tvrdi računovođa

Afera Remorker: Sporne odluke potpisivale su HGK-ove Peternel ili Velnić Župšić

30.03.2021 u 16:29

Bionic
Reading

Josipa Mladinov, bivša šefica računovodstva Hrvatske gospodarske komore (HGK), u svojoj je obrani u aferi Remorker ustvrdila da nije mogla raspolagati novcem te da su sve sporne odluke potpisivale pročelnica ureda predsjednika HGK Zdenka Peternel ili glavna tajnica Martina Velnić Župić.

''Nisam mogla donositi odluke vezane za poslovanje dok kolegijima nisam prisustvovala. Sve podatke mi je proslijeđivala glavna tajnica Martina Velnić Župić. Sve sporne ugovore su potpisale ili Peternel ili Velnić Župić, a ja nisam imala ovlasti provjeravati nalogodavca'', kazala je Mladinov u utorak na Županijskom sudu.

Mladinov je dodala da je imala jedino ovlasti potpisivati virmane te da zajedno sa svojom suradnicom Jasnom Mikić nije radila po svojoj volji, već prema uputama nalogodavaca. Nadodala je kako su na fakturama uvijek bila dva potpisa, pročelnice ureda predsjednika HGK-a Zdenke Peternel i glavne tajnice Martine Velnić Župić.

''Bez potpisa nalogodavca virman se nije mogao provesti u banci. Nakon potpisivanja virmana oni su išli u likvidaturu gdje se pohranjuju u registratore. Nitko nije mogao sam platiti pa Uskokovu tvrdnju da sam ja potpisivala virmane kako bi Vidoševiću osigurala protupravnu dobit smatram neosnovanom'', kazala je Mladinov.

Bivša šefica računovodstva je istaknula da u HGK nije bilo pravne službe te da nisu bili propisani hodogrami obrade ugovora pa stoga niti jedan ugovor nije imao datum potpisivanja. Naglasila je kako obrade ugovora nisu bile u opisu njezinog radnog mjesta te da joj Igor Premilovac ''zasigurno nije donosio ugovore''.

''Poručila bih kolegama računovođama da maknu sve od sebe jer ako se za desetak godina neki ugovor pokaže sporim, oni će sigurno biti krivi za to'', zaključila je Mladinov.

Uz Mladinov, u aferi Remorker optuženi su bivši predsjednik HGK-a Nadan Vidošević, Zdenka Peternel, Jasna Mikić i Jadranka Ivčić, koji su porekli krivnju za izvlačenje novca iz HGK.

Preostalih četvero suoptuženika je prije suđenja priznalo nedjela te su osuđeni nakon nagodbe s tužiteljstvom. To su ključni akteri tzv. afere Remorker - Igor Premilovac, koji je prvi progovorio kako je preko svoje češke tvrtke Remorker naplaćivao fiktivne račune i 'oprani' novac uz proviziju vraćao u Hrvatsku te marketinški stručnjak Davor Komerički koji je Vidoševića povezao s lancem izvlačenja novca iz HGK.

Osim njih sporazumno su osuđeni i Vidoševićeva nekretninska savjetnica Vesna Rodić te Jasna Mrakovčić Grubić koja je priznala da je uz Vidoševića iz HGK izvlačila novac lažirajući kupnju umjetničkih slika.

Drugi krak Remorkera protegnuo se do Hrvatskih autocesta, a kao glavni osumnjičenik u tom dijelu istrage optužen je bio bivši HDZ-ov ministar i zadarski gradonačelnik Božidar Kalmeta koji je u rujnu 2019. nepravomoćno oslobođen.

Optužnicom u tzv. aferi Remorker, koju je Uskok protiv Vidoševića i još osam osoba podigao u srpnju 2015., predloženo je da se Vidoševiću oduzme nesrazmjer imovine s primanjima u iznosu od 33,4 milijuna kuna.

No, novo vještačenje pokazuje da je Vidošević 26 nekretnina i 444 umjetnine, vrijednih 22,4 milijuna kuna, stekao legalnim putem pa je sumnjivo ostalo još samo 9,2 milijuna kuna.

Uskok je sredinom prosinca prošle godine odustao od zahtjeva za proširenim oduzimanjem imovinske koristi Vidoševiću i njegovoj obitelji nakon što je utvrđeno da je nesrazmjer u Vidoševićevim prihodima i rashodima manji od protupravne imovinske koristi koja mu se stavlja na teret.