'RH ŽELI BITI NAJBOLJA DRŽAVA ZA BIZNIS'

Glasu Koncilu zasmetala Milanovićeva izjava u Čileu

30.01.2013 u 15:25

Bionic
Reading

Katolički tjednik ‘Glas Koncila’ smatra premijerovu izjavu da želi da Hrvatska bude ‘jedna od najboljih država za business u Europi’ tipičnim primjerom hrvatskoga političkog futura kojim se bježi od sadašnjosti.

U uredničkom komentaru ‘Hrvatski politički futur’ novog broja tjednika Ivan Miklenić ocijenio je riječi predsjednika hrvatske Vlade u klubu hrvatske zajednice Estadio Croata u Santiagu u Čileu da želi da za nekoliko godina Hrvatska bude ‘jedna od najboljih država za business u Europi, da onaj tko dođe u Hrvatsku sa svojim novcem zna da je taj novac siguran i da su šanse da ga poveća realne’ pravim primjerom političke propagande koje je lijepo čuti, govornika predstavljaju kao osobu s vizijom, a ni na što ga ne obvezuju niti je moguće provjeriti njihovu vjerodostojnost.

Što je Milanović napisao u knjigu dojmova tijekom posjeta Čileu

‘To je tipičan primjer hrvatskoga političkog futura kojim se bježi od sadašnjosti, od odgovornosti pa i od stvarnog zauzetog djelovanja’, smatra komentator. Pritom se pita kakva je vjerodostojnost tih riječi za Hrvatsku koja se ubraja u najuži krug porezno i nametima najviše opterećenih država, a u stvarnosti, navodi, baš ta vlada, kojoj je govornik na čelu, priprema i nove namete.

Po komentatorovim riječima Hrvatska vapi za upravom koja bi imala viziju, koja bi definirala legalne i legitimne hrvatske nacionalne ciljeve i interese, koja bi uključila stručne i stvarno kompetentne ljude da bi izradili strategiju i da bi ponudili metode i rješenja koji bi pokrenuli Hrvatsku prema stvarnoj viziji. Umjesto toga Kukuriku koalicija sa svojim poslušnicima, kako navodi, pokušava vratiti Hrvatsku u prošlost, uspostaviti kontinuitet s osamdesetim godinama, kao da se povijesni preokret nije ni dogodio.

Smatra da je teško vjerovati da bi nešto bitno mogao promijeniti predloženi novi zakon o strateškim investicijskim projektima, za koji, navodi, jedni tvrde da je suvišan u pravnoj državi, drugi da je protuustavan, nestručan i štetan za hrvatski narod i državu.

‘Možda se čak i može vjerovati u dobronamjernost predlagača toga zakona, no ostaje pitanje zašto je tako općenit umjesto striktno precizan’, smatra.

Drži da nije moguće ne zapaziti i sve snažnije antidemokratsko djelovanje vladajuće koalicije koja, smatra, gotovo sve reforme provodi s ciljem učvršćenja svoje vlasti, uhljebljenja svojih pripadnika i simpatizera - poslušnika te punjenja državne blagajne da bi mogla materijalno profitirati.

Po komentatorovim riječima antidemokratski duh sve se više očituje i u medijima, i samo bi naivni, kako tvrdi, mogli misliti da to nema povezanosti s vladajućom koalicijom. ‘Nakon što je gotovo poharan HRT i od kakve takve javne radio-televizije pretvoren u koalicijski medij’, kako navodi, ‘više ideološki nepoćudnih novinara na svoj je način na ledu’.

‘Poznati 'borci' za slobodu mišljenja i javnoga govora - šute’, napominje i dodaje da istodobno neki mediji ‘sve su otvorenije glasnogovornici vladajuće koalicije’ te im je posebno sveta dužnost ‘širiti tendenciozne interpretacije i konstrukcije, pa i ocrnjivati Crkvu’. ‘Nastavi li se takvo stanje u Hrvatskoj, propadaju svi izgledi i o 'jednoj od najboljih država za business u Europi'‘, piše u komentaru ‘Glasa Koncila’.