti žele li Srbiju okrenutu Europi i demokratskim vrijednostima ili tek promjenu lidera uz nastavak iste nacionalističke politike. Opozicija se mora obratiti i konzervativnom dijelu biračkog tijela ako želi svrgnuti Vučića, ali pitanje ostaje – kakvu Srbiju nudi nakon njega?
Dok analitičari i znanstvenici promišljaju čemu streme prosvjednici, studenti smišljaju nove strategije prosvjeda. Igraju se mačke i miša s policijom. Postavljaju barikade po srpskim gradovima, izbjegavajući sukobe, a kad policija makne prepreke, sele se u drugu ulicu ili kvart. A što za to vrijeme radi Vučić? Čini se da režim nema jasnu strategiju, već čeka da se pokret ugasi sam od sebe. Ono što je sigurno zaboljelo srpskog vožda izjava je Aleksandra Dugina, glavnog ideologa Vladimira Putina. U analizi za režimski Radio Sputnjik, Dugin je poručio da 'Vučić više nema podršku srpskog društva, njegov legitimitet je nestao i njegov odlazak jedino je rješenje za Srbiju'.
Što jesti kad se na meniju nudi samo svinjetina?
Večera je na stolu, svinjetina je servirana, a temelji za Trumpovu agendu i službeno udareni. Veliki lijepi zakon, kako ga naziva Veliki Lijepi Vođa, simbolično je potpisan u petak na proslavi američkog Dana nezavisnosti ispred Bijele kuće, čime je odsvirana uvertira u Trumpovu renesansu Velike Amerike.
No put dotle bio je u najmanju ruku trnovit jer kontroverzni paket, u čijoj su jezgri porezne olakšice za bogate od više bilijuna dolara, rezovi državne potrošnje, ali i prekomjerna zaduživanja, sa svojih gotovo 900 stranica svakako jest predimenzioniran, ali nije baš svima i lijep. Demokratima, koji su u Kongresu ovaj tjedan mahom glasali protiv njega, sigurno nije, a osobito nije lijep za 12 milijuna Amerikanaca jer će zbog njega ostati bez zdravstvene skrbi. Jer kako drugačije nadoknaditi gubitak prihoda nego rezovima u socijalnoj domeni.
A u njegovu estetsku i transcendentalnu vrijednost nisu bili uvjereni ni svi republikanci, zbog čega je Trump ovaj tjedan kopao i po najmanjim kapilarama MAGA-ina svijeta ne bi li razuvjerio nevjerne Tome. I uspio je, doduše kroz ušicu igle.
Bila je to kaotična borba u kojoj smo gledali rekordnu maratonsku 'čarobnu minutu' lidera demokrata Hakeema Jeffriesa, koji nije silazio s govornice Zastupničkog doma osam sati i 44 minute, oštro kritizirajući paket koji bi ionako već prezaduženu državu mogao u sljedećih deset godina zadužiti za dodatnih 3,3 bilijuna dolara. A Trump se zbog ovog zakona opet zakrvio i sa svojom nekoć desnom rukom – Elonom Muskom.
'Džaba sam krečio', kazao je Musk, referirajući se na sve napore uložene u smanjenje državnih troškova dok je vodio novopečeno Ministarstvo vladine učinkovitosti - DOGE. Zakon je nazvao svinjetinom, što se u američkoj politici odnosi na mjere potrošnje koje zakonodavci utrpavaju u zakone da bi išli na ruku svojim biračima. Nije mu Trump, naravno, ostao dužan, zaprijetivši da će na njega, 'ljudsko biće koje je vjerojatno dobilo najviše subvencija u povijesti', pustiti DOGE. A nagovijestio je i moguću sudbinu ovog Modernog Prometeja, kazavši da postoji mogućnost da ga deportira u Južnu Afriku.
I još jednom se pokazalo zašto postoje ovakvi 'omnibus zakoni'. Jer ako ste primjerice republikanac, džaba vam to što ste zakleti protivnici javnog zaduživanja kad veliko NE tome znači i NE povećanju plaća vojnicima ili nekim drugim mjerama, zbog čega se ne biste mogli vratiti kući bez opće hajke. Pa ćeš pojesti tu svinjetinu, iako je ne voliš. No, kako bi rekli nutricionisti, ono si što jedeš.
