NOVI SLOVENSKI VOĐA

Što Hrvati mogu očekivati od Mire Cerara?

14.07.2014 u 13:00

Bionic
Reading

Golem uspjeh političkog novajlije Mire Cerara, kako pobjednika parlamentarnih izbora u Sloveniji naziva Reuters, neće ništa promijeniti u odnosima Hrvatske i Slovenije. Preciznije, odnosi Ljubljane i Zagreba bit će podjednako dobri kao što su to i sad, ocijenio je Peter Frankl, direktor i glavni urednik utjecajnog slovenskog dnevnika Finance, za tportal

Stranka Mire Cerara (SMC) nagovijestila je u kampanji da će promijeniti sadržaj paketa reformi koji je Slovenija dogovorila s EU-om kako bi stabilizirala državne financije. To će iznova nadražiti živce ulagača, osobito imajući u vidu Cerarovo neprijateljstvo prema krupnim privatizacijama koje EU vidi kao ključ dugoročnog rješenja za Sloveniju, piše Reuters u ponedjeljak.

'Naša stranka težit će ispunjenju obveza Slovenije prema EU, ali ćemo unutar toga tražiti vlastite načine za ostvarenje tih ciljeva te najbolji mogući način za Sloveniju', rekao je Cerar za Reuters. Najavio je da će njegov kabinet hitno razmotriti koje će tvrtke ostati u državnim rukama te što učiniti s ostalima. 'Učinit ću sve što je u mojoj moći da naš privatizacijski program krene ove godine. Bit će to jedan od prioriteta ove vlade', dodao je Cerar.

Frankl: Agrokoru se neće ništa dogoditi  

Reuters piše da se Cerar protivi prodaji tvrtke Telekom Slovenije i međunarodne zračne luke Aerodrom Ljubljana. Peter Frankl ističe da se Cerar protivio privatizaciji u okviru predizborne kampanje, u kojoj 'neke stvari nisu baš racionalne'.

'Cerar će otići u Bruxelles i promijenit će mišljenje o privatizaciji. Slovenski parlament već je prihvatio listu poduzeća za privatizaciju i unatoč njegovom protivljenju to će vjerojatno ići dalje', prognozira Frankl. 

Što će pak biti s još vrućim nalogom Slovenskom državnom holdingu (SDH), fondu koji upravlja državnom imovinom, da se ispita financijska konstrukcija kojom je Agrokor preuzeo Mercator?

'To je prošlost. Može se ići u provjeru, ali neće se ništa dogoditi', uvjeren je Frankl.

Inače, Frankl navodi da 'nitko ništa ne zna o Ceraru jer on nije predstavio svoju agendu'. 'Sve je još vrlo neizvjesno', ustvrdio je Frankl, Cerarov uspjeh tumačeći zasićenjem birača političarima koji je stalno svađaju. Osobno, nema nekih očekivanja ni od buduće vlade.

'Svejedno je tko će preuzeti vlast, jer sve veće odluke donose se ili u Bruxellesu ili u Frankfurtu', zaključio je Frankl.

Caratan: Hrvatski stranački sustav stabilniji od slovenskog

Politolog Branko Caratan smatra da, s obzirom na situaciju u kojoj dominiraju socijalno nezadovoljstvo proizašlo iz ekonomskih problema i nezadovoljstvo političkom klasom, iz čega proizlazi neprekidan odabir novonastalih političkih stranaka, vanjskopolitička pitanja postaju marginalna. S obzirom da u posljednje vrijeme nije bilo naznaka o stavovima novog slovenskog lidera prema Hrvatskoj, pretpostavka je da bilateralni odnosi neće biti u fokusu, tim više što je Hrvatska članica EU-a, rekao je Caratan. Kao drugo, dodao je politički analitičar, odnosi između Hrvatske i Slovenije iz političke sfere prebačeni su u pravnu sferu - arbitraža oko granice i podvrgavanje ekonomskih odnosa regulativi EU-a.

'Zasad ne bi trebalo očekivati bilo kakve dramatične promjene u odnosima Hrvatske i Slovenije', sumirao je Caratan.

Na pitanje koliko je izgledno to da i u Hrvatskoj izborni uspjeh postigne neki politički novajlija - s obzirom na ankete, bila bi to 'novakinja' Mirela Holy sa strankom koja će navršiti godinu dana u listopadu - Caratan odgovara da nezadovoljstvo političkim strankama nije samo karakteristika političke situacije u Hrvatskoj ili Sloveniji, već je to europska tendencija.

'U Hrvatskoj međutim postoji ipak nešto stabilniji stranački sustav nego u Sloveniji. Dvije velike stranke imaju tvrdo političko jezgro svojih birača, ali i to se – kako smo vidjeli s europskim izborima – počinje mijenjati. Dio birača ljevice očito podržava novoosnovanu stranku Mirele Holy i može se očekivati da događaji idu u tom pravcu. Veliko je pitanje što će se dogoditi s novonastalim strankama ako se stabilizira ekonomska situacija', rekao je Caratan, navodeći primjer Mattea Renzija, novog lidera talijanske ljevice koji se uspio nametnuti svojim programom kao premijer te je na europskim izborima pomeo i radikalnu ljevicu i desnicu.

Cerarova šestotjedna stranka SMC osvojila je 34,8 posto glasova ili 36 mjesta u parlamentu, što ovom 50-godišnjem profesoru osigurava jak mandat, kakav je nedostajao njegovim prethodnicima, te bi on nakon višegodišnjih turbulencija i slabih vlada mogao konačno uspostaviti političku stabilnost, ocijenio je Reuters.