susjedi se bune

Japan počeo puštati radioaktivnu vodu iz Fukushime, stručnjak objašnjava je li to opasno

24.08.2023 u 20:01

Bionic
Reading

Tonči Tadić, stručnjak za nuklearnu energiju, komentirao je japansko puštanje radioaktivne vode iz Fukushime u Tihi ocean

Japan će radioaktivnu vodu iz uništene nuklearne elektrane Fukushima pustiti u Tihi ocean. Međunarodna agencija za atomsku energiju tvrdi da je voda sigurna, a neke su zemlje, poput Kine i Južne Koreje, ipak uvele zabranu uvoza japanskih morskih proizvoda.

"Sigurno je ako se ispušta, kako je planirano, 30 godina i ako se želi postići da povećanje radioaktivnosti, prirodne radioaktivnosti mora, ne bude veće od jednog promila", rekao je stručnjak za nuklearnu energiju Tonči Tadić za Dnevnik Nove TV.

Zbog ispuštanja neke susjedne države već su najavile da će obustaviti uvoz morskih plodova iz Japana.

"Mislim da tu ljudi pušu na hladno jer se sjećaju one prve dvije godine nakon eksplozije, kada je sve bilo nekontrolirano. Međutim ovo je sada daleko u kontroliranim uvjetima. Ovo ujedno predstavlja i poslovnu priliku za hrvatske solane. Ako je u Kini, Koreji i Japanu panika oko kupnje soli jer mahnito kupuju sol, onda neka nijedan Korejac ili Kinez ili Japanac koji je ovdje kao turist ne ode iz Hrvatske bez pet kilograma soli", napomenuo je Tadić.

Objasnio je i zašto se tek sada Japanci rješavaju radioaktivne vode.

"Dvije godine nakon eksplozije formiran je AELPS sustav za pročišćavanje podzemnih voda. Dakle, voda o kojoj govorimo je zapravo voda iz podzemlja nuklearke nastala tako da kiša ispire u podzemlje radioaktivnost. Ta voda se pumpa iz podzemlja, prolazi kroz sustav pročišćavanja koji odvaja sve radioaktivne čestice, ali ostaje tricij. Kako tricij ima vrijeme raspada 12 godina, japanska vlada je 12 godina pročišćenu vodu držala u posebnim tankovima te je planira početi ispuštati tek sada, i to vrlo postupno, kroz razdoblje od 30 godina", istaknuo je.

Ne postoji nikakav drugi način da se riješe vode, dodao je, osim ako ne žele prekriti cijeli sjeverni Japan s tankovima za vodu.

"Države koje ih kritiziraju trebaju same najprije objaviti koliko tricija ide svakodnevno u Pacifik iz njihovih nuklearki, o čemu njihove države trenutno šute. Dakle, ako si otvoren i korektan i kažeš što ćeš raditi, onda te napadnu, a ako šutiš i praviš se blesav, onda je sve u redu", zaključio je Tadić.