Dok rekordne temperature i dalje pustoše južnu i zapadnu Europu, vlasti u više od polovice talijanskih regija zabranile su radove na otvorenom tijekom najtoplijeg dijela dana. Ekstremni toplinski val koji je u lipnju srušio temperaturne rekorde u Španjolskoj i Portugalu, ne pokazuje znakove popuštanja. Francuska je zatvorila škole i dio Eiffelovog tornja, a Španjolska je u utorak potvrdila najtopliji lipanj otkako se bilježi ti podaci
Najmanje tri osobe već su izgubile život zbog posljedica vrućina. U Kataloniji je u utorak poslijepodne preminuo dječak za kojeg se sumnja da je doživio toplinski udar dok je bio u automobilu. U Palermu je u ponedjeljak preminula 53-godišnja žena koja je kolabirala na ulici, a prema izvješćima imala je srčane probleme. Na sjeveru Italije, kod Torina, 70-godišnji muškarac se utopio u turističkom naselju nakon što je vrućinu iznenada zamijenilo nevrijeme s bujičnim poplavama.
Broj prijema u hitne bolničke službe u dijelovima Italije porastao je za 15 do 20 posto u posljednjim danima, a većinu pacijenata čine starije osobe koje pate od dehidracije, piše Guardian.
Zatvaraju se škole i spomenici, Eiffelov toranj bez posjetitelja
Toplinski val prouzročio je zatvaranje škola u Francuskoj, gdje sindikati upozoravaju da su učionice opasno pregrijane za učenike i nastavnike. Više od 1.800 škola zatvoreno je u utorak, a u Parizu su vlasti savjetovale roditeljima da djecu zadrže kod kuće. U nekim gradovima, poput Troyesa i Meluna, zatvorene su sve škole.
Vrućine su poremetile i turističku sezonu. U Parizu je zatvoren gornji dio Eiffelovog tornja zbog najavljenih 38 °C, dok je Atomium u Bruxellesu ranije zatvorio svoja vrata na 37 °C. Slične mjere provode se i drugdje, uključujući Španjolsku i Tursku, gdje su temperature dosegle ekstremne razine.
U Italiji su regije Lombardija i Emilia-Romagna u utorak uvele zabranu rada na otvorenom između 12:30 i 16:00 sati, pridruživši se još 11 regija koje su već donijele slične mjere – od Ligurije na sjeverozapadu do Kalabrije i Sicilije na jugu.
Smrt radnika na gradilištu potaknula reakciju sindikata
Potez talijanskih vlasti uslijedio je nakon smrti 47-godišnjeg građevinskog radnika Brahima Ait El Hajjama, koji je u ponedjeljak kolabirao i preminuo na gradilištu blizu Bologne. Dan kasnije, dvojica radnika su se razboljela na gradilištu kod Vicenze, od kojih je jedan završio u komi.
Sindikati CGIL Bologna i Fillea CGIL poručili su: 'I dok čekamo službene nalaze o uzroku smrti, nužno je u ovom razdoblju promovirati kulturu sigurnosti. Klimatska kriza ozbiljno je pogoršala uvjete za one koji svakodnevno rade na otvorenom, a poslodavci moraju bezuvjetno dati prednost zaštiti radnika.'
Meteorološke službe diljem Europe bilježe povijesno visoke temperature. U Španjolskoj je lipanj 2025. bio najtopliji ikad, s prosjekom od 23,6 °C – čak 3,5 °C iznad dugogodišnjeg prosjeka. Rekordna temperatura od 46 °C zabilježena je u pokrajini Huelva. U Portugalu je u gradu Mora izmjereno 46,6 °C – najviša lipanjska temperatura u povijesti zemlje.
Zbog ekstremnih uvjeta u Turskoj je u posljednjim danima izbilo 263 požara, izvijestio je ministar šumarstva İbrahim Yumaklı. Požari su zabilježeni i u dijelovima Francuske i Italije, osobito na Sardiniji i Siciliji. U Francuskoj je zbog oluja prekinut željeznički promet prema Italiji, objavio je nacionalni željeznički operater SNCF. U talijanskoj regiji Valle d'Aosta, grad Cogne ostao je odsječen zbog odrona.
'Bettina' stiže i do Njemačke, institucije nespremne
Toplinski val koji su njemački meteorolozi nazvali Bettina zahvatit će gotovo cijelu zemlju, s temperaturama blizu 40 °C. Samo će obalne i alpske regije biti pošteđene.
Industrijska udruženja upozoravaju da škole, domovi za starije i bolnice nisu adekvatno pripremljeni za ovakve uvjete, što postaje hitno pitanje u kontekstu sve češćih ekstremnih vremenskih pojava.
Temperature u utorak bile su neuobičajeno visoke diljem kontinenta: Zaragoza 39 °C, Rim, Madrid i Atena 37 °C, Bruxelles i Frankfurt 36 °C, Tirana 35 °C, London 33 °C. Francuski premijer François Bayrou, koji se suočava s izglasavanjem nepovjerenja, otkazao je sve sastanke kako bi pratio situaciju. U školama koje su ostale otvorene, učitelji su koristili boce s raspršivačima kako bi rashladili učenike.