aktualni sat

Nered na Jarunu stigao u Skupštinu: Hoće li morati intervenirati policija?

28.05.2026 u 11:27

Bionic
Reading

Afera Hipodrom, povrat 1,8 milijuna eura ukradenog novca u zagrebačku gradsku blagajnu i stanje na RSC-u Jarun bile su dvije najčešće spominjane teme tijekom Aktualnog sata sjednice Gradske skupštine.

Joško Klisović (SDP) upozorio je na problem na RSC-u Jarun na koji su ga, kako je rekao, upozorili građani. Prema njihovim tvrdnjama, djeca u dobi od 14 do 18 godina voze slalom među pješacima, rolerima i biciklistima.

'To je kao neka fora. Već je bilo ljudi koji su stradali. Tražim da se stupi u kontakt s policijom i da se vidi što se može napraviti po tom pitanju', kazao je Klisović, na što je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević odgovorio da treba inicirati sastanak s policijom te da podržava takvu inicijativu.

Tko će vratiti novac?

Ante Deur (HDZ) dotaknuo se afere Hipodrom i bivšeg ravnatelja Ustanove za upravljanje sportskim objektima (USO) Koste Kostanjevića, koji se nagodio s USKOK-om i pristao na zatvorsku kaznu od 2,5 godine.

'Kosta Kostanjević, inače SDP-ovac, priznao je USKOK-u da je maznuo novac i rekao da će ga vratiti. S obzirom na to da ste ga branili, znate li kome je podijeljen ostatak novca?', pitao je Deur.

Tomašević je podsjetio da je podnesen imovinsko-pravni zahtjev za vraćanje novca te da je sud presudio kako Kostanjević Gradu mora vratiti 450 tisuća eura. Dodao je i da je podignuta tužba protiv tvrtke Eurolex i Galića radi povrata 1,3 milijuna eura.

'Grad je poduzeo sve kako bi vratio novac. Kostanjević je bivši SDP-ovac i nije bio član stranke dok je bio ravnatelj USO-a. Suvlasnik Eurolexa, dok je Galić krao novac, bio je član HDZ-a i bivši tajnik Odbora za branitelje. Vi imate obraza drugima dijeliti lekcije. Ponašate se kao piroman koji drži predavanje o prevenciji požara', rekao je Tomašević.

Dina Dogan (nezavisna) pitala je Tomaševića hoće li osobno nadoknaditi štetu u aferi Hipodrom ako Eurolex i Galić ne vrate novac.

Tomašević je odgovorio da postoji sudska praksa još od slučaja 'suhi led', u kojem je bio osuđen bivši pročelnik, nakon čega je Grad Zagreb upućen da pokrene parnicu za povrat novca, što je i učinio.

'Imovinsko-pravni zahtjev za povrat sredstava USO je podnio u tužbi protiv Eurolexa i Galića', rekao je Tomašević.

Ankica Penava Pejčinović (Možemo) pitala je što je sa SRC-om Luka u Sesvetama, s obzirom na to da je izdana građevinska dozvola, te kakav je hodogram projekta. Zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec navela je da će se u srpnju raspisati javna nabava te da bi, ako sve bude prema planu, radovi mogli početi krajem godine. Rok za izvođenje radova, čija je procijenjena vrijednost tri milijuna eura, iznosi godinu dana.

Mislav Krasić (Drito) pitao je koliko je u posljednjih pet godina iskopano mulja iz Jaruna i kada će se raspisati javna nabava za košnju lokvanja.

Tomašević je naveo da su lokvanji problem Jaruna već 40 godina i da odmuljivanje nije provedeno još od Univerzijade.

'Rekao sam da ćemo pokrenuti odmuljivanje, koje smo morali dogovoriti s Hrvatskim vodama. Cijena je, čini mi se, sedam milijuna eura. Morali smo pronaći tehnološko rješenje koje neće biti isto kao na Trakošćanskom jezeru jer se tada na Jarunu ne bi moglo trenirati. Hrvatske vode provode javno savjetovanje za odmuljivanje Jaruna', kazao je Tomašević.

Bježanje od Đulića

Marija Selak Raspudić (Drito) pitala je Tomaševića, s obzirom na to da je u javnost procurila informacija kako je Goran Đulić, koji je i dalje optužen u aferi Hipodrom te član Možemo, pokušao utjecati na svjedoke, vjeruje li mu još, je li ga Đulić obavijestio da progoni zviždače i što je poduzeo po tom pitanju.

Tomašević je odgovorio da Đulić nije optužen za krađu novca.

'Implicirali ste da sam ja proveo kadroviranje u USO-u. Implicirate da sam ja trebao biti optužen, a nisam ni na koji način povezan s time', rekao je Tomašević.

Selak Raspudić dodala je da Tomašević stalno bježi od pitanja o Đuliću i da se od njegovih postupaka nije ogradio.

'Pozivam Đulića da propjeva do kraja', kazala je Selak Raspudić.

Trpimir Goluža (nestranački) rekao je da sudionik velike pljačke u USO. Vi ste izmislili Kostu Kostanjevića, a danas ga ste se odričete jer on je kao bio u USO prije. Stoga predlažem da se ljude koji su prijavili kriminal u USO nagradi medaljom Grada Zagreba.

Tomašević je ponovio da od početka tvrdi da se sve treba istražiti i ako je netko ukrao da ga se treba kazniti. Goluža je rekao da je Tomašević glava kriminalne hobotnice u Zagrebu.