Orbanov autogol
Vodili se mi znanstvenim istraživanjima ljudske psihologije ili kreacionističkom simbolikom početaka ljudskog bivstvovanja na Zemlji - zabranjeno voće uvijek je najslađe. Pa tako kad ste na poziciji moći i mjesecima svim silama rovarite ne biste li zabranili neki benevolentan skup u zemlji, koji se vama, eto, iz ovog ili onog razloga ne sviđa, ne trebate se onda čuditi tome što se vaš pokušaj udara na slobodu pojedinca vrati kao bumerang i opali vas jače nego ikada.
Upravo to se dogodilo mađarskom premijeru Viktoru Orbanu nakon što je htio zabraniti da dugine boje 30. put zaogrnu budimpeštanske ulice. Je li riječ o nekoliko desetaka tisuća, 100.000 ili 200.000 ljudi, manje je bitno – ovogodišnji Pride u glavnom gradu Mađarske zasigurno je najveći prosvjed protiv premijerova režima otkako je 2010. došao na vlast.
A kao što to obično biva, događanja koja privlače veliku pažnju javnosti uvijek su plodno tlo za spinove iz svih dijelova političke arene. Orban je, naravno, odmahivao rukom, nazvavši marš za prava LGBTQ+ osoba paradom sramote, koju su orkestrirali marionetski političari iz Bruxellesa. Državni mediji bliski vladi događaj su frejmali kao njegovu veliku pobjedu jer se na referendumu o rodu 2022. pokazalo da on ipak ima puno više istomišljenika o ovoj temi – njih 3,7 milijuna.
S druge strane, njegov najljući i najozbiljniji rival Peter Magyar, čelnik konzervativne stranke Tisza, koji sam iz obzira prema svojim biračima nije prisustvovao skupu, rekao je da se zalaže za slobodu okupljanja i izražavanja te nazvao svog suparnika kraljem Pridea u Europi koji je ovim potezom postigao 'gigantski autogol'.
I dok se Orban obično busa u prsa svojom svojeglavošću te kontriranjem Europi i NATO-u, karakter je ovdje pokazao gradonačelnik Budimpešte Gergely Karácsony jer je, unatoč zabrani i prijetnjama da će završiti u zatvoru, pronašao rupu u zakonu i prijavio Pride kao gradsku manifestaciju, a onda i prvi na njoj održao govor. A čak i da funkcionira softver za prepoznavanje lica, koji je Orban dao ugraditi u gradske kamere kako bi se počinitelje velikog grijeha moglo kazniti, to bi s ovolikom brojkom prijestupnika moglo potrajati do njegove penzije. A u nju bi, sudeći prema trenutačnom raspoloženju u zemlji, mogao otići i prije nego što je planirao.
Kad jedan udara iza leđa, što drugom preostaje...
Nije onomad rasprava o sporazumu o rijetkim mineralima između Ukrajine i Amerike tek tako onoliko trajala, a baš kad se činilo da je Zelenski dovoljno povukao Trumpa za rukav da pogazi svoja načela i postane skloniji dodatnoj vojnoj potpori Ukrajini, ovotjedni potez Pentagona još jednom potvrdio je da SAD polako diže ruke od te zemlje, barem kad je u pitanju slanje oružja.
Odluka da se zaustavi dio isporuke oružja ključnog za obranu protiv Rusije iznenadila je čak i one koji su inače redovno obaviješteni o takvim potezima – uključujući vodeće republikance, članove Kongresa, dužnosnike State Departmenta i ključne europske saveznike, pa i samog Zelenskog. A prema pisanju Politica, iza nje stoji mala klika dužnosnika predvođenih šefom političkog odjela Pentagona Elbridgea Colbyja, navodno jako zabrinutog zbog opasno smanjenih zaliha određenog oružja u SAD-u. Ipak u Trumpovoj Americi vrijedi ona - America First.
Bijela kuća i State Department odbacili su tvrdnje da je ta odluka iznenadila ostatak administracije. I dok su Zelenski i drugi europski diplomati ostali šokirani time što je zaustavljena isporuka desetaka projektila za sustav Patriot, raketa dugog dometa i konvencionalne artiljerije koji su već čekali u Poljskoj, SAD navodno tvrdi da nije riječ ni o pauzi ni o obustavi. Bilo kako bilo, Europa postaje sve svjesnija toga da svatko za se travu pase, koliko god se činilo da polako uči govoriti Trumpovim jezikom.
I bez obzira na prošlotjedni 'spas NATO-a', ključne europske zemlje iza Trumpovih leđa polako rade na jačanju unutarnje obrambene suradnje. Na pomolu je tako povijesni obrambeni sporazum između Velike Britanije i Njemačke, prema kojem je svaka strateška prijetnja jednoj zemlji automatski prijetnja i onoj drugoj. Njemačka pod novim kancelarom Friedrichom Merzom ovim paktom stvara obrambeni aranžman s obje europske nuklearne sile – Francuskom i Ujedinjenim Kraljevstvom. Jer što je sigurno, sigurno je, a s Trumpom to nikad nije.
