PRED ESKALACIJOM

Krvari sukob u Sudanu prelijeva se preko granica, ubijen UN-ov mirovnjak

01.07.2025 u 20:31

Bionic
Reading

Građanski rat u Sudanu počinje destabilizirati širu regiju – uključujući Srednjoafričku Republiku (SAR), upozorio je u četvrtak Jean-Pierre Lacroix, čelnik UN-ovih mirovnih operacija. Govoreći pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih naroda, Lacroix je potvrdio da su za prošlotjedni smrtonosni napad na pripadnika mirovne misije MINUSCA u blizini sudansko-srednjoafričke granice odgovorne naoružane skupine iz Sudana. To je prva službena potvrda iz Ujedinjenih naroda koja izravno povezuje sudanske borce sa smrtonosnim napadima na UN-ove mirovne snage u SAR-u

U zasebnom izvješću glavnog tajnika UN-a Antónija Guterresa stoji da su vozila za koja se sumnja da pripadaju paravojnoj skupini Rapid Support Forces (Snage za brzu potporu, RSF) – jednom od glavnih aktera sudanskog građanskog rata – viđena više puta u sjeveroistočnoj prefekturi Vakaga, u područjima Am Dafok i Aouk, gdje su stacionirane UN-ove snage.

'Naoružani upadi povezani sa sukobom u Sudanu nastavili su se tijekom cijelog promatranog razdoblja, od sredine veljače do sredine lipnja', navodi se u izvješću, prenosi AP.

Krvavi rat u Sudanu – više od 24.000 mrtvih, milijuni raseljenih

Sudanski građanski rat, koji je izbio u travnju 2023. sukobom između regularne vojske i RSF-a, prerastao je u jednu od najtežih humanitarnih kriza današnjice. Do sada je poginulo više od 24.000 ljudi, a gotovo 13 milijuna Sudanaca napustilo je svoje domove, od čega četiri milijuna izvan zemlje. Glađu je pogođeno više regija, a kolera se širi.

Obje strane optužene su za ratne zločine, uključujući ciljanje civila i zdravstvenih ustanova.

U međuvremenu je u El Fasheru, jednom od ključnih gradova u regiji Darfur, postignut dogovor o sedmodnevnom primirju. Sudanska vojska prihvatila je prijedlog glavnog tajnika UN-a kako bi se omogućio siguran pristup humanitarnoj pomoći za civile pod opsadom.

General Abdel-Fattah Burhan, zapovjednik sudanske vojske, u telefonskom razgovoru s Guterresom izrazio je spremnost da podrži inicijativu, istaknuvši važnost poštivanja rezolucija Vijeća sigurnosti. No, zasad ostaje nepoznato hoće li se RSF pridržavati dogovorenog primirja.

Srednjoafrička Republika pod dvostrukim pritiskom

Srednjoafrička Republika bori se s vlastitim sukobima od 2013., kada su muslimanski pobunjenici svrgnuli tadašnjeg predsjednika Françoisa Bozizéa. Zemlja i dalje pokušava uspostaviti stabilnost uz pomoć međunarodne zajednice, uključujući ruske sigurnosne snage koje surađuju s vladom u borbi protiv naoružanih skupina.

'Unatoč određenom napretku u reintegraciji dijela frakcija, nasilje i dalje traje, a sigurnosna situacija ostaje krhka', rekao je Lacroix. 'Nasilje koje provode oružane skupine i dalje ozbiljno ugrožava stabilnost i sigurnost civila.'

UN-ova misija MINUSCA nastavlja širiti prisutnost u zemlji, osobito u pograničnim regijama, no Lacroix upozorava da su sjeveroistočna područja i dalje izrazito nestabilna: 'Nestabilnost u graničnim zonama i dalje je izravno povezana s prelijevanjem sukoba iz Sudana.'

Dodatnu težinu krizi daje i razaranje bolnice al-Mujlad u regiji Zapadni Kordofan 21. lipnja. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, ubijeno je više od 40 civila, među kojima i šestero djece te pet zdravstvenih radnika. Bolnica je pružala ključne usluge poput dijalize te je bila jedina aktivna zdravstvena ustanova u široj regiji.

U Srednjoafričkoj Republici planirani su parlamentarni izbori za prosinac, ali politička klima ostaje napeta. 'Situaciju obilježava nepovjerenje i napetost između vladajuće većine i oporbe', izjavio je Lacroix, upozorivši da izbori moraju postati prilika za jačanje demokratskog upravljanja, poticanje pomirbe i konsolidaciju stabilnosti.