Gregorio Rosa Chavez, kardinal iz Salvadora, smatra da će novi papa biti izabran već u petak
'Mislim da ćete u petak znati tko je novi papa. U petak poslijepodne znat ćete njegovo ime', rekao je Gregoria Rosa Chavez za RTL Danas.
Svi kardinali danas pristigli u Rim
Danas su u Rim pristigla sva 133 kardinala mlađa od 80 godina, koji će sudjelovati u izboru novog pape. Kardinali će se u srijedu u 16.30 sati okupiti u Sikstinskoj kapeli i početi glasanje koje će trajati sve dok jedan od njih ne dobije dvotrećinsku većinu.
Kad papa bude izabran, kardinali ga pitaju prihvaća li dužnost i koje ime želi uzeti. Svijet saznaje da je papa izabran kada dužnosnik posebnim kemikalijama spali glasačke listiće i bijeli dim izađe iz dimnjaka kapele. Druge kemikalije koriste se kako bi nastao crni dim koji predstavlja neriješen ishod glasanja.
Visokopozicionirani kardinal konačno izlazi na središnji balkon bazilike svetog Petra kako bi objavio 'Habemus Papam' (Imamo papu).
Novi papa se potom pojavljuje na balkonu i blagoslivlja mnoštvo na trgu ispred bazilike.
Tko su glavni favoriti?
Kao jedan od najozbiljnijih kandidata spominje se kardinal Pietro Parolin, državni tajnik Vatikana za vrijeme pontifikata pape Franje. Parolin je iskusni diplomat koji poznaje rad Vatikana, ali ga se doživljava kao nešto odmjerenijeg i manje konfrontacijskog u odnosu na vatikansku birokraciju – za razliku od pape Franje, koji je bio poznat po reformskom žaru. Njegova talijanska nacionalnost također može igrati ulogu jer među nekim europskim kardinalima postoji želja za 'povratkom' pape iz Europe nakon pontifikata Argentinca.
Među imenima koja se spominju u kontekstu 'periferija' – izraz koji je papa Franjo često koristio – ističe se kardinal Luis Antonio Tagle s Filipina, poznat kao 'azijski Franjo' zbog slične karizme i pastoralnog stila. Tagle ima snažnu podršku iz zemalja koje su dosad bile manje zastupljene na najvišim razinama Crkve.
No u igri su i drugi progresivniji i konzervativniji kandidati. Svi su oni suočeni s istim izazovom: kako oblikovati Crkvu u vremenu globalnih kriza, migracija, sekularizacije i unutarnjih napetosti.