Umjetna inteligencija na braniku Partije: Kina lansira 'komunistički AI'
Između velesila igra se velika šahovska partija na polju umjetne inteligencije. Na jednoj strani ploče su SAD i Open AI, a na drugoj Kina i njezin novi AI mezimac Zhipu. Prema najnovijem postu u blogu iz Silicijske doline, dok su svi zaokupljeni DeepSeekom, pravi igrač iz Pekinga je Zhipu AI. Osnovan 2019., uz nježnu podršku Komunističke partije Kine, vrijedne 'samo' 1,4 milijarde dolara, ovaj startup navodno širi svoje pipke diljem svijeta – od Bliskog istoka do jugoistočne Azije – u sklopu onoga što Peking voli zvati Digitalni put svile. Vizija: učvrstiti kineske AI standarde tamo gdje konkurencija još nije ni raspakirala servere. Direktor Zhipua pak miroljubivo poručuje da oni samo žele 'donijeti kinesku AI moć cijelom čovječanstvu'. Sitnice poput toga da radi s kineskom vojskom i blisko surađuje s partijskim čelnicima propustio je komentirati.
S druge strane Tihog oceana, Captain Amerika, odnosno Washington i OpenAI ne sjede skrštenih ruku. Užurbano rade da bi promovirali svoje modele umjetne inteligencije kao globalni standard. Tijekom posjeta UAE-u u svibnju, američki predsjednik Donald Trump najavio je više od 200 milijardi dolara vrijedne komercijalne ugovore, uključujući projekt Stargate UAE – AI kampus koji će OpenAI razvijati u suradnji s Oracleom, Nvidijom i Ciscom, a njegovo lansiranje očekuje se 2026. godine. Stargate je dio privatnog investicijskog fonda od 500 milijardi dolara, najavljenog u siječnju u partnerstvu OpenAI-a, investicijske tvrtke MGX iz Abu Dhabija i japanskog SoftBanka. Uz to, američko Ministarstvo obrane ovog mjeseca dodijelilo je OpenAI-u ugovor vrijedan 200 milijuna dolara za razvoj AI alata, a kompanija je pokrenula inicijativu 'OpenAI for Government' s ciljem uvođenja umjetne inteligencije u javne službe širom SAD-a.
Ako išta znamo, onda je to kako zagaditi majčicu Zemlju. I usput otrovati i sebe
Protekli tjedan europski mediji pratili su priču koju smo čuli već nebrojeno puta. Kako ljudski rod zagađuje Zemlju, a usput truje sam sebe. Najnovija epizoda stiže nam iz Francuske. U gradu Saint-Louisu zabranjena je konzumacija vode iz slavine zbog povišene razine PFAS-a – skupine sintetskih tvari poznatih kao 'vječne kemikalije', a koje se gotovo ne razgrađuju te mogu desetljećima ostati u okolišu i ljudskom tijelu. Stanovnici već tjednima masovno kupuju flaširanu vodu, trgovine prijavljuju nestašice, a potražnja je udvostručena. Francuske vlasti? Pa one se ponašaju kao da su prvi put čule za kemiju. Testiranja krvi? Nema ih. Umjesto toga, aktivisti iz udruge ADRA uzeli su stvar u svoje ruke i otkrili da prosječan stanovnik Saint-Louisa u krvi nosi više PFAS-a nego što bi prosječna jetra trebala podnijeti. I sve to pod budnim okom države koja je, gle čuda, za te podatke znala još 2017., ali sad kaže da to 'više nije tema'.
Zagađenje vode u gradu povezano je sa zračnom lukom Basel-Mulhouse-Freiburg, udaljenom dva kilometra, gdje su se godinama koristile pjene za gašenje požara bogate PFAS-om. Situacija u Saint-Louisu nije iznimka. Karte zagađenja pokazuju više od 23.000 kontaminiranih lokacija diljem Europe. Samo u Francuskoj 34 općine već premašuju nove granice, a regija oko Lyona broji više od 160.000 ljudi koji su godinama konzumirali zagađenu vodu. U Italiji, u regiji Veneto, 350.000 ljudi bilo je izloženo PFAS-u iz industrijskog izvora, a gotovo polovica stanovnika u blizini pogona američke multinacionalne korporacije 3M na sjeveru Belgije ima povišene razine tih tvari u krvi.