Njemačka i Izrael u ponedjeljak posjetom izraelskog predsjednika Isaaca Herzoga Berlinu obilježavaju 60 godina uspostavljanja diplomatskih odnosa, a njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier je podsjetio na povijesni značaj tog događaja
„Za nas Nijemce je uspostavljanje diplomatskih odnosa s Izraelom nakon strahota Drugog svjetskog rata i raskida s civilizacijom koje predstavlja Šoa, bio dar kojeg nismo očekivali“, rekao je njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier nakon razgovora s Herzogom.
On je nakon što je Herzoga u dvorcu Bellevue u Berlinu primio uz vojne počasti, ukazao na posebnu prirodu odnosa Njemačke i Izraela koji su od samog početka bili opterećeni teškim bremenom holokausta u kojemu je političkom odlukom sustavno ubijeno preko šest milijuna europskih Židova.
„Nakon užasa holokausta nitko se nije usudio nadati ovako dobrim i prijateljskim odnosima koji danas vladaju između Izraela i Njemačke“, rekao je Steinmeier.
Izraelski predsjednik Herzog je Njemačkoj zahvalio na „doprinosu Njemačke“ izraelskom blagostanju i sigurnosti posebice nakon terorističkog napada Hamasa na Izrael 7. listopada 2023.
„Nakon 7. listopada 2023. stav Njemačke odražava visok stupanj moralne jasnoće“, rekao je Herzog.
On je izričito zahvalio bivšem njemačkom kancelaru Olafu Scholzu zbog podrške Izraelu nakon napada terorista iz Hamasa.
Steinmeier i Herzog su naglasili da između dviju zemalja ponekad vladaju razlike u mišljenju koje se međutim "rješavaju kroz prijateljsku raspravu".
Steinmeier je kao primjer spomenuo „zabrinutost Njemačke“ zbog vojnih planova Izraela glede Pojasa Gaze i blokirane humanitarne pomoći ovom dijelu Bliskog istoka.
„Meni je jasno da i letimični pogled na sadašnjost ne daje mnogo povoda za veliko slavlje“, rekao je Steinmeier. On je rekao kako se Izrael „mora obraniti od islamističkog terorizma“ ali je naglasio kako patnje civila u Pojasu Gaze stvaraju sve dublje jazove.
Steinmeier je zatražio ponovnu uspostavu dostavljanja humanitarne pomoći civilnom stanovništvu Pojasa Gaze.
Steinmeier i Herzog bi tijekom poslijepodneva trebali posjetiti dvije njemačko-izraelske inicijative mladih kao i spomen područje „Kolosijek 17“ u berlinskoj četvrti Grunewald s kojeg su berlinski Židovi tijekom nacionalsocijalizma bili deportirani u koncentracijske logore.
Obilježavanje 60. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa se nastavlja u utorak kada će oba predsjednika otputovati u Izrael.
„Dvostruki posjet Njemačkoj i Izraelu oba predsjednika trebao bi simbolizirati duboko prijateljstvo“, stoji u priopćenju predsjedničkog ureda.
Nakon rasplamsavanja sukoba na Bliskom istoku u Njemačkoj je porastao broj antisemitskih napada i incidenata posebice u dijelovima zemlje u kojima živi arapski useljenici koje na, djelomice nasilnim prosvjedima, podržava i dio ljevičarske političke scene.