zdravstveni problemi

Predsjednica će bolove u ramenu i ruci liječiti konzervativnom terapijom

20.06.2017 u 18:00

Bionic
Reading

Predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarević izjavila je u utorak novinarima kako već duže vrijeme trpi prilično jake bolove u ramenu i ruci jer se radi o hermiji diska, što će nastojati riješiti konzervativnom terapijom, odnosno "malo se odmoriti i usporiti".

Predsjednica je o svom zdravstvenom stanju govorila novinarima u Muzeju suvremene umjetnosti (MSU), gdje je nazočila predstavljanju nove tehnologije i robota, te svečanoj dodjeli nagrada Croatian Makers lige.

Podsjetila je kako imala hermiju i u lumbalnom dijelu, od koje se već oporavila. "Dosad mi je bilo najteže sjedenje na Fakultetu političkih znanosti na predavanjima navečer, u onim drvenim stolicama", rekla je.

Oporavak će trajati vjerojatno oko dva mjeseca, rekla je dodavši kako, nažalost, ne može odmor uzeti u jednom komadu ali uvjerena je da će bolovi nestati do jeseni.

Na upit o odluci arbitraže u razgraničenju sa Slovenijom, Grabar Kitarović je ustvrdila kako to neće ništa značiti jer je Hrvatska izišla iz arbitražnoga postupka. Arbitražni postupak za nas više ne postoji, rekla je, imamo jednoglasnu odluku Hrvatskoga sabora da Hrvatska izlazi iz arbitraže, obzirom da je on nepovratno kompromitiran.

Pojedinačno izvanredni, a škole pri europskom dnu

U vezi nagrada Croatian Makers ocijenila je kako one nagrađuju inovativnost, ambiciju, aktivnost, kreativnost i inicijativu, posebno kod djece, ali i kod učitelja, mentora i svih koji brinu o djeci.

Na pojedinačnim natjecanjima djeca iz Hrvatske postižu izvanredne rezultate iz robotike, fizike, kemije, informatike i slično, ali kad je riječ o općenitim testiranjima na kojima sudjeluju hrvatske škole, negdje smo pri dnu europskih ljestvica, posebno kad je riječ o matematici i drugim područjima STEM-a, upozorila je predsjednica.

  • +4
Croatian Makers robotička liga dodijelila priznanja najboljim učenicima Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Croatian Makers

Treba pokazati i dokazati da svako dijete može biti kreativno, što je posebno bitno. Kod djevojčica primjećujemo da u zanimanju za STEM-om zaostaju za dječacima, napomenula je. Zato treba raditi na popularizaciji STEM-a, koji mora postati zanimljiv, a ne bauk kao matematika i fizika, te općenito poticati inovativnost.