oporba čoviću

Četiri hrvatske stranke u BiH traže žurnu izbornu reformu

03.05.2025 u 12:24

Bionic
Reading

Četiri oporbene hrvatske stranke HDZ-u u BiH pozvale su na hitne izmjene izbornoga zakona kako bi Hrvati mogli birati svoje političke predstavnike, te nastavak puta prema EU i NATO-u kao glavnim ciljevima nakon reorganizacije rada Hrvatskog narodnog sabora BiH u kojemu su zamrznuli svoj rad.

U priopćenju, koje su u subotu zajednički objavili čelnici HDZ-a 1990. Ilija Cvitanović, Hrvatskog nacionalnog pomaka Ivan Vukadin, Hrvatskog demokratskog saveza Iva Tadić i Hrvatske seljačke stranke Mario Karamatić, ističe se kako se Hrvatski narodni sabor BiH, koji okuplja najvažnije hrvatske stranke u toj zemlji, mora vratiti načelima ‘zajedništva i ostvarenja političkih ciljeva isključivo u interesu hrvatskog naroda u BiH’.

Osnovni ciljevi HNS-a moraju biti žurno usvajanje Izbornog zakona u BiH, utemeljeno na legitimnom predstavljanju i korištenju novih tehnologija u izbornom procesu, ubrzavanje aktivnosti BiH na putu za Europsku uniju i NATO, te potpora radu institucijama unutar Bosne i Hercegovine“, naveli su u priopćenju.

Nedavno je HDZ BiH u parlamentarnu proceduru uputio izmjene Izbornoga zakona BiH kako bi se spriječilo ponavljanje fenomena Željka Komšića koji je u četiri navrata glasovima Bošnjaka izabran u Predsjedništvo BiH kao hrvatski član državnog vrha. Izmjeni toga zakona protive se sve bošnjačke stranke koje su u dva navrata napustile zasjedanje Doma naroda Parlamenta BiH.

Oporbene stranke HNS-a BiH u priopćenju su navele i da traže reorganiziranje rada ove krovne političke institucije Hrvata kako bi se prestalo s monopoliziranjem njegova rada, za što optužuju HDZ BiH.

Stranke traže ravnopravnost svih članica u komunikaciji s predstavnicima međunarodne zajednice, napose institucijama vlasti, prestanak zloporabe HNS-a BiH u predizborno vrijeme, kao i početak provođenja odluka koje su usvojene u dokumentima na njegovim saborskim zasjedanjima.

Predlaže se i reorganiziranje HNS-a BiH uz uključivanje neovisnih stručnjaka, predstavnika Crkve i osoba javno uglednih i prihvaćenih unutar hrvatske zajednice u BiH i dijaspori.