poseban obred

Ovako će izgledati svečana liturgija za inauguraciju pape Lava XIV.: Puna je simbolike

18.05.2025 u 07:57

Bionic
Reading

Proslava kojom se 18. svibnja obilježava službeni početak pontifikata pape Lava XIV. svečana je liturgija koja naglašava povezanost s apostolom Petrom i njegovim mučeništvom — temeljem iz kojeg je niknula rana Crkva u Rimu. Obred posebno ističe važnost "petrovskih" biskupskih oznaka koje se dodjeljuju papi: palija i Ribarskog prstena

Euharistijsko slavlje koje se održava 18. svibnja u 10:00 sati (CET), u bazilici i na Trgu svetog Petra, označava početak papine petrinske službe kao nasljednika apostola Petra, a time i pastira sveopće Katoličke Crkve. Prema objašnjenju Ureda za liturgijska slavlja Vrhovnog svećenika, liturgija uključuje niz duboko simboličnih trenutaka, osobito onih koji se odnose na drevne insignije povezane s Petrovim poslanjem: palij i Ribarski prsten.

Papa Lav XIV.
  • Papa Lav XIV.
  • Papa Lav XIV.
  • Papa Lav XIV.
  • Papa Lav XIV.
  • Papa Lav XIV.
    +50
Papa Lav XIV. Izvor: EPA / Autor: FABIO FRUSTACI

Palij

Palij je liturgijsko odijelo izrađeno od janjeće vune, koje simbolizira Dobrog Pastira koji izgubljenu ovcu nosi na ramenima. Također podsjeća na Petrov trostruki odgovor Uskrslome Gospodinu: "Ljubiš li me?" — i Isusovu zapovijed da pase Njegovu janjad i ovce.

U djelu De sacris ordinationibus, Šimun Solunski piše kako palij „predstavlja Spasitelja koji nas, susrevši nas poput izgubljene ovce, podiže na svoja ramena; uzevši našu ljudsku narav u utjelovljenju, On ju je preobrazio, prikazao Ocu svojom smrću na križu i uzvisio svojim uskrsnućem.”

Palij je uska traka nošena preko misnice, obavijena oko ramena. Ima dva crna privjeska – jedan sprijeda, jedan straga – te šest crnih svilenih križeva: po jedan na svakom privjesku i četiri na traci oko ramena. Sprijeda i straga ukrašen je trima pribadačama (aciculae), koje simboliziraju tri čavla Kristova raspeća.

Papa Lav XIV.
  • Papa Lav XIV.
  • Papa Lav XIV.
  • Papa Lav XIV.
  • Papa Lav XIV.
  • Papa Lav XIV.
    +15
Papa Lav XIV. predvodi svoju prvu misu u Sikstinskoj kapeli Izvor: Screenshot / Autor: Vatican News

Ribarski prsten

Ribarski prsten ima značenje pečatnog prstena — simbola vjere povjerene Petru, koji je pozvan da utvrđuje svoju braću u vjeri. Ime „Ribarski prsten” potječe iz evanđeoskog prizora u kojem Petar, vjerujući Isusovoj riječi, iz čamca izvlači mreže pune riba u čudesnom ulovu.

Liturgija počinje na grobu svetog Petra

Liturgija započinje unutar Bazilike svetog Petra. U pratnji patrijarha istočnih Crkava, novi rimski prvosvećenik silazi do kapelice Groba svetog Petra, gdje u tišini moli i kadi to sveto mjesto. Ovaj trenutak snažno ističe neraskidivu vezu između biskupa Rima i apostola Petra, koji je, zajedno s mnogim mučenicima, svjedočio vjeru krvlju upravo na tom mjestu.

Nakon toga, dva đakona uzimaju Palij, Ribarski prsten i Knjigu evanđelja te kreću u procesiji prema oltaru postavljenom ispred Bazilike, na Trgu svetog Petra.

Na priprati Bazilike svetog Petra

Papa Lav XIV. pridružuje se procesiji dok se pjevaju Laudes Regiae — litanijska pjesma koja zaziva zagovor svetih papa, mučenika i svetaca Rimske Crkve. Na središnjim vratima bazilike postavljena je tapiserija s prikazom čudesnog ulova ribe — evocirajući dijalog između Isusa i Petra, koji je središnja tema Liturgije riječi i cijelog obreda. Tapiserija je reprodukcija flamanskog originala izrađenog za Sikstinsku kapelu prema nacrtu Rafaela, a danas se čuva u Vatikanskim muzejima.

U blizini oltara nalazi se i slika Gospe od Dobrog Savjeta iz marijanskog svetišta Genazzano.

