Zemlje EU-a podijeljene su oko prijedloga o raskidu sporazuma s Izraelom zbog njegovog kršenja ljudskih prava u Palestini, a o toj temi ponovo će raspravljati za tjedan dana, rekla je u srijedu Dubravka Šuica, europska povjerenica za Mediteran tijekom posjeta Barceloni
Sporazumom o pridruživanju između Europske unije i Izraela koji je na snazi od lipnja 2000. uspostavljen je pravni i institucionalni okvir za politički dijalog i gospodarsku suradnju.
Španjolska je prije dva tjedna predložila suspenziju sporazuma koji EU ima s Izraelom nakon što su izvjestitelji za ljudska prava utvrdili da ta bliskoistočna zemlja vjerojatno krši članak 2. koji se odnosi na ljudska prava.
"Svjesni smo članka 2. pristupnog sporazuma s Izraelom, bila je o tome rasprava u Europskom vijeću", odgovorila je Šuica na pitanje novinara hoće li EU suspendirati taj sporazum i uvesti sankcije dužnosnicima Izraela.
"Lopta je sada u polju Vijeća EU-a. Zemlje članice su podijeljene oko te teme. Novi sastanak je 15. srpnja pa ćemo vidjeti što će biti tijekom te debate", rekla je, dodajući da će se vidjeti što će biti na tom sastanku ministra vanjskih poslova.
Na sastanku Europskog vijeća, održanog prije dva tjedna, 18 je država podržalo reviziju sporazuma, ali usprotivile su se Njemačka, Italija, Mađarska, Hrvatska, Češka, Cipar, Litva, Grčka i Bugarska dok je jedna zemlja ostala suzdržana, izvijestila je talijanska novinska agencija ANSA nakon tog sastanka.
Šuica je boravila u Barceloni u sjedištu Unije za Mediteran, međuvladine organizacije koja okuplja 43 zemlje EU-a i južnog i istočnog Mediterana. Ondje se sastala s čelnikom te organizacije Nasserom Kamelom kako bi uskladili funkcije i rad.
Europska komisija, izvršno tijelo EU-a, uspostavilo je prošle godine povjerenstvo za Mediteran pa je sada potrebno definirati nadležnosti te institucije i Unije za Mediteran.
Šuica je o tome već razgovarala s Kamelom u Bruxellesu, a sada je prvi put posjetila sjedište organizacije osnovane 2008. u Barceloni. Dvije institucije rade na strategiji "Novi pakt za Mediteran", koja bi trebala biti predstavljena na jesen, ali detalje nisu iznijeli
"EU želi biti važan igrač u ovoj regiji pa je zato uspostavila povjerenstvo za Mediteran. Ovo stoga nije moj posljednji posjet Barceloni nego je tek početak", izjavila je Šuica.
Upitana je zašto je EU uspostavila povjerenstvo za Mediteran i znači li to da sadašnji okvir putem Unije za Meditean ne funkcionira.
"Smatramo da možemo raditi bolje", odgovorila je. "Ovo je nova Europska komisija, novi resor, te smatramo da suradnja među našim državama članicama može biti bolja. Zemlje iz južnog susjedstva moramo približiti Europskoj uniji, također i bliskoistočne zemlje. Mislimo da u tome možemo biti bolji", dodala je nekadašnja gradonačelnica Dubrovnika.
Unija za Mediteran je osnovana kako bi provodila projekte na Sredozemlju poput zaštite okoliša, suzbijanja klimatskih promjena, unapređenja položaja žena, stvaranja radnih mjesta i olakšavanja trgovine. Ona potiče dijalog i suradnju između juga Europe, sjevera Afrike i Bliskog istoka koje spaja Mediteransko more.
Europska komisija je sada po prvi put uspostavila povjerenstvo za Mediteran pa je Šuica službeno zadužena za ulaganja, gospodarsku stabilnost, radna mjesta, energetiku, promet, sigurnost, migracije i druga područja od zajedničkog interesa na Mediteranu, premda se njena nadležnost preklapa s nekim drugim europskim povjerenicima.