Premda mnogi priželjkuju kišu i osvježenje, potreban je oprez zbog moguće pojave lokalnog grmljavinskog nevremena i mjestimične obilne kiše koja može prouzročiti pojavu bujičnih i urbanih poplava.
Pogoršanje vremena stiglo je danas i u Zagreb koji je u popodnevnim satima pogodio obilni pljusak. Kao što je bilo i najavljeno početak tjedna započeo je diljem Hrvatske svježijim vremenom u odnosu na protekle dane.
Pogoršanje vremena, praćeno grmljavinom, snažnim vjetrom i kišom zahvatilo je tako u ponedjeljak rano ujutro istarski poluotok, iznad Istre i Kvarnera zabilježeno je više od 2500 udara munja.
Kakvo nas vrijeme čeka narednih dana?
"U utorak u unutrašnjosti promjenjivo i pretežno oblačno često s kišom praćenom grmljavinom. Od srijede postupno smirivanje vremena, ali još ponegdje uz mogućnost pljuskova, osobito u gorskim krajevima. I na Jadranu u utorak nestabilno, često s pljuskovima i grmljavinom, koji ponegdje mogu biti i jače izraženi. Od srijede djelomice sunčano pa i sunčanije, uz postupan porast temperature zraka. Vjetar slab do umjeren sjeverozapadni, na sjevernom i srednjem dijelu jaka do olujna bura.", prognoza je mr. sc. Dragoslava Dragojlovića iz DHMZ-a za HRT.
DHMZ je još prošli tjedan najavio hladniji početak tjedna. U ponedjeljak će se naglo produbljivati nova dolina nad Italijom te će se stvoriti visinska ciklona koja će se u noći na utorak, 29. srpnja premještati preko Hrvatske. Pri tlu će s prolaskom frontalnih poremećaja istovremeno pristizati nova količina vlažnog i nestabilnog zraka.
I u ovom drugom oborinskom valu lokalno će biti izraženih pljuskova s grmljavinom, ponajprije duž obale moguće i grmljavinskog nevremena. Ponovno je najizraženija oborina vjerojatnija u noći, i to s ponedjeljka na utorak. Ovoga puta obilna kiša moguća je i u drugim dijelovima zemlje. Utorak će biti i vjetrovit, u unutrašnjosti uz umjeren do jak sjeverni i sjeveroistočni vjetar, dok će duž obale postupno jačati bura i tramontana, a u utorak navečer izgledno je smirivanje vremena.
Vodostaji naših većih rijeka su u niskim domenama te ne bi trebali stvarati probleme, osim ukoliko se obilna oborina ne ostvari u uzvodnoj Sloveniji i/ili Austriji na slivovima Sava, Mure i Drave. No, manji vodotoci i bujičnjaci u slučaju intenzivnih oborina reagiraju brzo i mogu uzrokovati brzo podizanje vodostaja i moguće poplavljivanje. Također, intenzivna oborina može biti veća od upojnog kapaciteta oborinske odvodnje u našim naseljima pa su moguće pojave i urbanih poplava, objavio je DHMZ koji upozorava građane da prate upozorenja i prognoze te postupaju prema preporukama nadležnih službi.