glas poduzetnika upozorava
Mnogi obiteljski domovi pred zatvaranjem, kapacitete moraju smanjiti s 20 na 12 osoba; što učiniti s 'viškom' korisnika?

Ilustracija
Izvor: Pixsell / Autor: Nikola Cutuk/PIXSELL
Najavljenom se izmjenom Zakona o socijalnoj skrbi i Pravilnika predlaže smanjenje kapaciteta smještaja obiteljskih domova sa sadašnjih 20 na 12 osoba, što u konačnici predstavlja zatvaranje obiteljskih domova ili njihovu preregistraciju, smatraju iz udruge Glas poduzetnika i ocjenjuju da će se tom odlukom samo povećati broj ilegalnih domova.
-
RAD BEZ DOZVOLE
U 'nepostojećem' domu za starije zaraženo 17 štićenika i vlasnik doma, zanimljivo je objašnjenje zašto dom nije bio nadziran
-
rad bez dozvole
Covid ušao u ilegalni dom za starije i nemoćne, ravnatelj nije želio surađivati s epidemiolozima
-
7
VIŠAK ŠTIĆENIKA
U domu u Dugom Ratu utvrđena tri prekobrojna korisnika
Pitaju se i što će se točno učiniti s "viškom" korisnika te drže da resorno ministarstvo trenutno nema dobru strategiju koja bi zbrinula korisnike koji se tim odlukama ostavljaju bez potrebne skrbi.
"Stoga su se zbog tih razloga za istim, virtualnim stolom okupili predstavnici obiteljskih domova iz svih hrvatskih županija koji su odmah počeli djelovati kao Odbor pružatelja socijalnih usluga sa smještajem u udruzi Glas poduzetnika. Radi se o poduzetnicima koji se svakodnevno brinu za svoje korisnike i koji su uzeli kredite kako bi unaprijedili svoje poslovanje te proširili smještajne kapacitete", izvijestili su.
Predstavnici obiteljskih domova, koji su se, kako je priopćeno, u vrlo kratkom roku ujedinili oko nevjerojatnog poteza Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, poslali su na adresu resornog ministarstva elektroničko pismo kojim traže dvosmjernu komunikaciju. Pritom su upozorili i da predložene zakonske izmjene nisu napravljene u konzultaciji sa strukom i da se na taj način kažnjavaju svi oni koji odgovorno rade svoj posao i oni koji su stručni u pitanjima skrbi za starije i nemoćne osobe.