nevjerojatna ideja

Iran stvara nuklearni pakt s bliskim protivnicima? Prvi sastanak je već održan

14.05.2025 u 22:49

Bionic
Reading

Nakon nove runde pregovora SAD-a i Irana koji nisu donijeli napredak po pitanju iranskog nuklearnog programa, pojavila se ideja da bi UAE i Saudijska Arabija mogle sudjelovati u njihovom programu obogaćivanja urana. Pritom je intrigantan nedavni posjet iranskog ministra vanjskih poslova Emiratima

Nakon završetka četvrtog kruga pregovora između SAD-a i Irana, koji nisu donijeli napredak u ključnim pitanjima oko nuklearnog potencijala Irana, ta je bliskoistočna zemlja pozvala ostale zemlje u okruženju na formiranje regionalnog konzorcija za obogaćivanje urana.

Prema prijedlogu službenog Teherana, sve bi se odvijalo u iranskim centrifugama, a u tome bi sudjelovali Ujedinjeni Arapski Emirati i Saudijska Arabija, inače žestoki protivnici iranske politike, piše Guardian.

Cilj inicijative trebao bi biti osiguravanje opstanka iranskog nuklearnog programa, odnosno nastavak obogaćivanja urana. Zbog toga je Iran već godinama pod prismotrom, pa čak i sankcijama međunarodne zajednice.

Sastanak u Dubaiju

Doduše, nije poznato je li iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi predstavio taj prijedlog američkoj strani tijekom pregovora ove nedjelje. No, iranski mediji o tome uvelike pišu, s obzirom na to da je šef tamošnje diplomacije već posjetio Dubai i sastao se s kolegom iz UAE. Emiraćani imaju nuklearnu elektranu koju su izgradili u suradnji s Južnom Korejom, ali nemaju program obogaćivanja urana.

Ideja o nuklearnoj suradnji nije nova. O tome su već 2007. godine raspravljali bivši iranski nuklearni pregovarač Sajed Hossein Musavijan i fizičar s Princetona, Frank von Hippel. Otada više nije bilo govora o zajedničkoj suradnji Irana i neke druge države po pitanju obogaćivanja urana sve do listopada 2023. kad se pojavila u jednom znanstvenom biltenu.

Prema najnovijoj zamisli, države članie tog nuklearnog konzorcija imale bi određene udjele u njemu, ali bi koristile iransku tehnologiju na iranskom teritoriju, moguće čak i u novom postrojenju izgrađenom zajedničkim sredstvima. Uz to, mogle bi slati svoje znanstvenike i tehničare u Iran, čime bi se povećala transparentnost programa kojeg nadzire jedino Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) i to uz ograničenja.

Postoje i drugi načini...

Ranije je američki pregovarač Steve Witkoff dao nagovijestiti da bi Iran mogao zadržati pravo na ograničeno obogaćivanje urana, no zasad SAD traži potpunu zabranu. Naime, raniji sporazum je dozvoljavao Iranu obogaćivanje urana do 3,67 posto, što je dovoljno za upotrebu u energetskom sustavu, no Iran je obogatio uran na više od 60 posto, dok je za nuklearno naoružanje potrebno više od 90 posto.

Zabilježene su i aktivnosti iranske i američke vojske u Hormuškom tjesnacu, a znakovita je i oštra reakcija Teherana na izjavu Stevea Witkoffa, koji je upozorio da 'ako ne dođe do dogovora, postoje i drugi načini da se riješi iranski nuklearni program'.