Nakon ulaska slijedi blagoslov i škropljenje svetom vodom — budući da se obred odvija tijekom uskrsnog vremena. Potom se pjevaju Gloria i Collecta, koje podsjećaju na Očev plan da svoju Crkvu utemelji na Petru.

Papa Lav XIV.
  • Papa Lav XIV.
  • Papa Lav XIV.
  • Papa Lav XIV.
  • Papa Lav XIV.
  • Papa Lav XIV.
    +6
Papa Lav XIV. Izvor: EPA / Autor: ALESSANDRO DI MEO

Liturgija riječi

Slijedi Liturgija riječi. Prvo čitanje, na španjolskom jeziku, uzeto je iz Djela apostolskih (Dj 4, 8–12), u kojem Petar naviješta Krista kao „kamen koji su graditelji odbacili”. Responzorijalni psalam (Ps 117 [118]), pročitan na talijanskom, nastavlja tu sliku: „Kamen koji su graditelji odbacili postao je kamen zaglavni.”

Drugo čitanje, također na španjolskom, preuzeto je iz Prve Petrove poslanice (1 Pt 5, 1–5.10–11) i naglašava povezanost Petra s Rimskom Crkvom i njegovu pastirsku ulogu.

Evanđelje (Iv 21, 15–19), čita se na latinskom i grčkom jeziku, donoseći Isusovo trostruko pitanje Petru: „Ljubiš li me?“ — i njegov poziv: „Pasi moje ovce.” Ovaj odlomak ključan je za razumijevanje Petrove jedinstvene uloge među apostolima.

Predaja petrovskih insignija

Nakon Evanđelja, trojica kardinala iz triju redova (đakonata, prezbiterata i episkopata), svaki s drugog kontinenta, pristupaju papi Lavu XIV. Prvi mu stavlja palij, drugi izgovara molitvu za Gospodinovu prisutnost i pomoć u njegovoj službi.

Treći kardinal zaziva Krista, „Pastira i Čuvara naših duša“, koji je Crkvu sagradio na Petrovoj stijeni i kojeg je Petar priznao kao „Sina Boga živoga“. On tada predaje Papi Ribarski prsten.

Zatim svi zajedno mole Duhu Svetomu, tražeći da novog papu obdari snagom i blagošću u očuvanju jedinstva Kristovih učenika. Papa potom blagoslivlja okupljene Knjigom evanđelja, dok zbor pjeva svečanu aklamaciju „Ad multos annos!“ („Na mnoga ljeta!“) na grčkom jeziku.

Obred poslušnosti

U simboličnom obredu poslušnosti, dvanaest predstavnika različitih staleža i naroda iz cijeloga svijeta izražavaju svoju vjernost novom Papi. Slavlje se zatim nastavlja homilijom Svetog Oca.

Slijedi pjevanje „Vjerovanja“ te Sveopća molitva vjernika, s prošnjama izgovorenima na portugalskom, francuskom, arapskom, poljskom i kineskom jeziku. Moli se za cijelu Crkvu, za rimskog prvosvećenika na početku njegove službe, za civilne vlasti, za sve koji trpe ili su u nevolji, kao i za okupljeni vjernički zbor.

Papa Franjo s obitelji (drugi lijevo)
  • Papa Franjo u mladosti
  • Papa Franjo u mladosti
  • Papa Franjo u mladosti
  • Papa Franjo u mladosti
  • Papa Franjo - posve desno
Papa Franjo u mladosti Izvor: Profimedia / Autor: Handout / AFP / Profimedia

Liturgija euharistije

Tijekom prinosa darova pjeva se pjesma Tu es pastor ovium („Ti si pastir ovaca“), a molitva nad prinosima izražava nadu da će, po misionarskoj službi Crkve, plodovi otkupljenja doprijeti do cijeloga svijeta. Papa Lav XIV. potom izgovara Prvu euharistijsku molitvu, tzv. Rimski kanon, nakon koje slijedi obred pričesti.

Papa zatim moli Boga da učvrsti Crkvu u jedinstvu i ljubavi, te da i sam bude zaštićen i spasen, zajedno s narodom koji mu je povjeren.

Završni obredi

Na kraju slavlja Papa se kratko obraća okupljenima. Nakon pjevanja Regina Caeli, udjeljuje svečani blagoslov, bogat biblijskim slikama vinove loze i vinograda, koje simboliziraju Crkvu. Moli da Gospodin „pogleda i zaštiti trs koji je zasadio“ i da „Njegovo lice spasenja obasja sve ljude“.