Šef liječničkog tima otkrio je dosad nepoznate detalje o posljednjim trenucima života pape Franje
Papa Franjo preminuo je u dobi od 88 godina na Uskrsni ponedjeljak, otkrio je dr. Sergio Alfieri. On je ranije ove godine nadgledao njegovo liječenje upale pluća u rimskoj bolnici Gemelli. Alfieri je rekao da je Papa umro bez nepotrebne patnje te da mu, nažalost, medicinska intervencija nije mogla spasiti život.
Prisjetio se kako je tog ponedjeljka, oko 5.30, primio hitan poziv kojim je bio pozvan u Vatikan. Stigavši ondje za svega dvadesetak minuta, zatekao je Papu pri svijesti, no bez reakcije.
'Ušao sam u njegove odaje. Papa Franjo imao je otvorene oči', rekao je dr. Alfieri. 'Uvjerio sam se da nema problema s disanjem. Pokušao sam ga dozvati, ali nije mi odgovorio', prenosi Independent dijelove iz intervjua koji je objavio Corriere della Sera. U tom je trenutku, kazao je dr. Alfieri, shvatio ozbiljnost situacije. 'Znao sam da više ništa ne mogu učiniti. Bio je u komi.'
Debata o hitnom transportu
U drugom intervjuu, za La Repubblicu, dr. Alfieri je ispričao da su neki prisutni vatikanski dužnosnici predložili hitan transport Pape u bolnicu Gemelli. Ipak, s obzirom na njegovo stanje, ocijenjeno je da bi takva intervencija bila uzaludna.
'Umro bi na putu', rekao je liječnik. 'CT-om bismo dobili točniju dijagnozu, ali ništa više. Bio je to jedan od onih moždanih udara koji u roku od sat vremena odnose život.'
Iako je Franjo već bio teško narušenog zdravlja zbog borbe s upalom pluća, njegova smrt došla je kao šok. Samo dan ranije, na Uskrs, pojavio se u papamobilu na Trgu svetog Petra te je razdragano pozdravljao okupljeno mnoštvo, odajući dojam da se uspješno oporavlja.
Papa Franjo nije prestajao raditi
Nakon povratka u Vatikan 23. ožujka, poslije 38 dana provedenih u bolnici, dr. Alfieri i ostali liječnici propisali su Papi dvomjesečno razdoblje odmora da bi njegovo tijelo dobilo priliku za oporavak. No Franjo, poznat po svojoj neumornoj predanosti dužnosti, nastavio je raditi.
Na sam Uskrs nakratko se susreo s potpredsjednikom SAD-a J.D.-jem Vanceom i premijerom Plenkovićem te njegovom obitelji, a još ranije, 17. travnja, na Veliki četvrtak, posjetio je zatvor u Rimu da bi zatvorenicima poželio sve najbolje za blagdan.
Dr. Alfieri istaknuo je da je Papa, usprkos svojim aktivnostima, slušao savjete liječnika i nije se previše forsirao. 'On je bio papa', rekao je Alfieri za Corriere della Sera. 'Povratak poslu bio je dio njegova oporavka i nikada nije bio izložen ozbiljnoj opasnosti.'
Liječnik je posljednji put vidio Franju u subotu poslijepodne, samo dva dana prije smrti. 'Bio je vrlo dobro raspoložen', prisjetio se Alfieri, dodajući da mu je tada poklonio pitu koju je volio.
'Osjećam se jako dobro, ponovno radim i to mi se sviđa', rekao mu je tom prilikom Papa. 'Znali smo da želi ostati papa do zadnjeg trenutka', rekao je liječnik. 'I nije nas iznevjerio.'
Žalio je što nije mogao oprati noge zatvorenicima
U razgovoru za La Repubblicu, dr. Alfieri otkrio je i zbog čega je Papa žalio. Iako je bio sretan zato što je 17. travnja uspio posjetiti zatvorenike, iskreno je požalio što zbog zdravstvenih ograničenja nije mogao održati tradicionalni obred pranja nogu u sklopu liturgije Velikog četvrtka.
'Žalio je što nije mogao oprati noge zatvorenicima', ispričao je liječnik. 'Ovaj put nisam mogao', bile su posljednje riječi koje mu je uputio.